Návraty: Na oslavách výročia prvej písomnej zmienky v Ostrove nechýbal ani automobilový veterán

OSTROV – Obec Ostrov v okrese Piešťany si v tomto roku pripomína 900. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Prvýkrát sa spomína v roku 1113 v Zoborskej listine pod názvom Stro.

Ostrovčania jubileum svojej obce oslávili ako sa patrí a v sobotu 6. júla 2013 bol pre občanov a návštevníkov tejto obce pripravený bohatý kultúrny program. Ten sa začal o 11-tej hodine slávnostnou svätou omšou v kostole sv. Imricha a zasadením pamätnej lipy pred kostolom. Od 12:40 h. bol v kultúrnom dome pre pozvaných hostí pripravený slávnostný obed. Počas dňa sa zároveň v Kultúrnom dome Ostrov konal deň otvorených dverí, počas ktorého boli pripravené viaceré sprievodné podujatia. Prebiehala tu výstava fotografií MUDr. Eduarda Čupku, návštevníci si mohli pozrieť historické fotografie obce, práce žiakov miestnej materskej i základnej školy, otvorená bola aj pamätná izba. Zároveň prebiehala aj videoprojekcia pod názvom Ostrov včera a dnes.

Pamätná izba v kultúrnom dome.

Otvorenie programu na Námestí sv. Imricha sa uskutočnilo o 14-tej hodine, keď konferencier privítal všetkých návštevníkov a povedal zopár slov o histórii obce. Nasledoval príhovor starostky obce PhDr. Dany Borovskej, ako aj ďalších pozvaných hostí. Po nich bola predstavená historicky prvá knižná publikácia o obci, monografia s názvom Ostrov 1113 – 2013. Jej „krstným otcom“ sa stal občan tejto obce a zároveň úspešný paralympionik z Londýna 2012 Vladislav Janovjak.

Krst monografie obce.

Na námestí nechýbal ani cestný veterán, historická Škoda Felicia v cabrio prevedení. Nablýskaný červený veterán iste zaujal nielen praznivcov historickej techniky, ale aj širokej verejnosti.

Po predstavení monografie nasledovala hudobná zložka programu. Najskôr si na svoje pri vystúpení dychovej hudby Lieskované prišla najmä staršia generácia. Nasledovali vysúpenia kapiel Slniečko, AYA, Tublatanka, Smola a hrušky, ako aj Bruno Oravec. Hralo sa až do polnoci.

Pri takomto pestrom a dlhom programe nemohli chýbať ani stánky s občerstvením, ktorých bolo na námestí niekoľko. V obecnom stánku ste si mohli zakúpiť už spomenutú monografiu, ako aj ďalšie upomienkové predmety, napr. tričká, šiltovky či šálky. Zakúpiť si ich je možné aj po skončení osláv na obecnom úrade.

Historická Škoda Felicia na obecných oslavách v Ostrove.

Program osláv pokračoval aj v nedeľu. Na štadióne sa uskutočnili 2 futbalové zápasy – zápas žiakov Ostrov – Krakovany a zápas mužov Ostrov – Veľké Orvište, ďalej to bolo vystúpenie dychovej hudby Bukovčanka a na záver sa o dobrú atmosféru postaral DJ MINOXI.

Obec Ostrov sa nachádza približne 6 km severozápadne od Piešťan. V súčasnosti má 1213 obyvateľov. V roku 1974 bola k Ostrovu pripojená obec Malé Orvište, v roku 1980 aj obce Veľké Orvište a Bašovce. Tie sa však od Ostrova odlúčili – Veľké Orvište v roku 1991 a Bašovce v roku 1993.

Text a foto: Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.