Návraty: Marcové jazdy TREŽ v znamení fašiangových slávností

10008408TRENČIANSKY KRAJ – Prvého marca 2014 sa opäť konala pravidelná jazda kúpeľnej električky TREŽ. Tento krát pod názvom Fašiangová električka. Pri tejto jazde samozrejme nesmela chýbať ani naša redakcia. Cestou  do Trenčianskej Teplej sme nafotili aj netradičný pamätník histórie železničnej dopravy umiestnený na železničnej stanici Trnava.

Od 09:30 sa konali tradičné fašiangové slávnosti v obci Trenčianska Teplá. Po skončení zaujímavého programu na ktorom vystúpila dychová hudba Dobranka a hudobný súbor Ozvena sa o 11:25 presunuli návštevníci električkou do remízy Trenčianska Teplá, kde program pokračoval. Hneď po príchode do depa nám zahrala dychová hudba od kapely Dobranka a známe ľudovky zaspievala folklórna skupina Teplanka. Najväčší nápor cestujúcich bol však na konci remízy, kde ste si mohli okrem domácej nálady, ktorá sa ponúkala zadarmo pochutnať aj na čerstvých klobásach, kapustnici či iných fašiangových dobrotách za symbolickosymbolické ceny. Na úkor stánku sa musela presunúť modulová železnica, ktorá zaujala pozmenených koľajiskom.

1957471
Električková súprava čaká na odchod do Trenčianskej Teplej

O jednej popoludní nasledovalo vtipné pochovávanie basy. Do smútočného sprievodu sa zapojili aj pracovníci TREŽ, ktorí po skončení „zádušnej omše“ vedenej tajomným mníchom popriali úprimnú sústrasť pozostalému majiteľovi zosnulej basy.

1974560
Pochovávanie basy v depe TREŽ

Po obsiahlom programe sa o 14:00 pohli električky z Trenčianskej Teplej. V električkách sa prepravovalo tentoraz veľmi komfortne, keďže od nedávna sa dá pravidelne odviesť v trojsúprave. Takisto nebol ani veľký nápor cetujúcich a tak väčšina sedela. Po príchode do Teplíc nás čakal rýchli obrat, lebo už pár minút po príchode sme sa museli vrátiť do Trenčianskej Teplej, aby sme stihli odchod o 15:00. Cestou späť sme taktiež neboli preplnení, väčšia časť cestujúcich ostala na fašiangovom popoludní v Trenčianskych Tepliciach, konanom na Kúpeľnom námestí na ktorom vystúpila dychová hudba Lieskové a súbor Ozvena.

P3012357
Publikum fašiangové popoludnia v Trenčianskych Tepliciach

Ani v Teplej nebola tentokrát veľká prestávka a tak približne podobne naplnení sme načas zo stanice odišli. Cestu električkou nám spríjemnil Pavol Jurček, ktorý zahral na harmonike známe ľudovky. Nemusel dlho presviedčať pridali sa k nemu aj cestujúci, ktorí po opätovnom príchode do Trenčianskej Teplej v hojnom počte zavítali do električkového depa. Z fašiangového menu žiaľ už veľa neostalo a tak si mohli pochutnať viacmenej už iba na kapustnici.

1980739
Pavol Jurček a folklórna skupina Teplanka sa starajú o fašiangovú armosféru v Trenčianskej Teplej

Nasledoval ešte odchod o 17:00. Kto sa po príchode do Trenčianskych Teplíc poponáhľal, stihol si na poslednú chvíľu na pešej zóne zakúpiť kúpeľné oblátky.  A kto električku nestihol, musel ísť do Teplej autobusom. Po príchode do Teplej sa rozpredali posledné fašiangové zásoby a my bohatší o ďalší zážitok sme nasadli na rýchlik do Bratislavy.

1961517
Počas jazdy električkou cestovali ľudia vo fašiangových maskách zdarma

V závere tohto článku by sme radi pochválili skvelé kuchárky Pani  Bielikovú a Pani Nosálovú za vynikajúce fašiangové občerstvenie, ako aj ostatným pracovníkom TREŽ za výbornú akciu. A Vám ostatným dávame do pozornosti veľkonočné jazdy električkou, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 20. apríla 2014. Tak nezabudnite prísť. 🙂

 P3012280.
Pamätník histórie železničnej dopravy v ŽST Trnava

A pokiaľ budete mať náhodou namierené do Trnavy, nezabudnite si po vystúpení z vlaku pozrieť aj malý pamätník venovaný histórii železničnej dopravy tvorený parnou lokomotívou a historickým nákladným a poštovým vozňom.

Text: Martin Žarnovický a Jaroslav Filo
Foto: Pavol Jurček a Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.