Návraty: Na Deň narcisov premávala v Bratislave historická električka


kocka2BRATISLAVA
-Počas roka sa v uliciach mesta koná viacero zbierok na podporu detí z detských domovov, nevidiacich a slabozrakých, ľuďom s Autizmom, či onkologicky chorých pacientov. A práve onkologickým pacientom je určená verejná zbierka Deň narcisov, ktorú už 19 rokov organizuje Liga proti rakovine. Do akcie svojou troškou prispel aj dopravný podnik Bratislava, a.s., ktorý do ulíc mesta v popoludňajších hodinách vypravil historickú električku BMEŽ ≠31, aby upozornil ľudí na tento dôležitý deň a zbierku, vďaka ktorej môže verejnosť pomôcť mnohých ťažko chorým ľuďom.

Električka vyzdobená takmer 10 000 živými narcismi lákala pozornosť obyvateľov i návštevníkov metropoly. „Dopravný podnik Bratislava verí, že sa aj vďaka tejto unikátnej historickej električke podarí vyzbierať dostatok financií na pomoc ľuďom s touto ťažkou diagnózou“, hovorí bratislavský dopravca, ktorý električku na túto akciu poskytol bezplatne. Súčasťou personálu boli aj mladí dobrovoľníci z Ligy proti rakovine, ktorí počas jazdy i na zastávkach po trase rozdávali ľuďom narcisy ako symbol spolupatričnosti s ľuďmi bojujúcimi s touto ťažkou chorobou. „Dneska aj napriek tomu, že je zima, ľudia sa pri nás radi zastavia a prispejú aj pár drobnými ktoré majú“, povedala pre  RTVS jedna z dobrovoľníčiek. „My nikdy nechceme trhať rekordy. To je o tom, že keď nám ľudia dôverujú a čím viac nás podporia, tým viac programov môžeme robiť. Takže my sme naozaj vďační za každý cent“, doplnila výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová. Do zbierky sa aktívne zapojili aj členovia naše redakcie, ktorí sa bez problémov pridali k ostatným dobrovoľníkom s cieľom vyzbierať čo najviac finančných prostriedkov.

P3260249
Dobrovoľníci z Ligy proti rakovine pripravení rozdávať žlté narcisy

Jazda električkou bola zdarma, no cestujúci v nej mohli ľubovoľnou sumou prispieť na dobrú vec. „Ak to pomôže tým ktorí to potrebujú, tak prečo by som neprispela“, povedala jedna staršia pani. „Ja som Vás už dnes síce podporila, ale kvietok som zabudla v robote, tak Vám prispejem ešte raz“, pripojila sa ďalšia z cestujúcich.

P3260264
Počas jazdy cestujúci ľubovoľnou sumou prispeli na dobrú vec

Historická električka premávala z Námestia SNP po okružnej trase cez Kapucínsku, Tunel, nábrežie, Most SNP, Námestie Ľudovíta Štúra, Jesenského, Námestie SNP, Obchodnú, Radlinského, Vazovovu, Krížnu a Špitálsku späť na Námestie SNP a počas prvej jazdy v nech nechýbali ani predstavitelia miestnej samosprávy – primátor Ivo Nesrovnal, starostka Devína Ľubica Kolková a starosta Lamača Peter Šramko a komisár Slovenskej knihy rekordov Richard Vrablec, ktorý sa pravidelne zúčastňuje na rôznych charitatívnych projektoch.

P3260252
Peter Šramko, Eva Kováčová a Ľubica Kolková pomáhajú dobrej veci

Do celoslovenskej zbierky Dňa narcisov sa zapojilo 15 500 dobrovoľníkov, ktorí spolu rozdali 1 000 000 narcisov. Pokiaľ ste nestihli prispieť a chceli by ste podporiť aktivity Ligy proti rakovine, môžete tak urobiť až do 31. marca 2015 zaslaním dobrovoľného finančného príspevku na účet zbierky 2629740400/1100, ale zaslaním SMS s ľubovoľným textom na číslo 848 v sieti všetkých mobilných operátorov. Cena 1 SMS je 2,- €. Operátori odvedú na zbierku celú túto sumu a samotné zaslanie SMS zákazníkovi nespoplatňujú. Prispieť môžete aj prostredníctvom služby VIAMO a cez portál Zľava dňa. Ďalšie informácie nájdete na stránkach Ligy proti rakovine a Dňa narcisov.

Pokiaľ ste sa historickou električkou odviesť nestihli, nemusíte byť sklamaní. Najbližšie tak budete môcť urobiť cez víkend 25. a 26. apríla 2015 počas Dní Bratislavy.

Reportáž v Správach RTVS (od 13:53)
Reportáž v Správach TV Bratislava (od 06:03)

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.