Návraty: Nevšedný medzinárodný deň žien s električkou

TRENČIANSKA TEPLÁ, TRENČIANSKE TEPLICE – Mesiac ubehol ako voda a mikroregión Teplice opäť ožil trúbením električkovej súpravy 411.901-2 „Janka“ + 411.902-0 „Delimonka“, ktorá tentokrát premávala pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Počas uplynulého týždňa chlapi z Trenčianskej elektrickej železnice pripravili obe električky na mimoriadne jazdy, pričom ich výzdobu aj tentokrát ponechali na šikovné skautky z neďalekého Omšenia. Naša redakcia prišla do Trenčianskej Teplej v dostatočnom predstihu a tak sme mali čas pozrieť si novozrekonštruovanú železničnú stanicu a spraviť niekoľko fotiek električiek v depe.

Tam nás už čakali naši priatelia z Trenčianskej elektrickej železnice, ktorí nám električkovú súpravu vytiahli pred depo. Po niekoľko minútovom cvakaní fotoaparátov sa súprava spolu s nami pohla do stanice, kde už na ňu čakalo viacero cestujúcich. Zo staničného rozhlasu sa ozvala celkom obyčajná znelka s informáciou o pravidelnom odchode električky do Trenčianskych Teplíc. To sa už ale električka pomaly zapĺňala cestujúcimi.

Vyzdobená električka 411-901-2

Prvý odchod o 12:30 sme vykonali s pár minútovým meškaním, ktoré bolo spôsobené meškaním rýchliku na Bratislavu. Nakoniec sme na ten vlak aj tak nepočkali, jeho meškanie sa zväčšilo natoľko, že by rozbilo náš cestovný poriadok. A tak sme sa vydali na cestu do malebného kúpeľného mestečka. My sme si našli miesto v Janke, ktorú ale každý pozná pod prezývkou „Cukornička“. Toto pomenovanie dostala podľa reklamy na Považský cukrovar, ktorú má na sebe do dnes. Po opustení stanice začal personál električky predávať cestovné lístky. Na každej zastávke pristúpilo zopár cestujúcich, ktorí si aj vďaka TREŽ-ke spravili výlet do Trenčianskych Teplíc. Počas jazdy panovala skvelá atmosféra, o ktorú sa postaral aj personál oblečený v dobových uniformách, ktorí všetkým ženám a dievčatám venoval ružu k ich sviatku.

Každá žena dostala na svoj sviatok kvet

V Trenčianskych Tepliciach už na nás čakalo množstvo ľudí, ktorí sa prišli odviesť obľúbenou kúpeľnou električkou. Niet sa čomu čudovať, veď električka sem zatiaľ zavíta len raz mesačne. V budúcnosti by to však mohlo byť aj častejšie. Cestou späť sme si s niektorými cestujúcimi zaspomínali na pravidelnú prevádzku na tejto trati, ako aj na trati Trenčianska Teplá – Nemšová – Lednické Rovne„V  minulosti na nej jazdil vlak s drevenými sedadlami ťahaný parnou lokomotívou prezývanou Kača“, prezradila mamička jedného z členov TREŽ. „Neskôr tento vlak vozil robotníkov zo železničnej stanice Dubnica do strojárenského podniku ZŤS Dubnica“.

Na zastávke Trenčianske Teplice sídlisko

Po návrate do Trenčianskej Teplej električka zatiahla s cestujúcimi do depa, kde bolo možné vzhliadnuť nie len odstavenú električku 411.903-8 „Philadephia“, ale aj historický poštový vozeň z Čiernohronskej železnice na ktorom práve prebieha renovácia, modelové koľajisko, či dobový cestovný poriadok. Návštevníci depa sa mohli odviezť aj na osobnej drezine, či šliapacom bicykli. Trenčianska električka praskala vo švíkoch aj pri ďalších dvoch jazdách a aj tentokrát ste popri trati mohli stretnúť viacero fotoreportérov, ktorí sa snažili nafotiť električku na rôznych zaujímavých miestach.

Pohľad na modelové koľajisko

Ďalšie jazdy s električkou sa uskutočnia vo veľkonočnom období. O presnom termíne Vás budeme včas informovať. Trenčianska elektrická železnica sa už teraz teší na Vašu návštevu.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička (01-39) a Jaroslav Filo (40 – 48)
Video: Patrik Špačinský
Audio: Jaroslav Filo

Ďalšie fotky nájdete aj na našom Facebooku.

Audio – Hlásenie staničného rozhlasu:

 

 

Video:

Fotogaléria:

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.