NÁVRATY | Na druhom ročníku Oldtimer rallye Malé Karpaty sa zúčastnili aj vozidlá z obdobia prvej republiky

PEZINOK – Predposledná májová nedeľa sa niesla v znamení slnečného počasia. A zatiaľ čo veriaci smerovali do kostola na svätú omšu, záhradkári usilovne pracovali vo svojich záhradkách a turisti spoznávali krásy našej krajiny, veteranisti a dopravní nadšenci sa stretli na ďalšom nemenej zaujímavom podujatí. Aj tentokrát sa v hlavnej úlohe predstavili historické automobily a motocykle rôznych značiek a rôznych rokov výroby.

Najzaujímavejšie kúsky boli nepochybne z obdobia prvej republiky, ktoré sa hrdo pýšili svojou slávou a eleganciou. Nablýskané veterány, o ktoré sa s láskou starajú ich majitelia, boli magnetom pre malých i veľkých návštevníkov. Niekomu stačilo pozrieť si jednotlivé vozidlá z blízka, prípadne si spraviť zopár ilustračných záberov, iný si ich s použitím techniky ako čínsky turista dokumentoval do najmenších detailov. Ba našli sa aj takí, ktorí si chceli spraviť fotku s konkrétnym typom vozidla. A tak sa kľudne mohlo stať, že ste si na pekný záber museli pár minút počkať. No kto prišiel na Radničné námestie v dostatočnom predstihu a namiesto fotenia neviedol debatný krúžok, mal určite všetko s prehľadom nafotené.

Detailný pohľad na Aero 30 z roku 1935

S blížiacim sa časom štartu začala atmosféra postupne hustnúť. Ľudia si robili posledné zábery, posádky ešte kontrolovali svoje vozidlá a organizátor oznamoval dôležité pokyny pre účastníkov. No čo vám budeme hovoriť – lepšie je to raz zažiť, ako 3x o tom písať. Neboli ste tam? Skúste nabudúce.

Oldtimer rallye Malé Karpaty sa tešila veľkému záujmu verejnosti

A potom to prišlo. Krátko pred 10-tou sme už boli všetci na svojich miestach. Prvé veterány sa zoraďovali v priestore štartu a netrpezlivo čakali na odjazd. Ľudia rozmiestnení popri štarte už mali svoje fotoaparáty, mobily, či kamery pripravené a spoločne s časomierou v duchu zaiste odrátavali posledné sekundy do oficiálneho začiatku veteránskej jazdy. Tentokrát sa štartovalo presne podľa poradia a komu sa pred štartom náhodne stratila manželka, musel ísť nakoniec mimo poradia. Nuž nie nadarmo sa v jednej ľudovej piesni spieva „Žena to je veliký kríž, len sa ožeň, len sa ožeň šak uvidíš.“ Apropo, kto má manželku navyše, nech sa kľudne prihlási. 😀 Keďže výklad o jednotlivých vozidlách v ponuke nebol, štartovalo sa pomerne hladko a rýchlo. Aj preto mala väčšina z nás prst neustále na spúšti fotoaparátu a oko v hľadáčiku. No ale už kľud. Idem, fotím. 😀

Jedinečná atmosféra na štartovom poli

Zatiaľ čo sa jednotlivé posádky so svojimi krásavcami vydali na cestu za dobrodružstvom, my ostatní sme rozmýšľali čo s načatým dňom. Dobrá zmrzlina padne v horúcom počasí viac než vhod a keďže do obeda bolo ešte kopec času, mnohí ľudia si krátili chvíľu návštevou miestnych múzeí, prehliadkou zámockého parku s pávmi i kačicami, či malým výletom po okolí. Niekto sa vrátil domov na chutný obed, iný si ho doprial v niektorej z reštaurácií. Každému podľa chuti.

Jednoducho páv

Krátko po pol štvrtej poludní sme sa už presunuli do cieľa v areáli Zámku Šimák, v ktorom môžete o. i. obdivovať aj zbierku historických motocyklov. Prehliadka zámockej expozície síce ako na potvoru nebola v tento deň možná, no celkovú atmosféru podujatia to veľmi neovplyvnilo. Práve naopak. Na malé parkovisko začali postupne prichádzať jednotlivé vozidlá a my sme opäť dokumentovali čo nám sily stačili. No ako to už občas býva zvykom, podmienky na fotenie neboli úplne ideálne. Niektoré autá boli veľmi v tieni, iné zase na prudkom Slnku. No správny fotograf musí byť pripravený na každú situáciu. Veď nie nadarmo sa tomu hovorí čaro nemožného.

GAZ M21 Volga po príchode do areálu Zámku Šimák

Jednotlivé posádky si v družnej debate so svojimi priateľmi dopriali malé občerstvenie v zámockej reštaurácii a s napätím čakali ako dopadli v 1. etape, v slalome i súťaži prejdi 100 cm. Aj tentokrát sa udeľovali prvé tri miesta v kategórii vozidiel do roku 1945 a po roku 1945. Pre prvých troch z každej kategórie boli pripravené víťazné poháre s fľašou vína a každý z účastníkov bez ohľadu na umiestnenie dostal pamätný obraz s fotografiou ich vozidla z miesta štartu. Nuž nie nadarmo sa tomu hovorí doba technická. Ráno odfotíš a vyčer ti to už visí na stene.

Jeden zo šťastných víťazov podujatia

Deň sa pomaly chýlil k svojmu záveru a jednotliví účastníci i návštevníci sa pomaly začali vracať domov do svojich príbytkov. Veterán klubu Bratislava ďakujeme za peknú akciu a už teraz sa tešíme na septembrové podujatie Umenie a elegancia, ktoré sa každoročne koná v areáli zámku v Tomášove.

Škoda 422 (r. v. 1930) na akcií Umenie a elegancia v roku 2018

Nadšenci veteránov si však prišli na svoje aj v hlavnom meste. V rámci Zábavno-športového majálesu v areáli základnej školy Biskupickej v Podunajských Biskupiciach bol v popoludňajších hodinách pripravený pestrý program pre rodiny s deťmi, vystúpenie detských kapiel, no nechýbalo ani občerstvenie koč s poníkmi a skromná výstava veteránov.

Skromná výstava veteránov v areáli ZŠ Biskupická

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo (Oldtimer rallye malé Karpaty) a kulkovskyart (Športovo-zábavný majáles)
Výsledky: Veterán klub Bratislava

OLDTIMER RALLY MALÉ KARPATY – VÝSTAVA:

OLDTIMER RALLY MALÉ KARPATY – ŠTART:

ŠPORTOVO-ZÁBAVNÝ MAJÁLES:

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.