Návraty: Májové jazdy trenčianskoteplickej električky v sprievode hasičských veteránov

P5033092TRENČIANSKY KRAJ – Prvá májová sobota sa u nás niesla v znamení nostalgie. V Tisovci sme slávnostne privítali zrekonštruovanú parnú ozubnicovú lokomotívu a z Trenčianskej Teplej sme vypravili električku do Trenčianskych Teplíc. Postarali sa o to nadšenci z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica, ktorí májové jazdy ladili v duchu svätého Floriána.

Prvý odchod súpravy troch električiek radu 411 bol už tradične o jednej hodine popoludní. Okrem bežných cestujúcich sa s ním viezla aj skupinka mladých tanečníkov, ktorí v električke i na stanici Trenčianske Teplice natáčali svoje tanečné kreácie. Prvá jazda nám ubehla ako voda. Kto sa na teplickej stanici nezapozeral do umeleckej choreografie, zbehol si kúpiť vynikajúce kúpeľné oblátky, ktoré si môžete zakúpiť aj s motívom TREŽ, alebo sa poprechádzali po kúpeľnom parku. A nepotreboval k tomu ani dáždnik, lebo počas našich jázd nespadla ani kvapka dažďa.

505771
Tanečné kreácie v Trenčianskych Tepliciach

Po návrate do Trenčianskej Teplej nás už na stanici čakal konvoj hasičských veteránov značky Avia, Karosa, Liaz, Praga V3S, či Tatra. Najväčším lákadlom však boli historická hasičská striekačka a legendárna „Máňa“, ktoré boli vystavené priamo pred depom električiek.

P5032985
Avia A21 pred staničnou budovou v Trenčianskej Teplej

No vzhliadnuť ste tam mohli aj Škodu 130, ktorá na tejto akcii ukončila svoju púť. O 14:30 sa za hojnej účasti návštevníkov začala ukážka vyprosťovania osôb z auta, na ktorú nadväzovalo hasenie horiaceho automobilu. Obe ukážky zvládli dobrovoľní hasiči na jednotku.

P5033008
Ukážka vyprosťovania osôb zo Škodovky

Rovnako dobre bolo zabezpečené aj občerstvenie v depe TREŽ. Tento krát ste si mohli pochutnať na dobrom guláši, či hot-dogu, osviežiť sa studeným pivom alebo kofolou a kto mal chuť na sladké, mohol si zakúpiť napolitánky známych značiek. Električkové depo však nelákalo návštevníkov iba chutným občerstvením, ale aj modulovým koľajiskom, autobusovým prívesom čakajúcim na rekonštrukciu, osobnou drezinou Tatra, či Manetom S125 typu 03. Novým exponátom sa tento krát stala malá banská lokomotíva DH 100 vyrobená v roku 1989 v ZŤS Martin.

P5032957
Banská lokomotíva DH 100 v depe TREŽ

Vyvrcholením dňa však bola súbežná jazda električiek a hasičských veteránov za účasti polície, ktorá prilákala do električiek množstvo cestujúcich. No našli sa aj takí, ktorí túto nevšednú kavalkádu cestných i koľajových vozidiel nafotili popri trati, alebo ju fotili počas jazdy v aute, či na bicykli. Ale tí čo boli v správnom čase na správnom mieste, sa mali možnosť odviezť v niektorom z hasičských veteránov, ktoré sa potom v Tepliciach vystavili na parkovisku pri autobusovej stanici. A hoci táto výstava trvala necelých 30 minút, prilákala na parkovisko viacero automobilových nadšencov.

730282
Hasičská Karosa v Trenčianskych Tepliciach

Rovnaký konvoj veteránov sa potom súbežne s električkami vydal späť do Trenčianskej Teplej, kde bola krátka prestávka na občerstvenie v električkovom depe.

P5033028
Ďalšia z aktivít v električkovom depe

Na poslednej jazde do Trenčianskych Teplíc a späť už bolo ľudí pomenej a tak si mohol personál trochu vydýchnuť. Ako mi prezradil jeden z oteckov, v minulosti sa s týmito električkami vozil pravidelne a ani zďaleka nebol jediným cestujúcim. Postupom času však ľudia začali radšej cestovať autobusmi a električky jazdili takmer prázdne. A to bol jeden z dôvodov na zrušenie pravidelnej dopravy. Tieto akcie si však získali priazeň cestujúcich a on sám sa na nich bude aj so svojou rodinou zúčastňovať pravidelne.

P5033117
Malí veľkí kolektív TREŽ

Aj na májových jazdách električkou ste mohli kúpou magnetiek s motívom TREŽ podporiť aktivity neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica, ktorá si pre Vás na tento rok pripravila ešte viacero zaujímavých akcií. Najväčšou z nich bude nepochybne oslava 105-ročnice, no pred nimi sa ešte bude jazdiť pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Okrem tradičných jázd električiek bude pre Vás pripravené jazdenie na koni, či skákací hrad. Chýbať však nebude ani občerstvenie v električkovom depe a možno na Vás bude čakať aj malé veľké prekvapenie. Veď uvidíme. 🙂

Na záver tohto článku chcem poďakovať všetkým organizátorom za vydarenú akciu, pohodové jazdy a vynikajúce občerstvenie.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Jozef Slovák, Martin Bielik a Juraj Ševčík

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.