Návraty: Napoleón po vyše dvesto rokoch opäť bojoval v Bratislave

BRATISLAVA – V sobotu 11. júna 2011 sa mesto na jeden deň vrátilo do čias napoleónskych vojen, kedy Napoleón Bonaparte bojoval o Bratislavu. Po ročnej prestávke sa toto podujatie uskutočnilo, tento raz vďka podpore bratislavskej župy. Aj vďaka peknému počasiu si prišlo vojenskú históriu pripomenúť stovky ľudí.

Hlavný program sa konal v Sade Janka Kráľa – na petržalskej strane Dunaja, kde ste počas celého dňa mohli obdivovať vojenské tábory oboch armád, ukážku jazdeckého výcviku a formovanie oboch armád, ako aj dobovú vojenskú techniku.

O 10-tej hodine sa začal pochod oboch armád centrom mesta spojený so šarvátkami v jeho uliciach. Na Hlavnom námestí ste tak mohli obdivovať vystavenú vojenskú techniku, ako aj vzhliadnuť vojakovoboch znepriatelených armád.

O 17-tej hodine to celé vypuklo. V Sade Janka Kráľa sa totiž proti sebe postavili obe armády a po krátkom príhovore Pavla Freša, predsedu bratislavskej župy, sa začali ukrutné boje… Bojovalo sa na všetkých frontoch, pešo i na koňoch, no po hodinovom boji bol nakoniec Napoleon I. predsa len porazený. Po skončení bojov nasledoval slávnostný pochod oboch armád, po ktorom sa život vojaka vrátil do všedného dňa. Nie však na dlho, lebo o 21:30 sa začalo delostrelecké bombardovanie Petržalky z Tyršovho nábrežia.

202. výročie obliehania Bratislavy Napoleon sa úspešne vydarilo a my sa už tešíme, na ďalší ročník týchto bojov.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.