Návraty: Nitriansky Agrokomplex po roku opäť prilákal nespočetné množstvo návštevníkov

P8241144NITRA – Záver letných prázdnin už tradične patrí najväčšiemu poľnohospodárskemu veľtrhu na Slovensku, ktorý sa každoročne teší veľkému počtu návštevníkov. Súčasťou veľtrhu sú aj sprievodné podujatia v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu a je naším dobrým zvykom, že Vám na webe priblížime jedinečnú atmosféru tohto podujatia. A pretože zaužívané zvyky netreba meniť, v roku 2013 sme sa opäť vybrali na návštevu za nitrianskymi múzejníkmi.

Náš nevšedný výlet začal okolo ôsmej ráno, keď sa náš rýchlik pohol zo stanice Bratislava-Vinohrady. V preplnenom vlaku, ktorý aj napriek plynulej dopravnej ceste naberal meškanie, sa nám napokon predsa len podarilo nájsť miesto na sedenie a našu cestu sme si spríjemnili počúvaním neobyčajných staničných hlásení, ktoré môžete nájsť na známom internetovom portáli. Po vystúpení v stanici Šurany sme mali menšiu obavu zo zmeškania prípojného osobného vlaku. No na naše veľké šťastie meškal aj ten.

Po príchode vlaku do Nitry sme najprv zavítali do Galérie Mlyny, ktorá pre svojich návštevníkov pripravila menšiu výstavu exponátov Slovenského poľnohospodárskeho múzea. Návštevníci tak mali možnosť vzhliadnuť nie len historické traktory, ale aj rôzne staré poľnohospodárske stroje a obrazy z tradičného života na vidieku.

P1330281
Výstava poľnohospodárskej techniky v OC Mlyny

Po prehliadke tejto expozície sme sa peším presunom dostali až pred brány Agrokomplexu. Rýchlo sme si kúpili vstupenku na výstavu a pobrali sa na prehliadku jednotlivých pavilónov. V jednom z prvých pavilónov nás zaujala expozícia slovenskej krajiny, reprezentujúca najkrajšie zákutia našej vlasti. V jednotlivých stánkoch sa postupne prezentovali jednotlivé kraje a pre návštevníkov Agrokomplexu pripravili množstvo propagačných materiálov. Nechýbali však ani stánky s tradičnými remeslami a ochutnávka tradičných slovenských špecialít.

P1330307
Propagácia Slovenska v jednom z pavilónov Agrokomplexu

Po prehliadke najzaujímavejších pavilónov sme sa presunuli do areálu Slovenského poľnohospodárskeho múzea, kde sa konala tradičná výstava historických traktorov známa aj pod názvom Traktorparáda. A treba povedať, že ich majitelia sa o tieto stroje vzorne starajú.

P8240969
Traktorparáda 2013

Na svoje si však prišli aj fanúšikovia starých motocyklov a automobilových veteránov. Na malom parkovisku sme mohli vzhliadnuť malú výstavu cestných veteránov, ktoré prišli do múzea z neďalekých Janíkoviec.

P1330464
Výstava historických automobilov z Janíkoviec

Nemenej zaujímavou však bola aj prehliadka expozícií približujúcich tradičný život na slovenskom vidieku, ktoré boli zastúpené obecnou školou, Mliečnicou, Mlynom, Lisovňou oleja, Pálenicou, či Ranostredovekou usadlosťou. V pekárni ste si mohli zakúpiť napríklad domáce pagáče a v konzume zase pochutnať na výbornej meltovej káve.

V druhej časti múzea sme zase mohli obdivovať výstavu najrôznejších poľnohospodárskych strojov, hasičskej techniky a poľnohospodárskeho letectva. Súčasťou múzea je aj expozícia prezentujúca najstaršie dejiny poľnohospodárstva, tradičné remeslá a spracovateľstvo.

P1330393
Výstava starých motocyklov a leteckej techniky

Zatiaľ čo dospelí návštevníci sa venujú prehliadke expozícií múzea, detskí návštevníci sa môžu povoziť na detskej železničke. No najväčším lákadlom je nepochybne Nitrianska poľná železnica, ktorá počas Agrkomplexu prepravila nespočetné množstvo návštevníkov. Centrálnou stanicou je stanica Skanzen, odkiaľ sa parné vlaky vydávajú na jazdu do stanice Brána (z 1. koľaje) a na okruh okolo múzea (z 2. koľaje). Nostalgické vlaky premávali počas dňa v pravidelných polhodinových intervaloch a počas jazdy ste si v nich mohli zakúpiť viacero suvenírov so železničnou tematikou ako napríklad výpravku, rozprávky o Katke, či pexeso. Na železnici bol symbolicky prítomný aj legendárny prednosta stanice Vlasta Burian.

P1330495
Jazdy na Nitrianskej poľnej železnici

Po prehliadke múzea sme sa opäť vrátili na výstavisko. Deň sa pomaly chýlil k záveru a to bol ten pravý čas na zákusok a kofolu. No o niečo neskôr sa nám opäť potvrdilo, že večerné cestovanie do hlavného mesta je veľmi problematické. Posledné vlakové spojenie s prestupom v Leopoldove je po 20-tej hodine. Potom už jedine autobusom odchádzajúcim okolo 22:00.

Minuloročný Agrokomplex je za nami a reportáže z ďalších veteránskych akcií sú ešte pred nami.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička a Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.