Návraty: Lužické setkání 2017

V sobotu 24. júna 2017 sa v Lužnej u Rakovníka uskutočnilo tradičné stretnutie parných lokomotív. Hlavným lákadlom programu bolo nepochybne predvádzanie rušňov na točni. O každom z nich sa postupne rozprávali rôzne zaujímavosti ako napríklad ťažná sila, maximálna rýchlosť a podobne. Súčasťou akcie boli aj mimoriadne jazdy po okolí.

Lužického stretnutia 2017 sa zúčastnili lokomotívy 475.179 z depa Děčín, 464.008 „Ušatá z Hradce Králové, ktorá je kvôli svojej ťažnej sile prezývaná aj Bullik, či štvorkolák 436.2186, ktorý oslavoval 100. výročie prevádzky. Ďalším skvostom bol parný rušeň 475.175 Šľachtičná“ známy aj pod prezývkou Líza. Táto lokomotíva označovaná ako české striebro je výnimočná nie len svojim vzhľadom, ale aj dušou, ktorá v nej koluje.

Na podujatí bolo možné vidieť aj prototypové lšesčťkoláky 181.001 a 182.001, parné lokomotívy „Všudebílek“, „Kafemlejnek“, či Papagáj“, ako aj rôzne osobné i nákladné vozne. pri vchode do múzea bola postavená úzkorozchodná dráha s parnou lokomotívou.

Organizátori však nezabudli ani na občerstvenie. V ponuke boli napríklad klobása s chlebom, , kura s chliebom a uhorkou, kofola, pivo a ďalšie chuťovky.

Na mimoriadne vlaky Lužná u Rakovníka – Žatec a späť a Lužná u Rakovníka – Praha Masarykovo nádraží bola nasadená lokomotíva 475.179. Lokomotíva 464.008 „Ušatá“ zase ťahala mimoriadny vlak na trati Louny – Lužná u Rakobvníka.

 

Viac fotiek nájdete na facebookovej stránke trať 090 a všechny okolní tratě.

Text a foto: Míra Mencl a Petr Gomba
Úprava: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.