BRATISLAVA – V Sobotu 17. mája 2014 sa uskutočnil ďalší ročník obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií, ktorý sa každoročne teší veľkému záujmu verejnosti. Aj tento rok ste za 1 vstupné mohli navštíviť množstvo múzeí a galérií, ktoré si až do neskorých večerných hodín pripravili pre návštevníkov bohatý sprievodný program. Spestrením akcie boli nepochybne aj jazdy historických železničných i MHD vozidiel, ktoré sa vždy tešia veľkej popularite.
Dopravu z Karlovej Vsi s múzeami v centre mesta okrem bežných liniek spájali historické električky BMEŽ ≠18 a ČKD Tatra T2 ≠215, ktoré až do neskorých nočných hodín v 30-minútovom intervale premávali na mimoriadnej linke H1. Jej trasa viedla z Karlovej Vsi cez nábrežie, Námestie Ľudovíta Štúra a Jesenského ulicu k Námestiu SNP, odkiaľ cez Kapucínsku ulicu a tunel pokračovala späť do Karlovej Vsi. No hoci mala táto linka pevný cestovný poriadok, posledný odchod z Karlovej Vsi bol vykonaný skôr.
Fanúšikovia trolejbusovej dopravy si zase mohli vychutnať neopakovateľnú jazdu s starým známym melodickým trolejbusom Škoda 9 Tr HT ≠152, ktorý narozdiel od minulých rokov nejazdil okolo Múzea dopravy, ale spájal autobusovú stanicu s hradom a Vozovňou Hroboňova.
Legendárne autobusy Škoda 706 RTO ≠236 a Karosa ŠM 11 ≠3350 zase zabezpečovali dopravu medzi centrom mesta a múzeami v okrajových častiach mesta. S RTO-čkou ste sa mohli odviesť do železničného múzea na Rendezi a Ešemka Vás zase dopravila k Vodárenskému múzeu a Ostrovu Síhoť s obrátkou pri kameňolome.
Klub priateľov histórie železničnej dopravy pripravil pri príležitosti Noci múzeí mimoriadne jazdy parnými motorovými vlakmi spájajúcimi Hlavnú stanicu so železničným múzeom na Rendezi. Trasa dopoludňajšieho parného vlaku vedeného rýchlikovou lokomotívou 498.104 „Albatros“ viedla z Hlavnej stanice cez železničnú stanicu Bratisslava-Nové mesto do stanice Bratislava-Petržalka, odkiaľ pokračoval až do areálu železničného múzea. A hoci podľa cestovného poriadku mal zastaviť aj vo Vajnoroch, nakoniec zastavil len na záhlaví stanice, kde nebol možný nástup a výstup cestujúcich.
Večerný parný vlak vedený rušňom 555.3008 „Mazutka“ viedol zo železničného múzea cez Hlavnú stanicu do Petržalky, odkiaľ sa po krátkej prestávke vydal späť na Hlavnú stanicu pričom na spiatočnej ceste zastavil aj v stanici Bratislava-Nové mesto. Cestujúci tak mali jedinečnú možnosť zažiť neopakovateľnú nočnú jazdu po železničnej časti Prístavného mosta po ktorom už pravidelné osobné vlaky nepremávajú. Oproti minulému roku však o jazdy parným vlakom nebol zo strany verejnosti enormný záujem.
Do podujatia Noc múzeí a galérií sa zapojil aj Albatros klub RD Bratislava, ktorý sa s Albatrosom prezentoval v železničnom múzeu na Rendezi i v Múzeu dopravy, kde počas celého večera vozil návštevníkov od prvého perónu až po záhlavie Hlavnej stanice. Pre návštevníkov múzea bol k dispozícií aj reštauračný vozeň a predaj suvenírov so železničnou tematikou v klubových priestoroch múzea.
Múzeum dopravy však pre návštevníkov pripravilo aj ďalší nemenej zaujímavý program. Okrem prehliadky stálych expozícií cestnej i železničnej dopravy a prebiehajúcich výstav Hlavne autom, vlakom a raketou menej, či Tašky – kufre – batožina ste mohli vzhliadnuť aj výstavu fotografii so železničnou tematikou v Galérií na peróne a pre fanúšikov letectva bola v klubovni múzea pripravená výstava leteckých modelov. Deti si v popoludňajších hodinách mohli pozrieť divadelné predstavenie Z kufra von a nechýbalo ani obľúbené premietanie filmov so železničnou tematikou.
Najväčším lákadlom pre návštevníkov múzea však bola medzinárodná výstava železničných modelov FISAIC na ktorej sa zúčastnili modelári z Českej republiky, Nemecka, Francúzska a Maďarska.
Aj počas tohtoročnej Noci múzeí ste mohli zavítať do Železničného múzea na Rendezi, ktoré bolo v tento deň otvorené až do 20-tej hodiny. Okrem spomínaných jázd nostalgických vlakov sa mohli návštevníci odviesť na motorovej drezinke, alebo absolvovať prehliadku múzea so sprievodcom v rámci ktorej ste mohli vzhliadnuť aj expozíciu vodárenskej techniky.
Stanica Jankovice, nákladná stanica Dominikovce a Hlavná stanica Bratislava boli neodmysliteľnou súčasťou modelového koľajiska v budove Trubkárne, na ktoré sa počas dňa prišlo pozrieť viacero návštevníkov. Vďaka modernej technike ste totiž okrem tradičného zvuku uháňajúcej lokomotívy mohli počuť aj staré známe staničné hlásenia. Podobné, no o čosi väčšie koľajisko sa nachádzalo aj v hlavnej budove, kde sa dali zakúpiť aj rôzne železničné modely, či iné suveníry so železničnou tematikou.
Najväčšou atrakciou však boli jazdy na stanovišti parného rušňa 498.104 „Albatros“, ktoré sa vždy tešia veľkému záujmu záujmu verejnosti. A keďže ďalšie železničné podujatie sa v priestoroch múzea konalo už o necelý mesiac, k dispozícií boli aj letáčiky k Celoslovenskému zrazu historických železničných vozidiel.
Súbežnou akciou počas Noci múzeí bol aj I. Celoslovenský deň hasičov, ktorý sa konal na štrkoveckom jazere v Ružinove. ale o tom už v inom článku.
Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Greguš
Be the first to comment