Návraty: Na tohtoročný deň otvorených dverí opäť zavítali tisícky návštevníkov

BRATISLAVA – V rámci Európskeho týždňa mobility sa sobotu 22. septembra 2012 v priestoroch vozovne Jurajov dvor na Trnávke od 10:00 do 15:00 uskutočnil tradičný Deň otvorených dverí, ktorí sa opäť niesol v znamení obsiahlej prehliadky svojho vozového parku. Na svoje si prišli nielen nadšenci histórie, ale aj všetci fanúšikovia vozidiel hromadnej dopravy.

Bratislavský dopravca vystavil v areáli Jurajov dvor 17 autobusov, 5 trolejbusov a 12 električiek. Z technologických vozidiel to bol čistič koľajových žliabkov či vozidlo ťažkého odťahu. Okrem pešej prehliadky areálu bolo možné spoznať areál vozovne Jurajov dvor z paluby Karosy Cabrio či Prešporáčika. Najväčším lákadlom však bola výstava historických vozidiel mestskej dopravy.

Fanúšikovia historických električiek sa zaiste pristavili pri električkách Ganz ≠104. BMEŽ ≠18 a31, DPMB #38 + SGP ≠135, ČKD Tatra T2 ≠215, ČKD Tatra K2 ≠317 a brúsiaci vozeň Schörling ≠8431.

Z historických trolejbusov ste mohli vzhliadnuť trolejbusy FBW – Tüscher – Oerlikon ≠80 a Škoda 9 Tr H 25 ≠53 a ≠152. Viacerí návštevníci tohto podujatia si ešte pamätali na pravidelnú premávku týchto vozidiel. Veď na melodickú 9 Tr-ku sa len ak nezabúda. Zážitok to však nebol iba pre dospelých, ale aj pre ich malé  ratolesti.

V rámci 85. výročia autobusovej dopravy boli na podujatí vystavené autobusy Ikarus 620 ≠102 v pred renovačnom stave, ktorý sa zachránil aj s podporou našej redakcie, Škoda 706 RTO MTZ ≠236, Škoda 706 RTO LUX #BA-794 CI, Karosa ŠM 11 #3350, Karosa ŠL 11, Ikarus 280.10 a Ikarus 283 #1512.

Prekvapením bolo predstavenie historického autobusu TAM 232A 116M, opraveného pri príležitosti 85. výročia autobusov. Tieto autobusy vyrobila slovinská automobilová spoločnosť TAM BUS Maribor v spolupráci s firmou Avtomontaža bus Ljubljana, ktorá dodala karosérie.

Na podujatí však nechýbali ani jazda zručnosti vodičov autobusov MHD, prehliadka špeciálneho vozidla ťažkého odťahu spojená s ukážkou, či jazda Cabrio busom po areáli vozovne, ktorú spestrila medzizastávka na plničke CNG. Návštevníci podujatia si na nej mohli pozrieť plnenie vozidla stlačeným zemným plynom.

Dopravca pri otvorení svojich brán nezabudol ani na tých najmenších, pre ktorých bolo pripravené viaceré atrakcie. Deti, ktoré prišiel pobaviť aj šašo Maroš si mohli spolu s mladými Slovanistami zaskákať na nafukovacom hrade a spolu s rodičmi si vyzdvihnúť aj nejakú atraktívnu tombolovú cenu.

O spríjemnenie atmosféry sa postarali viaceré hudobné vystúpenia, ktoré odštartovl superstárista Jakub Petraník, po ňom  nasledovalo vystúpenie Vaša Púčika s country pesničkami a swingom. Nitrianski rockeri z kapely Gladiator o 14:00 uzavreli tohtoročný Deň otvorených dverí DPB hodinovým vystúpením. Celý program slovne sprevádzal populárny moderátor Gregor Mareš.

Dňom otvorených dverí vo vozovni Jurajov dvor sa skončil tohtoročný Európsky týždeň mobility. Fanúšikovia dopravnej nostalgie však nemusia byť sklamaní, lebo počas adventu by mala v uliciach mesta opäť premávať vianočná električka.

Autor: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský
Foto: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.