Návraty: Na Dni otvorených dverí DPB sa predstavil zrekonštruovaný historický trolejbus Škoda-Sanos

BRATISLAVA – Výstava historických i súčasných vozidiel, kultúrny program pre malých i veľkých, ukážka zásahu policajných psov, či prednášky s trolejbusovou tématikou. Taký bol Deň otvorených dverí Dopravného podniku Bratislava, ktorý do areálu Vozovne Jurajov dvor po roku opäť prilákal nespočetné množstvo návštevníkov.

Neodmysliteľnou súčasťou Európskeho týždňa mobility je aj Deň otvorených dverí bratislavského dopravcu a ani tento rok tomu nebolo inak. Pekné i keď spočiatku celkom chladné počasie už od skorého rána pritiahlo do areálu Vozovne Jurajov dvor množstvo pravidelných i nových návštevníkov, ktorí sa prišli oboznámiť s vozovým parkom dopravného podniku. A hoci to tak z počiatku možno nevyzeralo, tento ročník sa niesol v znamení osláv 110. výročia trolejbusovej dopravy v hlavnom meste.

Veľkým lákadlom preto bola výstava súčasných, no najmä historických vozidiel trolejbusovej trakcie, ktorú tvorili FBW Tr51 – Tüscher – Oerlikon #80, Škoda 9 Tr H #152 a #53, Škoda 14 Tr #6285, Škoda 15 TrM #8146, či prvý nízkopodlažný trolejbus Škoda 21 Tr #6401. Nechýbali však ani najnovšie vozidlá Škoda 30 Tr a 31 Tr, ktoré deň čo deň brázdia ulicami mesta.

Pohľad na flotilu historických trolejbusov

Najväčším magnetom pre návštevníkov však bolo slávnostné predstavenie zrekonštruovaného historického trolejbusu Škoda-Sanos S 200 Tr #6505, ktorý sa po prvýkrát predstavil v plnej paráde. Tento unikátny trolejbus vznikol v roku 1984 vďaka spolupráci podnikov Škoda Ostrov a FAS „11 Oktomvri“ Skopje. V uliciach mesta jazdil od 23. januára 1985 až do júla 1998, kedy došlo k náhlemu ukončeniu premávky týchto trolejbusov. Dňa 27. júla boli v premávke vozidlá #6510, #6517 a #6518, no iba voz #6517 na linke 220 dokončil svoju službu. Voz #6518 bol okolo 9-tej hodiny pre závadu na ložisku zberača stiahnutý z linky 212 a na voze #6510 na rovnakej linke sa krátko po 11-tej hodine na Pražskej ulici v smere k Zimnému štadiónu zlomila ľavá poloos tretej nápravy. Pre budúce generácie sa mali zachovať trolejbusy #6505 (1. séria) a #6517 (2. séria). Vozidlá boli deponované vo Vozovni Hroboňova, no po dodaní nových vozidiel Škoda 25 Tr sa pre nedostatok miesta presunuli do niekdajšieho areálu firmy OLO na Bazovej ulici. Pôvodný zámer zrekonštruovať aspoň jeden zo Sanosov k oslavám 90. výročia trolejbusovej dopravy sa žiaľ nepodarilo zrealizovať.

Sesterský voz #6517 v areáli OLO na Bazovej ulici

Zmena nastala až v roku 2008, kedy sa oba vozy presunuli do Vozovne Jurajov dvor a vystavili na Dni otvorených dverí.

Škoda Sanos S 200 Tr na Dni otvorených dverí v roku 2008 v stave pred začiatkom rekonštrukcie

Následne bolo rozhodnuté, že sa voz #6505 dočká rekonštrukcie a bude ďalším prírastkom do zbierky historických vozidiel. No nebolo to až také jednoduché. Obe vozidlá boli totiž v oveľa horšom stave, ako sa pôvodne predpokladalo. Okrem nedostatku financií bol veľkým problémom aj nedostatok náhradných dielov, ktoré sa museli pracne zháňať, alebo vyrábať nanovo. A hoci bola rekonštrukcia v roku 2011 na 5 rokov zastavená, vďaka partii zamestnancov ktorí na jeho rekonštrukcii pracovali vo voľnom čase bez nároku na odmenu, sa tento trolejbus predsa len podarilo dokončiť.

Škoda-SANOS S200 Tr #6505 v procese rekonštrukcie (Deň otvorených dverí 2013)

O tom, že táto 11-ročná renovácia sa naozaj vydarila, sa mohli návštevníci presvedčiť v trolejbusovej hale, kde bol tento voz vystavený spolu so #6517. Už na prvý pohľad bolo vidno, že zamestnanci podniku si dali na jeho renovácii dôkladne záležať a nezabudli ani na tie najmenšie detaily.

Zrekonštruovaný historický trolejbus Škoda-Sanos S 200 Tr #6505 sa prezentuje v hale trolejbusov

Mnohí ľudia si mysleli, že sesterský voz #6517 sa bude taktiež rekonštruovať. Pravda je však taká, že v maximálnej miere poslúžil ako zdroj náhradných dielov a pokiaľ oň nikto neprejaví záujem, pravdepodobne poputuje do šrotu.

Vrak trolejbusu #6517

Na to, aby tento Sanos mohol zasiahnuť do premávky s cestujúcimi, sa musia ešte doladiť posledné detaily a voz musí absolvovať potrebné skúšky. Dopravný podnik bude robiť všetko preto, aby sa s ním bolo možné odviezť už na začiatku budúcoročnej turistickej sezóny.

Zadná časť interiéru zrekonštruovaného trolejbusu

Akousi čerešničkou na torte bola prezentácia repliky trolejbusu Mércédes electrique-Stoll, ktorý od 16. júla 1907 premával na 2,2 km trati od železničnej stanice v predmestskej časti Cmunt (dnes České Velenice) cez Litschauer Strasse na námestie v Gmünde. V roku 1909 došlo k predĺženiu trate o 1,1 km, no už o 7 rokov neskôr sa prevádzka najstaršej trolejbusovej linky v Českej republike ukončila. Trolejbus ponúkal 14 miest na sedenie a 10 na státie. Druhý – poštový trolejbus ponúkal 10 miest na sedenie a 8 na státie. Maximálna rýchlosť vozidla s jednosmerným napätím 440 V bola 15 km/hod. Trolejbusy premávali denne od 05:40 do 20:50 a za deň vykonali 16 obojsmerných jázd. Cestovné bolo stanovené na 50 halierov a pravidelní cestujúci si mohli zakúpiť pernamentku na 50 jázd. V roku 2014 sa spolok GaMu – Galéria a múzeum České Velenice vďaka finančnej podpore mesta rozhodol pre výstavbu repliky prvého trolejbusu, pričom prvá jazda pre verejnosť sa konala už 21. júla 2016. Aby však náhodou nedošlo k poškodeniu vozidla, na Dni otvorených dverí si bolo možné sadnúť iba na stanovište vodiča. No aj napriek tomuto obmedzeniu sa na možnosť odfotiť sa s týmto vozom neraz čakalo aj desiatky minút.

Replika najstaršieho trolejbusu v ČR – trolejbusu Mércédes electrique-Stoll z roku 1907

Nemenej atraktívna však bola aj prehliadka historických i súčasných električiek. Vystavené tu boli vozidlá BMEŽ #31, ČKD TATRA T2 #215, ČKD TATRA T3 #275, ČKD TATRA K2 #317, ako aj brúsiaci vozeň Schörling #8431, električky ČKD TATRA T6 #7933 + #7934 a najnovšie Škodovky.

Brúsiaci vozeň Schörling #8431 z roku 1972

Z historických autobusov sa prezentovali vozidlá Škoda 706 RTO #236, Karosa ŠM 11 #3350 a TAM 272 A 180 M #1414. V tesnej blízkosti historických električiek bolo možné vidieť Ikarus 283. Prečo sa oficiálne nevystavili aj autobusy TAM 232 A 116 M #3702, Ikarus 435, či prímestský Ikarus 280.10, ktorý je v pomerne dobrom stave, nám nie je známe.

Karosa ŠM 11 #3350 sa prezentuje verejnosti

Deň otvorených dverí nebol iba o prezentácii vozidiel, ale aj o zaujímavom sprievodnom programe. Návštevníci tu mohli vzhliadnuť výmenu pneumatiky na trolejbuse, ťažký odťah trolejbusu, čistenie autobusu prejazdom umývacou linkou, či nabíjanie elektrobusu. Nechýbali však ani jazdy Cabriobusom a elektrobusom po areáli vozovne a kto mal platný vodičský preukaz skupiny B, mohol sa posadiť za volant autoškolského autobusu.

Pestrý program prebiehal aj na pódiu, kde sa počas dňa predstavili skupiny Funny Fellows, bubnová šou RYTMIKA a KOMAJOTA. Pre deti bol pripravený Kúzelník Peter a predstavenie PACI PAC. Nechýbala však ani ukážka zásahu psov mestskej polície vo vozidle trolejbusu, ukážka z klubu vojenskej histórie Carpathia k 75. výročiu SNP a v hale trolejbusov si bolo možné vypočuť prednášky o histórii trolejbusovej dopravy a rekonštrukcii trolejbusu Škoda-Sanos.

A možno príde aj kúzelník. Alebo že by už prišiel?

Aj tentokrát sa bolo možné zapojiť do tomboly o zaujímavé ceny, informovať sa o možnosti zamestnania v dopravnom podniku, alebo si zakúpiť upomienkové predmety s dopravnou tematikou. Kniha k 110. výročiu trolejbusovej dopravy vyjde až v novembri, no návštevníci podujatia mohli získať kupón na 5 € zľavu z ceny knihy pri kúpe v predajnej sieti dopravcu. Záujemcovia túžiaci po prehlbovaní znalosti z histórie dopravy však neodišli domov s prázdnymi rukami. Zakúpiť si totiž mohli hodnotnú publikáciu Autobusy v Bratislave 1927 – 2017, ktorá vyšla pri príležitosti 90. výročia autobusovej dopravy.

Do areálu vozovne Jurajov dvor a Trnávka sa bolo možné dostať nielen pravidelnými linkami mestskej dopravy, ale aj mimoriadnou trolejbusovou linkou 110 z Hlavnej stanice s vozidlami Škoda 15 TrM a Škoda 25 Tr. Na svoje si prišli aj nadšenci električiek T3. Na mimoriadnu linku 10 z Námestia Ľudovíta Šúra bolo nasadených 5 električkových súprav legendárneho typu ČKD Tatra T3, ktoré po desiatkach rokov prevádzky postupne vytlačujú z ulíc modernejšie typy električiek. Verejnosť sa tak mohla odviezť vozidlami T3M, T3S „Tetris“, T3P, T3SUCS a T3G.

Historická súprava T3SUCS #7819 + #7820 na mimoriadnej linke č. 10 tesne pred východom z areálu vozovne

Mnoho návštevníkov bolo sklamaných z toho, že čerstvo zrekonštruovaný historický trolejbus Škoda-Sanos bol vystavený v hale a nie na vonkajšej ploche. K tomuto kroku sa pristúpilo nie len z dôvodu lepšieho stráženia vozidla, ale aj pre možnosť prezentácie historického trolejbusu pred a po rekonštrukcii. No kto vydržal na podujatí až do konca, neoľutoval. Niekoľko minút pred 16-tou hodinou totiž Sanos absolvoval krátku jazdu bez cestujúcich po areáli vozovne a návštevníci podujatia si ho mohli nafotiť v plnej paráde.

#6505 sa prezentuje v plnej paráde

Vyvrcholením akcie bol konvoj trolejbusov z Vozovne Trnávka cez centrum mesta k Vozovni Hroboňova a späť, do ktorého sa zapojili vozidlá Škoda 9 Tr, Škoda 14 Tr, Škoda 15 TrM, Škoda 21 Tr i Škoda 25 Tr a v rámci areálu vozovne aj trolejbusy Mércédes electrique-Stoll a Škoda-Sanos.

Konvoj trolejbusov čaká na odchod z Vozovne Trnávka

Po skončení Dňa otvorených dverí si trolejbus Mércédes electrique-Stoll pred návratom do Českých Veleníc ešte prešiel trasu prvej trolejbusovej linky na Železnú studienku.

Mércédes electrique-Stoll na konečnej zastávke prvej trolejbusovej linky v Bratislave

Hoci bolo toto podujatie zrealizované na dobrej úrovni, malo aj niekoľko nedostatkov ako chýbajúce suveníry s motívom trolejbusovej dopravy, či neskorá propagácia. O to väčšia preto bude motivácia posunúť túto pravidelnú akciu o level vyššie a pripraviť aj ďalšie novinky pre návštevníkov.

Na záver tohto článku by sme ešte radi poďakovali všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k rekonštrukcii historického trolejbusu Škoda-Sanos S 200 Tr #6505. O pripravovaných jazdách s týmto vozidlom pre verejnosť Vás samozrejme budeme včas informovať.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo (DSC_0348 – DSC_0628), Martin Žarnovický (DSC_0627 – DSC_0631 a IMGP7866) a Peter Vodička (DSC02436 a P1700160a – P1700169af)

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.