Návraty: Noc múzeí a galérií 2011 v Bratislave v znamení dopravnej nostalgie

BRATISLAVA – V sobotu 14. mája 2011 sa v uskutočnil ďalší ročník obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií, počas ktorého ste mohli za jednorázové vstupné navštíviť všetky múzeá a galérie v hlavnom meste. Tie boli v tento deň otvorené až do neskorých večerných hodín a do svojich expozícií prilákali množstvo návštevníkov. Nuž a ako by to bolo keby naša redakcia nebola pri tom…

Naša redakcia sa vybrala toto podujatie mapovať už od rána. O 10-tej hodine sme už boli na Hlavnej stanici, odkiaľ sme sa s mimoriadnym parným vlakom na čele s lokomotívou 331.037 „Uhranka“ vydali do železničnej stanice Lamač a odtiaľ cez Hlavnú stanicu do železničného múzea Bratislava-Východ. Vo vlaku sa predávali vstupenky na Noc múzeí. No keďže vlak bol riadne preplnený čudujem sa, že sa personál vôbec odhodlal chodiť z vozňa do vozňa a predávať lístky. 🙂 No aj napriek tlačenici, nechýbala vo vlaku dobrá nálada.

Do železničného múzea na Rendezi sme prišli niečo po štvrť na dvanásť. Po vystúpení z vlaku nás už vítal novozrekonštruovaný parný rušeň 555.3008 „Mazutka“, ktorý pomohol odstaviť súpravu vlaku na inú koľaj. Potom bol až do neskorých večerných hodín vystavený verejnosti. Uhranka už ale medzi tým robila jazdy na stanovišti parného rušňa. Počas dňa ste sa však mohli previesť aj na motorovej drezine, občerstviť sa v bufetovom vozni, vzhliadnuť vystavené exponáty, či pozrieť si filmy so železničnou tematikou v budove trubkárne.

Krátko po pol jednej sme sa za pomoci historického motorového vlaku na čele s motorovým vozňom M 262.007 vrátili späť na Hlavnú stanicu. Tak ako minulý rok, ani tento rok nebol tento odchod uvadzaný v cestovnom poriadku mimoriadnych vlakov.

Na Hlavnej stanici už na nás čakala historická električka ČKD TATRA T2 ≠215, ktorá bola nasadená na linku číslo 13 čím symbolicky spojila Múzeum dopravy s múzeami v centre mesta. Okrem T2-jky však na linke 13 jazdila aj historická električka BMEŽ ≠31, ako aj električka K2-G. Všetky 3 električky boli nasadené na normálne poradie tejto linky. Tridsaťjednotka tak vďaka tomu jazdila do 21:00 a dvestopätnástka ad do 23:26 (22:48 – posledný odchod do centra mesta, 23:26 – dojazd k železničnej stanici Vinohrady). Nasadenie historických električiek na linku 13 zožalo veľký úspech. Električky boli počas celého dňa plné ľudí a každé kolo na Predstaničnom náemstí vystupovalo množstvo ľudí smerujúcich do Múzea dopravy.

Nuž a ako by to bolo keby sme sa s týmito električkami nepreviezli aj my a nenavštívili pri tom aj zmieňované Múzeum dorpavy, kde bol pripravený naozaj pestrý program. Okrem lektorských prehliadok múzea konaných o 11:00, 14:00, 17:00, 19:00 a 21:00 a individuálnych prehliadok múzea ste mohli vzhliadnuť aktuálne výstavy Letecká meteorológia a Po cestách a necestách, modelové koľajisko, občerstviť sa v reštauračnom vozni a odviesť sa na stanovišti parného rušňa 498.104 „Albatros“. Okrem premietania filmov so železničnou tematilou v réžii spravodajského portálu Vlaky.net sa počas dňa premeitala aj PowerPointová prezentácia o 10. výročí múzea, ako aj legendárny film z produkcie cesovnej agentúry Tatra turist – Na koľajach po Slovensku, ktorý sme pre tento účel zapožičali múzeu a ktorý sa v ňom premietal na zíklade povolenia vyššie menovanej agentúry.

Popoludní sa do premávky zaradil aj historický autobus Karosa ŚM 11 ≠3350, ktorý spájal Euroveu so Slovenským Národným Múzeom na Vajanskom nábreží a s Vodárenským múzeom na Devínskej ceste. Autobus premával v hodinovom intervale od 13:00 do 19:00. „Toto by mal byť posledný odchod, avšak býva zvykom, že v príapde záujmu Vodárenského múzea jazdíme dlhšie“, povedal Dragan Zednikovič, vodič autobusu. Avšak po príchode k Vodárenskému múzeu musel cestujúcim oznámiť neradostnú  správu. Múzeum ich už nechce a tak z Vodárenského múzea pôjde naposledy o 18:30. Kto to nestihne, bude muesieť využiť bežné spoje MHD. Vodárenské múzeum sa oplatilo navštíviť nie len kvôli jazde historickým autobusom a prehliadke vodárenskej expozície, ale aj kvôli večernému pečeniu pstruhov. Ako sme sa však dozvedeli na pstruhovi si mohli pochutnať len tí, pre ktorých bolo toto múzeum prvým múzeom.

Tohtoročnou novinkou bratislavskej Noci múzeí a galérií bola aj premávka historických trolejbusov Škoda 9 Tr HT ≠53 a ≠152. Tie premávali ako vložené spoje linky číslo 212 medzi Orange arénou (Zimný štadión) a Vojenskou nemocnicou.

Čo sa týka premávky historických vozidiel počas minulých ročníkov Noci múzeí a galérií bývalo dobrým zvykom, že okrem historického autobusu do premávky zasiahla aj historická električka premávajúca na linke číslo 13. Avšak v rokoch 2009 a 2010 sa počas tohto podujatia v premávke neobjavila. Ďalšou zaujímavosťou je jazda mimoriadneho parného vlaku. Ten síce v súčasnosti začína svoju jazdu z Hlavnej stanice, no ešte v roku 2009 vychádzal z 1. perónu Múzea dopravy. V tom roku bolo železničné múzeum na Rendzi po prvý krát verejnosti prístupné až do polnoci. Predtým totiž toto múzeum bývalo počas Noci múzeí verejnosti prístupné len medzi 10-tou a 16-tou hodinou a dopravu návštevníkov zabezpečovali dva páry historických motorových vlakov. A bol to práve rok 2007, alebo 2008 kedy historický autobus premával do vodárenského múzea medzi 10-tou a 22-hou hodinou.

Toľko teda malý pohľad na bratislavskú Noc múzeí a galérií, na ktorej sa žiaľ aj tento rok vyskytli drobné nedostatky. Tým prvým bol chýbajúci odchod mimoriadného motorového vlaku z Rendezu v oficiálnom programe podujatia. Ďalším nedostatkom boli rozdielne otváracie hodiny múzeí a galérií. Podľa nášho názoru by pri tomto podujatí mali mať všetky múzeá a galérie jednotnú otváraciu dobu a zároveň by mohli byť otvorené aj počas noci.

Test: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.