Návraty: Malé ohliadnutie za Radošinským expresom

ZBEHY, RADOŠINA – jednokoľajná železničná trať č. 142 po niekoľkých rokov aspoň symbolicky opäť ožila. Postaral sa o to Klub priateľov železníc pri Žilinskej univerzite, ktorý v spolupráci so Spoločnosťou Považskej dráhy Žilina zorganizoval prvú júlovú sobotu mimoriadnu jazdu historickým motorovým vozňom M 152.0160.

Počas dňa boli na túto trať vypravený 2 páry mimoriadnych osobných vlakov, ktoré mali byť podľa dostupných informácií určené pre miestnych obyvateľov. No realita bola iná. Dopoludňajší spoj do Radošiny a druhý popoludňajší spoj do Zbehov síce bolo možné nájsť na stránke cp.sk ako Precceda expres Železničného múzea Slovenskej republiky, v skutočnosti však išlo o súkromnú jazdu pre študentov univerzity. A keďže tieto vlaky až na malú výnimku prechádzali cez jednotlivé obce bez zastavenia, mali byť označené ako expres, či zrýchlený vlak.

Mimoriadny vlak na trati Zbehy – Radošina

Počas jazdy vlak zastavil iba vo Veľkých Ripňanoch, ktoré sa môžu pochváliť vynovenou staničnou budovou. Tú sa totiž obci po dlhých rokovaniach podarilo odkúpiť od železníc Slovenskej republiky v zúboženom stave a po náročnej rekonštrukcii z nej vytvorili komunitné centrum.

Historický motorový vozeň M 152.0160 prestávkuje na železničnej stanici vo Veľkých Ripňanoch

Súčasťou železničnej stanice je aj pamätný zvon k 110. výročiu železničnej trate a nájdete tu aj informačné tabule s informáciami o histórii obce.

Informačná tabuľa venovaná železničnej trati Zbehy – Radošina

Na útulnej staničke privítal cestujúcich starosta obce PhDr. Jozef Krištof , ktorý im aspoň v krátkosti priblížil históriu obce. v budove stanice si bolo možné pozrieť výstavu obrazov, a kto chcel, mohol si zakúpiť magnetky, pohľadnice, či knižné publikácie venované obci i miestnej železnici. Asi najzaujímavejším suvenírom bol však krátky slovník nárečia slovenského – veľkoripňanského.

Pohľad na vynovenú staničnú budovu vo Veľkých Ripňanoch

Po 15-minútovej prestávke mimoriadny vlak pokračoval v jazde až do koncovej stanice v Radošine, kde do vlaku mohli nastúpiť aj bežní cestujúci. Vzhľadom na očakávaní záujem verejnosti si však bolo potrebné cestovný lístok vopred rezervovať.

M 152.0160 v koncovej stanici Radošina

Hoci kyvadlová jazda do Zbehov označená ako Radošinský expres bola určená najmä pre miestnych obyvateľov, mimoriadny vlak na trase zastavil iba vo Veľkých Ripňanoch. je na škodu veci, že organizátori akcie nevyužili potenciál miestnej železnice a nezastavili aj v ostatných staniciach a zastávkach na trati. Tak isto nám nie je známe prečo si k súprave neobjednali aj prívesný vozeň, vďaka ktorému by sa týmto vlakom odviezlo oveľa viac cestujúcich.

Historický motorák uháňa do Radošiny cez obec Nové Sady. Názov stanice by ste však už na staničnej budove hľadali márne

Keďže na radošinskej štreke sa objavuje vlak len veľmi sporadicky, bolo možné popri trati vzhliadnuť viacero železničných nadšencov, ktorí sa snažili spraviť čo najlepší záber s historickým motorákom. Niektorí z nich si vytypovali najvhodnejšie miesto na trati a na presun využili prímestskú autobusovú dopravu, iní naháňali vlak pomocou osobitného motorového vozidla známeho aj pod prezývkou Gumokol. .D

Historický motorový osobný vlak uháňa radošinskou lokálkou.

Jednokoľajná 24,8 km železničná trať zo Zbehov do Radošiny prechádza stredom prechádza stredom dotknutých obcí. Aj preto bolo zrušenie pravidelnej osobnej dopravy na tejto trati vo februári 2002 nepochopiteľné. nepomohli ani petície miestnych obyvateľov a intervencie starostov. Nepomohli ani argumenty, že vlakové spoje boli využívané a jazda vlakom do Nitry bola rýchlejšia ako autobusom. Štát osobnú dopravu na tejto trati nekompromisne zrušil a hoci Ministerstvo dopravy a výstavby už viac krát hovorilo o jej obnovení, zatiaľ sa tak nestalo. No čo nie je, môže byť. 🙂

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Marián Jaseňák a Jaroslav Filo

Buďte prví komentujúci

Pridať komentár

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.