TRENČIANSKA TEPLÁ, LEDNICKÉ ROVNE – Stalo sa už tradíciou, že na nepoužívaných železničných tratiach sa aspoň raz v roku obnoví osobná doprava. Postarajú sa o to železniční nadšenci, ktorí sa vydajú s nostalgickým vlakom po týchto tratiach s cieľom podporiť tamojší cestovný ruch. Jednou z takýchto tratí je aj trať ŽSR č. 124 Nemšová – Lednické Rovne, na ktorej je od februára 2003 pravidelná osoba doprava zastavená. A to aj napriek tomu, že miestna samospráva sa neustále snaží o jej obnovenie.
Posledný júlový víkend sa každoročne vo farnosti Lednické Rovne koná diecézna púť k svätému Joachymovi a Anne, na ktorej sa zúčastňuje veľké množstvo pútnikov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Spoločnosť Považskej dráhy Žilina preto pri tejto príležitosti vypravuje mimoriadny historický vlak, ktorý sa teší veľkému záujmu cestujúcej verejnosti.
V nedeľu 27. júla 2014 mohli pútnici i železniční nadšenci po roku opäť cestovať po malebnej trati pod Vršatcom tak ako za starých čias. Stačilo prísť včas na stanicu v Trenčianskej Teplej a nastúpiť do mimoriadneho pútnického vlaku v atypickom zložení: historický motorový vozeň M 131.1443 „Kredenc“ + prívesný vozeň 011 ZSSK + historický prívesný vozeň Blm.
Táto neobvyklá súprava dorazila na prvé nástupište okolo ôsmej hodiny a razom sa začala zapĺňať cestujúcimi. Fotografov bolo málo, no staršia generácia a rodiny s deťmi boli zastúpení v hojnom počte. Každý z nich sa snažil obsadiť si tie najlepšie miesta. Zo staničného rozhlasu sa v pravidelných intervaloch ozývala dobová staničná znelka (nepodarilo sa nám ju žiaľ nahrať), po ktorej prednosta stanice informoval o odchode mimoriadneho vlaku na Lednické Rovne.
O pol deviatej sme sa pohli zo stanice a naša cca hodinová jazda po vedľajšej jednokoľajovej trati sa mohla začať. Nálada medzi cestujúcimi bola rôzna. Zatiaľ čo niektorí členovia staršej generácie sa sťažovali na drncanie v motorovom vozni, iní na jazdu staručkým motorákom vyrobeným v závode Tatra Kopřivnice nedali dopustiť. „Keď to dymí, je to tá správna atmosféra“, povedal nám jeden z cestujúcich a niekdajší pracovník železníc. Nuž ako si on spomína na pravidelnú dopravu na tejto trati? „Za mojich čias po tejto trati jazdila parná lokomotíva 331 „Kačena“, ktorá ťahala až 7 vozňov. Ráno priviezla do Trenčianskej Teplej plný vlak školákov a odišla posunovať do závodov v Beluši. Popoludní sa o 14:45 so školákmi vydala na spiatočnú cestu na Rovne. Je škoda, že trať, ktorá v novembri prešla rekonštrukciou následne vo februári nasledujúceho roku zrušili. Osobné vlaky využívali aj viacerí železničiari, ktorým sa takto predĺžila cesta do roboty. Pamätám si ako jeden z cestujúcich pravidelne vystupoval v Nemšovej na železničnom priecestí. Aby z toho nemal problém posunul tabuľku oznamujúcu koniec nástupišťa až za priecestie. V železničnej stanici Bolešov zas boli ráno prvými cestujúcimi diviaky. Čakáreň bola otvorená, tak do nej vošli. V dedine nad Vršatcom vypukol v 60-tych rokoch požiar a celá dedina vyhorela.“
Počas jazdy sme zastavili na každej stanici a zastávke. No fotografovať sa dalo iba v Nemšovej, Pruskom a v koncovej stanici v Lednických Rovniach. Na kraji ciest sme stretli niekoľko odstavených automobilov, ktorých vodiči s úžasom sledovali ako sa po nepoužívanej trati šinie vláčik motoráčik. Pred obcou Dulov po ceste uháňal menší peletón cyklistov, ktorý bol pravdepodobne súčasťou nejakej akcie.
Na stanici v Lednických Rovniach nás už čakalo zopár obyvateľov, ktorí si cestou na púť prišli pozrieť nostalgický vlak. Po vystúpení z vlaku sa väčšina ľudí pobrala na miesto konania pútnickej svätej omše. No našli sa aj takí, ktorí si predtým nafotili posunovanie vlakovej súpravy, ktoré bolo oproti minulému roku o čosi jednoduchšie.
S úderom desiatej hodiny sa v kostole svätej Anny za doprovodu miestneho dychového súboru Medňanka a seniorského zboru začala pútnická svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bol žilinský biskup Mons. doc. ThDr. Tomáš Galis, PhD. Aj napriek horúčave sa na púti zúčastnilo veľké množstvo veriacich rôznej vekovej kategórie – od tých najmenších až po najstarších, pre ktorých bola nedeľná časť púte určená.
Popri ceste na Hornú Breznicu sa mohli pútnici pristaviť pri viacerých stánkoch a zakúpiť si suveníry s duchovnou tematikou, ako aj kúpeľné oblátky, cukrovinky, oblečenie, hračky, poháre z podniku RONA v Lednických Rovniach či „šťastie“. Čo sa však stihnúť nedalo, bola prehliadka obce. „Pozreli by sme si aj obec, alebo išli niekde na obed, ale pre skorý odchod vlaku to nebolo možné“, povedala jedna staršia pani a dodala, že mimoriadny vlak mohol odchádzať aj okolo druhej poobede. Motorka však odchádzala už o 12:45 a tak sme sa spolu s ostatnými cestujúcimi pobrali rovno na stanicu.
Aj pri ceste späť sme mali možnosť obdivovať krásy okolitej prírody vrátane ukrytého automobilu GAZ a práve prebiehajúcej žatvy. Cestujúcich na každej stanici ubúdalo, takže vo vlaku sa postupne uvolnili miesta na sedenie.
Vo vlaku platilo základné jednosmerné cestovné 2,- €, resp. 1,- € v úseku Pruské – Lednické Rovné a počas jazdy si mohli cestujúci zakúpiť magnetky i pohľadnice s motívom motorového vozňa M 131.
Po príchode do Trenčianskej Teplej nás čakal ešte posledný pohľad na mimoriadny vlak a táto súprava sa potom vydala na krátku jazdu do depa. My sme však ešte zašli za riaditeľom TREŽ Dušanom Nosálom, aby nám prezradil aké budú augustové jazdy trenčianskoteplickej električky. „Pre všetkých návštevníkov sme pripravili jazdy električiek v sprievode živej hudby a výstavu historických rádií a prijímačov električkovom depe. Odchody električiek z Trenčianskej Teplej budú v tradičnom čase, t.j. o 13-tej, 15-tej a 17-tej hodine.“
Tohtoročné jazdy nostalgickým vlakom na Lednické rovne sú žiaľ už za nami a nám preto ostáva už iba veriť, že o rok sa na túto trať vydá mimoriadny vlak znova. I keď všetci tajne dúfame, že jedného dňa sa aspoň počas sezóny dočkáme obnovenia pravidelných vlakov. Trenčianska Teplá však nie je len vstupnou bránou na lokálne trate č. 123 a 124, ale aj nástupnou stanicou električky do Trenčianskych Teplíc. A preto ak neviete kam na prázdniny, príďte sa v sobotu 2. augusta odviesť hudobnou električkou. Personál TREŽ sa už teraz teší na Vašu návštevu..
Autor: Jaroslav Filo
Páči sa mi Vaša stránka, ktorú som objavila na základe vizitky od Vášho reportéra Jarka Filu a vláčiky na trati Trenč. Teplá – Lednické Rovné by mohli chodiť aj častejšie. Taktiež prevádzka Električky by sa mohla obnoviť na stálo – mne sa zdá, že ideme s dobou do minulých storočí. Koľko ľudí s snažilo vybudovať tieto trate, aby sa priblížili a dostali do krásnych častí nášho okolia a v súčasnosti sa tieto trate zrušili. Dnes cestovný poriadok vôbec nenaväzuje na seba tak, aby boli spoje vyhovujúce. Prv neboli ani počítače a dostali sme sa rýchlejšie vlakom napr. do Trenčína. Dnes je to veľký problém z obcí medzi Pruským a Nemšovou.
Občania z týchto obcí musia prestupovať v Nemšovej alebo s zaviezť až do Dubnice n/V a tam opätovne platiť nový cestovný lístok. DO Trenčína sa dovezieme cca za 2,50 Eura a spät tiež – v nedeľu sa z Trenčína do týchto obcí po 17 hod. domov dostanete až po 22 hod. večer. Nuž to sme už nie v 21. storočí – ale asi v 19 ? Kto nemá auto musí byť doma, alebo ísť na bicykli ….
To sme to pokročili……Čo majú však robiť seniori a ZŤP občania…..?
Páči sa mi Vaša reklama : „Nezatváraj oči pred nevidiacimi ! Pomôž im cestovať … Ako majú cestovať – keď niet čím…
Ešte sa chcem dotknúť prestavby žel. stanice Trenč. Teplá :
Ten podchod nemali dať tak ďaleko od výdajne cestovných lístkov ….
Toho kto to tak naprojektoval by som dala denne tú stanicu cez nástupištia obehnúť 100 x – to sa tam cestujúci nachodia zbytočne…..HANBA tak naprojektovať v neprospech starých, chorých, nevidiacich, vozíčkárov i pracujúcich
Tak presuňte výdajňu cest. lístkov bližšie ku prechodu – som rada, že som to tu mohla napísať… ale asi to aj tak nič nevyrieši – lebo tí čo robili – necestujú – tak ich to netrápi…..
Som zvedavá na Vašu odpoveď – či si to tu vôbec niekto prečíta
VĎAKA za stránky www. – tie sú fajn na úrovni – Do čítania…..
Ďakujem za komentár- Som rád, že Vás môj článok zaujal a že sa Vám páči aj naša webstránka. Je veľká škoda, že osobné vlaky už na Lednické rovne nechodia. Je to prekrásna trať na ktorej by sa aspoň v sezóne mohli obnoviť turistické spoje tak ako to spravili v Čechách na trati Opava – Jakartovice. Ak sa chcete o trati na Lednické rovne dozvedieť niečo viac pozrite si náš tematický Facebook – http://www.facebook.com/trať124. Verím, že budete našou pravidelnou čitateľkou 🙂