Návraty: Mikulášskou električkou do stanice Peklo

PB291617TRENČIANSKY KRAJ – Jazdy električiek i autobusu do stanice Peklo, Mikuláš, čerti, anjeli i občerstvenie. Aj také boli posledné tohtoročné jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici, ktoré sa konali v nedeľu 29. novembra 2015 pri príležitosti sviatku svätého Mikuláša.

Hoci počasie tejto akcii veľmi neprialo, už pred prvým odchodom električiek rady 411.0 do Trenčianskych Teplíc sa na 1. nástupišti v Trenčianskej Teplej nazbierala poriadna masa cestujúcich, aby sa odviezla za Mikulášom do tajuplnej stanice Peklo. Tí čo prišli skôr, sa snažili čo najskôr obsadiť miesta na sedenie a ak nie na sadenie, tak aspoň na státie. Keďže sprievodcovia sa ledva dostali do električky, cestovné lístky sa predávali na nástupišti. Organizátori však boli na veľký nápor cestujúcich pripravení a súbežne s električkami vypravili autobus Karosa B 732.1654 #101, ktorý zastavoval na každej zastávke po trase kúpeľnej električky. „Veľmi dobre to majú zorganizované,“ pochvaľovala si jedna staršia pani v autobuse. „Keby nasadili iba električku, tak sa do Teplíc ani nedostaneme.

PB291571
Aj títo cestujúci sa už tešia na mikulášske prekvapenie v stanici Peklo

Po príchode do Trenčianskych Teplíc, ktoré sa v tento deň zmenili na stanicu Peklo, to poriadne vravelo. Zamračené počasie, výbuchy dymovníc a strašidelný smiech čertov zneistil nejedno dieťa tešiace sa na Mikuláša. Veď ako by ste sa cítili, keby Vám niekto 100% tvrdil, že žiadny Mikuláš nepríde a nebudú ani mandarinky, cukríky a iné cukrovinky. „Pristúpte, len pristúpte bližšie. Nehanbite sa, nebojte sa, tu sa niet čoho báť. Už je o všetkom rozhodnuté. Dolu sem na perón električky nastúpte. Poďte k nám na nástupište stanice Peklo…“ Z počiatku to síce vyzeralo beznádejne, no Mikuláš aj napriek hrozbám čertov predsa len prišiel.“ Dobrý večer všetkým prajem. Čo som počul z úst nejakého čerta? Že vraj Mikuláš nepríde? Takto mi strašia deti tieto čertiská už od 14. storočia a neviem si s nimi dať vôbec rady,“ posťažoval sa Mikuláš, ktorý deťom navrhol, aby čertov spoločne potrestali. Niektoré deti boli za modlitbu k svätému Mikulášovi, no to by nebolo to pravé orechové. A tak Mikuláš po radu zatelefonoval Ježiškovi. „Všetci musia nastúpiť do radu a zaspievať nejakú vianočnú alebo mikulášsku pesničku. A teraz ak dovolíš svätý Mikuláš, musím končiť. Ešte mám zabaliť 1,2 miliardy darčekov. Uvidíme sa na Vianoce a pozdravujem všetky deti,“ zvestoval Ježiško a o chvíľu na to sa už celou stanicou ozývala známa melódia Rolničky, Rolničky, ktorú spievali nie len čerti, ale aj deti s Mikulášom.

PB291586
Stanica Peklo plná návštevníkov

Potom čo si Mikuláš ujasnil, že deti za ním neprišli ani po krabičky, ani po paničky, ale po balíčky, sa všetci presunuli do staničnej budovy kde dostali deti od Mikuláša a jeho anjelov mikulášske balíčky s medovníkovou električkou, cukríkmi, orieškami a mikulášskou magnetkou. A kto chcel, mohol si spraviť spoločné foto s Mikulášom, anjelmi a čertmi.

PB291651
Spoločné foto organizátorov

V ponuke bolo aj tradičné občerstvenie v podobe horúceho čaju a punču, ktoré zahrialo dušu nejedného návštevníka. Nechýbalo však ani modelové koľajisko so zimnou scenériou, ktoré naznačilo príchod blížiacich sa Vianoc.

PB291607
Modelové koľajisko so zimnou scenériou lákalo malých i veľkých návštevníkov

Keďže súprava dvoch električiek má obmedzenú kapacitu, väčšina návštevníkov sa snažila rýchlo obsadiť voľné miesta. „Poďme si rýchlo obsadiť miesto, lebo potom sa tam už nedostaneme,“ povedala jedna mamička. No našli sa aj takí, ktorí uprednostnili cca 20 minútovú jazdu starou dobrou Karosou. „Prečo by sme sa mali tlačiť v električke, keď sme sa ani v autobuse dlho neviezli,“ skonštatovala partia mladých cestujúcich.

PB291643
V preplnenej električke…

Po návrate do Trenčianskej Teplej bola možnosť prehliadky električkového depa. Návštevníci sa však väčšinou zdržiavali na železničnej stanici, aby sa im ušlo miesto v električke.

PB291673
Karosa B 732.1654 #101 pripravená na odchod do Trenčianskych Teplíc

Čertovsko-mikulášske prekvapenie čakalo na deti v stanici Peklo aj pri ďalších dvoch jazdách Trenčianskej elektrickej železnice. Najväčším zážitkom však bola posledná jazda pri ktorej niektorým deťom zaisto behal po chrbte mráz. Za zastávkou Trenčianske Teplice zastávka motorvodič vypol vnútorné osvetlenie a električková súprava osvetlená vianočnými svetielkami sa pomaly blížila do stanice Peklo v ktorej to tento raz naozaj vyzeralo ako v naozajstnom pekle. Horiace koľajnice, výbuchy dymovníc a strašidelné proroctvá a smiech čertov, ktorí už mali kotle s horúcou vodou dávno pripravené. Keby sa na poslednú chvíľu neobjavil Mikuláš, ktovie koľko detí by na Štedrý večer uvidelo zlaté prasiatko. 😀

Mikulas007
Horiace koľajnice v stanici Peklo

Posledné tohtoročné jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc sú úspešne za nami. „Tento rok však prišlo viac dospelých ako detí,“ zhodnotil jeden z organizátorov. Do istej miery to spôsobilo aj počasie, keď sa slnečný deň postupne zmenil na občasný dážď.  „Skry ma čierny dáždnik, kým nepríde jún. Na začiatku prázdnin, tajné sny mi splň…,“ spieva Michaela Paštéková v jednej zo svojich detských piesni. Vy však do júna čakať nemusíte. Najbližšie jazdy Trenčianskej elektrickej železnice sa uskutočnia v stredu 6. januára 2016 na sviatok Zjavenia Pána „Traja králi“ a ako dodáva riaditeľ neziskovej organizácie Dušan Nosál, kompletný kalendár akcií na rok 2016 bude zverejnený ešte v tomto roku.

Tak teda hou, hou, hou a všetkým deťom pekného Mikuláša. 🙂

Text a audio: Jaroslav Filo
Foto a video: Jaroslav Filo, Timea Drobcová a Peter Čačko (Považie Online)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.