BRATISLAVA – Uplynulú sobotu sa uskutočnil ďalší ročník obľúbenej Noci múzeí a galérií a naša redakcia bola pritom. Na rozdiel od predošlých ročníkov, keď sme objektívom fotoaparátu zmapovali všetky dopravné atrakcie, sme sa tento krát rozhodli zamerať iba na múzeum dopravy. Do značnej miery to súviselo aj s tým, že práve v tomto múzeu sme mali svoj „prezentačný stánok“, v ktorom ste si až do neskorých večerných hodín mohli vybrať z bohatej ponuky suvenírov a prispieť tak na činnosť nášho združenia.
Bratislavské múzeum dopravy sa počas celého dňa tešilo veľkému záujmu verejnosti. Okrem individuálnej prehliadky expozície cestnej a železničnej dopravy bol v ponuke aj pútavý lektorský výklad k 100. výročiu Dunajplavby. Malí i veľkí návštevníci sa od prítomných lodníkov dozvedeli veľké množstvo informácií z histórie lodnej dopravy na Dunaji a oboznámili sa s dobovými dokumentami zachytávajúcimi dejiny plavebných podnikov i dispečingu. Okrem toho si mohli pozrieť aj modely a vybavenie lodí, veľkoplošné fotografie, informačné panely a mapy, strojné zariadenia, lodnú techniku, lodné zvony a kotvy rôzneho typu, kolesové kormidlo, pozičné osvetlenia, strojný telegraf, lodný motor, filter na vodu i rádiostanicu. Deti si mohli poskladať drevenú loď, alebo si nakresliť parník, plachetnicu, či veľkú zaoceánsku loď. Kreativite a fantázii sa skrátka nekladú medze.
Dopravní nadšenci si vyskúšali ovládanie informačných systémov BUSE a EMtest Mijola, rodiny s deťmi sa so svojimi ratolesťami zahrali v Igráčkovi a veľkej obľube sa tešilo aj fotenie za volantom osobného automobilu značky Fiat. Pozor, fotím!
Záujem verejnosti bol aj o železničnú expozíciu s diorámou dopravnej kancelária, drezinou, lampárňou, telegrafnými a zabezpečovacími zariadeniami v rámci ktorej si bolo možné pozrieť aj pôvodné modelové koľajisko v mierke H0, či zariadenie Pragotron, ktoré múzeum získalo zo železničnej stanice v Štúrove. Nechýbalo však ani improvizované koľajisko s parným rušňom a motorovým vlakom na čele s Okuliarnikom. No asi najväčším magnetom bolo nové modelové koľajisko vo veľkosti G s autentickým pískaním parných lokomotív, funkčnými návestidlami, zastávkou ČSAD, telefónnou búdkou, kostolom i vodárenskou vežou vsadené do diorámy malebnej obce Múzejná.
Pomerne živo bolo aj na peróne múzea, kde okrem výstavy Mosty na Dunaji bolo možné nahliadnuť do interiéru elektrického rušňa 210.012-1 “Žehlička“ vyrobeného v roku 1973. Ukončite nástup, vlak hneď odíde. 😉
V pojazdnej trojkolke si návštevníci mohli zakúpiť drobné občerstvenie v podobe koláčikov, čokolády, kávy, čaju i lahodnej limonády. V ponuke však boli aj hrnčeky, magnetky, pexeso, puzzle, pohľadnice, plagáty, karty, omaľovánky, vystrihovačky, Wander karty, či knižné publikácie, ktoré si okrem nášho „stánku“ bolo možné zakúpiť aj pri „stánkoch“ múzea dopravy a Klubu železničných modelárov Bratislava.
Nie všetko však vyšlo podľa plánu. Dobrovoľní hasiči z Rače z technických dôvodov nakoniec do múzea nedorazili a pre krátkosť času sa už náhradníkov nepodarilo zabezpečiť. Návštevníci však aj napriek tomu odchádzali domov s príjemnými zážitkami, fotkami i suvenírmi.
„Na toto podujatie sme prišli až z Topoľčian a naše prvé kroky po vystúpení z vlaku viedli práve do priestorov tohto múzea. Veľmi sa nám páčila výstava venovaná 100. výročiu Dunajplavby i modelové koľajisko vo vstupnej hale múzea. Potešili aj magnetky so Slovenskou strelou a príležitostné cestovné lístky, ktoré si môžeme vziať domov na pamiatku.“
„Je to veľmi pekné múzeum. Od našej poslednej návštevy sa v ňom toho pomerne veľa zmenilo. Okrem historických automobilov a modelov lodí nás zaujala aj početná zbierka bicyklov, kabinet kuriozít, či informačný systém BUSE. Škoda len, že ten koč je pohrebný.“
„Sme radi, že sa v múzeu vždy niečo deje. Potešila nás mobilná aplikácia, modelové koľajisko i rozsiahla výstava venovaná 100. výročiu lodnej dopravy na Dunaji. Klobúk dole pred fundovanými vedomosťami pánov lodníkov od ktorých sme sa dozvedeli veľké množstvo informácií.“
Súčasťou Noci múzeí a galérií boli aj mimoriadne jazdy historickými parnými i motorovými vlakmi, sprievodný program v železničnom múzeu Bratislava východ, či okružné jazdy historickými električkami T2 a T3 po širšom centre mesta. Viacerí návštevníci však boli sklamaní z toho, že historický motorový vlak na Rendez nezachádzal až do areálu Múzea dopravy a historické električky nezabezpečovali spojenie Múzea dopravy s múzeami a galériami v historickom centre mesta.
„Vystúpili sme z mimoriadneho vlaku na hlavnej stanici a čakali sme, že aj tento rok sa do centra mesta odvezieme historickou električkou. Žiaľ márne.“
„Neviem kto vymyslel tú trasu historickej električky, ale na toto podujatie nebola zvolená najšťastnejšie. V rámci Dní Bratislavy je trasa širším centrom mesta akceptovateľná, no počas Noci múzeí by električka mala voziť ľudí k dopravnému, či vodárenskému múzeu.“
Ďakujeme STM-Múzeu dopravy za doterajšiu spoluprácu. Sme radi, že v priestoroch múzea môžeme prezentovať naše aktivity a ponúknuť návštevníkom ďalšie zaujímavé suveníry. Ak sa nič mimoriadne neudeje, najbližšie sa v múzeu uvidíme prvú stredu v mesiaci, t.j. 7. júna 2023. O ďalších termínoch vás budeme informovať prostredníctvom našej facebookovej stránky. Tešíme sa na vás.
Autor: Jaroslav Filo
Be the first to comment