Návraty: Na dni otvorených dverí DPB predstavil nový prírastok do zbierky historických autobusov

P9200117BRATISLAVA – V sobotu 20. septembra 2014 Dopravný podnik Bratislava po roku opäť otvoril brány vozovne Trnávka širokej verejnosti. Výstava historických i súčasných vozidiel, kultúrny program pre malých i veľkých. Aj taký bol 5-hodinový program vo vozovni, ktorý vyvrcholil okružnou jazdou historických autobusov.

Návštevníci si mohli pozrieť pestrý vozidlový park dopravného podniku – od najstarších vozidiel, ktoré dnes už jazdia len pri nostalgických jazdách až po tie najmodernejšie, ktoré sa v tomto období postupne nasadzujú do premávky. No zatiaľ čo dospelí sa zaujímali skôr o jazdné vlastnosti a technické parametre, deti a mládež si rýchlo posadali za volant toho, ktorého vozidla. A kto kto mal záujem mohol ľubovoľnou sumou podporiť rekonštrukciu prvého kĺbového trolejbusu vyrobeného v Československu Škoda Sanons S 200 Tr, ktorý bol minulý rok na tomto podujatí vystavený v procese renovácie.

Pokladnička na renováciu historického trolejbusu Škoda Sanons S 200 Tr
Pokladnička na renováciu historického trolejbusu Škoda Sanons S 200 Tr

Medzi historickými trolejbusmi už tradične nechýbali FBW-Oerlikon ≠80 z roku 1947 a Škody 9 Tr H ≠152 z roku 1978 a HT ≠53 z roku 1981. Záujem ľudí bol však aj o vozidlá typu Škoda 14 a 15 Tr, ktoré sa po dodávke nových vozidiel postupne odstavujú z premávky.

FBW Tüscher Oerlikon z roku 1947
FBW Tüscher Oerlikon z roku 1947

Z autobusovej trakcie nechýbala populárna Škoda 706 RTO ≠236, Karosa ŠM 11 ≠3350 a TAM BUS 232 A 116 M ≠3702, ktorý si cestujúci pamätajú najmä z oblasti Karlovej Vsi a Dlhých Dielov, kde jazdil na linkách 44 a 62 (dnešné linky 32 a 33).

Výstava historických autobusov DPB
Historické autobusy DPB – TAM 272 A 180 M, TAM 232 A 116 M, Škoda 706 RTO a Karosa ŠM 11

Novým prírastkom do zbierky historických vozidiel je kĺbový autobus slovinskej výroby TAM 272 A 180 M ≠1414, ktorý v uliciach mesta začal jazdiť ešte v roku 1992. „Partia autobusových a električkových nadšencov sa rozhodla, že tento autobus zrekonštruuje do pôvodného stavu„, povedal Peter Plunár vedúci prevádzky ústredných dielni električiek. Renovácia tohto veteránu charakteristického žltými sedadlami a hlučnou jazdou trvala 3 roky. No ako povedal vodič autobusov Dragan Zednikovič tento autobus sa môže pochváliť viacerými prvenstvami. „Prvý krát elektronické transparenty pre cestujúcich. prvý krát dopytové otváranie dverí pre cestujúcich. Pre vodiča prvá automatická prevodovka, dovtedy to bola záplava manuálov“.

Zadná časť autobusu TAM 272 A 180 M
Interiér historického autobusu TAM 272 A 180 M

Vďaka spolupráci medzi dopravákmi sa na podujatí odprezentovali aj Karosa ŠL 11 Klubu historických autobusov, Ikarus 280.08 spoločnosti ARRIVA Mitra, a. s., Karosa ŠD 11 z Košíc a Karosa B741.1922 fanúšika verejnej dopravy Mariána Jaseňáka.

Výstava historických autobusov
Historické autobusy Karosa B741.1922, Ikarus 280.08, Karosa ŠL 11 a Karosa ŠD 11

Najväčším lákadlom pre návštevníkov boli nepochybne historické električky. Bratislavský dopravca v areáli vozovne vystavil vozidlá BMEŽ ≠18, DPMB ≠38, BMEŽ ≠31 + vlečný vozeň SGP ≠135, ktorý je vďaka dielenským pracovníkom už plne obojsmerný, ČKD Tatra T2 ≠215, ktorá v tomto roku oslavuje 55. výročie a ČKD Tatra K2 ≠317. Peter Hronček, jeden z vodičov historických električiek, návštevníkom ochotne zodpovedal na otázky týkajúce sa električkových veteránov a detským návštevníkom ukázal aké má ktorá električka ovládanie.

Výstava historických električiek - DPMB 38 a BMEŽ 18
Historické električky DPMB č. 38 a BMEŽ č. 18 na Dni otvorených dverí 2014

O dobrú náladu sa počas dňa postarali speváčka Petra Kepeňová, cimbalová hudba Kuštárovcov, folklórne súbory so svojimi tanečnými vystúpeniami, kúzelník s kúzlami a čarami pre malých i veľkých a ďalší. Na pódiu predpoludním vystúpili aj generálny riaditeľ Ing. Ľubomír Belffi a primátor Milan Ftáčnik, ktorý si nenechal ujsť ani prehliadku historických vozidiel.

Folklórne vystúpenie na pódiu
Folklórne vystúpenie na pódiu

Ani tento rok na podujatí nechýbali stánky s občerstvením a tombola so zaujímavými cenami do ktorej sa ale mohli zapojiť len tí, ktorým sa podarilo dostať sa k tombolovým lístkom. Atrakcií pre deti však bolo oproti minulým rokom pomenej. Návštevníci si mohli pozrieť aj ukážku profesionálneho čistenia trolejbusu Škoda 15 TrM od graffitov. Slovenský reprezentant v boxe Štefan Mezej ochotne rozdával podpisy svojim fanúšikom a kto mal záujem mohol absolvovať aj populárnu jazdu Cabriobusom po areáli vozovne.

Vyvrcholením Dňa otvorených otvorených dverí bola veľká okružná jazda historických autobusov po rôznych častiach Bratislavy so začiatkom i koncom vo Vozovni Trnávka. O 15:00 sa za sebou postupne usporiadali autobusy Škoda 706 RTO, Karosy ŠL, Karosa ŠD, Karosa ŠM, Ikarus 280.08 a Karosa B741. O 15 minút neskôr spolu s historickými električkami opustili areál vozovne čím vznikla súbežná jazda električkových a autobusových veteránov po Vajnorskej ulici. Počas viac ako 2-hodinovej jazdy autobusy zavítali na Hlavnú stanicu, okolo prezidentského paláca cez integrovanú zastávku Blumentál a Most Apollo do Ovsišťa. Ďalej naprieč Petržalkou pod Most SNP, prešli aj okolo bratislavského hradu po Mudroňovej a cez Pražskú, Šancovú a Trnavskú späť k výpravni vozovne Trnávka. Kto chcel mohol na jednotlivých fotozastávkach prestúpiť do iného autobusu. Na prvej zastávke – na Hlavnej stanici zažil Diamant úsmevnú príhodu. Jedna pani ho oslovila s otázkou ako jazdí 61-tka. Na jeho odpoveď „Prepáčte, ale neviem, ja som z Košíc.“ zareagovala so slovami „To je neslýchaná arogancia!“. Pod mostom SNP si zase prišli na svoje fotografi, ktorí si mohli spraviť zábery autobusov ŠX v pozadí s Dómom svätého Martina.

Autobusy ŠX póziu pred objektívmi fotografov
Karosy ŠL, ŠD a ŠM pózuúu pred objektívmi fotografov

Do areálu vozovne Trnávka a Jurajov dvor sa okrem bežných liniek mestskej dopravy dalo dostať aj mimoriadnou električkovou linkou číslo 10 premávajúcou z Námestia SNP v pravidelnom 15-minútovom intervale.

Pri príležitosti Dňa otvorených dverí v Dopravnom podniku Bratislava zorganizoval Veterán Bus Diamant mimoriadnu jazdu historickým autobusom Karosa ŠD 11 ≠1977 z Košíc do Bratislavy. V autobuse sa viezlo celkovo 6 cestujúcich vrátane nášho kolegu Lukáša Olivu, ktorý o 05:10 pristúpil vo Zvolene. Ako nám povedal Karosa počas jazdy išla ako hodinky a do Bratislavy prišla už o 08:20.

Na záver tohto článku chceme poďakovať všetkým organizátorom a partnerom tohtoročného dňa otvorených dverí a veríme, že sa v areáli vozovne Trnávka a Jurajov dvor o rok opäť stretneme.

Text a audio: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Lukáš Oliva

Audio:

Príhovor primátora Milana Ftáčnika

 

Neopakovateľný zvuk nápravy RÁBA na Ikaruse 280.08

 

Komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.