Návraty: Košický retro 1.máj s ručeným obmedzením :)

IMG_1871KOŠICE-Ako názov našepkáva, tohtoročná prvomájová dopravná nostalgia v Košiciach sa vzhľadom na prebiehajúce rekonštrukcie električkových tratí (v tom čase sa bagre akurát zahryzli do otočky električiek Havlíčkova) a s nimi súvisiacimi obmezeniami v doprave nezaobišla bez ústupkov, predsa si Košičania jazdu historickými vozidlami užili. Vzhľadom k tomu, že v centre mesta sú už všetky električkové trate „rozbombardované“, historické električky nepremávali, v celom rozsahu ich nahradili historické autobusy.

Konkrétne išlo o notoricky známy Ikarus 280.08 ev. č. #4082 z DPMK a Karosu ŠD11. A kým prvý premával na zvláštnej linke neoficiálne označenej ako x14 (na transparente ju mal takto označený moderný autobus, o ktorom sa ešte zmienim) s trasou Staničné námestie – (Masarykova) – Mlynská bašta – Tomášikova – Havlíčkova – Čermeľ a späť (Masarykova v zátvorke preto, lebo späť na stanicu išiel cez Jakabov palác a Palackého), druhý pendloval iba medzi Čermeľom a Havlíčkovou. Tandem historických autobusov doplňoval jeden moderný kĺbový autobus DPMK, ktorý však viac-menej jazdil prázdny, hoci obidva historické autobusy išli doobeda pomerne plné.

IMG_1888
Historické autobusy tentoraz premávali aj namiesto električiek

Nuž, a načo vlastne mierili do Čermeľa? No predsa na nič iné, ako na slávnostné spustenie už 60. sezóny na Košickej detskej historickej železnici. Na samotný ceremoniál pred prvou jazdou som nebol – beztak reči papalášov mi nie sú veľmi po chuti, preto som prvú jazdu radšej vynechal – ale aj počas ostatných jázd vláčik išiel plný do posledného miesta. A o tom, že bol opäť tradične rekordne dlhý, svedčí počet vozidiel vo vlaku – bez parnej Katky na začiatku a motorovej Janky na konci bolo do vlaku zaradených šesť vagónov – jeden služobný, všetky tri letné a obidva kryté vozne. Zvyšný druhý služobný vozeň ešte stále čaká na podstavci v Čermeli, kým konečne príde správny dážď, aby pokropil koľajisko stanice Čermeľ, aby aspoň trošku povyrástlo. 😀 Miesta vo vagónoch bolo akurát dosť na to, aby sa všetci návštevníci zmestili do vlaku, takže typické čakanie na vláčik, na aké boli návštevníci zvyknutí v uplynulých rokoch, keď v Čermeli premávali iba Katka, Danka a tri vagóny, sa tentoraz nekonalo.

IMG_1780
Hoci vo vláčiku bola pomerne slušná „tlačenka“ (s klobáskou 😉 ), vďaka šiestim vagónom nikto nezostal na nástupišti

Ale čo by to bolo za otváranie železničky na prvého mája, keby Katku nikto neprepadol? Našťastie zbojníci nemaródovali a prišli. A hoci všade – i v novinách, i na internete, i v programe Dní mesta Košice písali, že jazda vláčikom je v tento deň zadarmo – napriek tomu pekne prevetrali peňaženky návštevníkov, nakoľko pekne-krásne vyberali „na drevo“. 😀 Zbojníci nastúpili už v Čermeli, lepšie povedané, nastúpili šerifovia a strážcovia, ktorí strážili chytených banditov, no na stanici Vpred ich čakalo nepríjemné prekvapenie – komplici zajatých banditov, ktorí kamarátom prišli na pomoc. Tí svojich oslobodili, strážcov nemilosrdne v súboji zastrelili a šerifa zajali. Potom sa zmocnili vlaku a hajde na Alpínku!

IMG_1808
Zbojníci si už brúsia zuby na vláčik…

Ale čože! Asi v polceste medzi Vpredom a Alpínkou vláčik nečakane zastavuje. Diváci sa pozreli na lúku, kde bol kedysi Areál zdravia – a div, že všetci nepoomdlievali od strachu! Na lúke sa na koňoch i po vlastných mihotalo množstvo banditov, kovbojov i všakovakej inej „hávede“ z Divokého západu. Banditi z vlaku vyviedli zajtacov a hoci v prestrelke šerifa postrelili, bitku nevyhrali – kovboji ich nakoniec premohli, mnohí z nich padli, ale nakoniec zákon zvíťazili nad zločincami. Keď už sa zdalo, že je po všetkom, hneď, ako sa vláčik znova pohol, sa niekoľko jazdcov na koňoch vydalo prenasledovať náš vláčik. Vytrvalo nás prenasledovali až po bufet Na rázcestí na Alpínke, nezabránil im v tom ani potok, ani cesta prvej triedy.

Kovbojka to bola veru vydarená. Ocenil som najmä sprievodný komentár podfarbený country hudbou, ktorý púšťali z reproduktorov pripravených na všetkých troch stanovištiach a ktorý dianie na scéne vysvetľoval. Vďaka tomu som konečne vedel, ktorí sú banditi a ktorí kovboji :). Oproti minulým ročníkom to bolo veľké plus.

IMG_1769
Hijó, Blesk, nesmú nám ujsť!

Po príchode vlaku na Alpínku sa návštevníci rozdelili. Niektorí šli na majáles na Alpínke, iní ostali vo vláčiku a ďalší si zase spravili vlastný program. Na Alpínke na návšteníkov čakali stánky s občerstvením aj so suvenírmi. Nesmel chýbať ani stánok domácich, teda KDHŽ 😉 Mimochodom, nesmiem zabudnúť na obsluhu vlaku. Okrem starších, ostrieľaných sprievodcov, ktorí slúžia aj na veľkej železnici personál vláčika tvorili aj malí a mladí železničiari. Niektorí z nich slúžia už od roku 2012, kedy obnovili detskú obsluhu, ktorá zanikla asi v roku 1990 (možno neskôr) v súvislosti so zánikom pionierskej organizácie.  Tí návštevníkom rozdávali pamätné lístky, ktoré vyzerali ako staré lepenkové, tzv. Edmondsonove lístky, ktoré sa ešte v 90. rokoch používali aj na naších železniciach. Z nich ste sa mohli dozvedieť, aké číslo bude mať lokomotíva Krutwig, ktorá sa v týchto dňoch v českom Žamberku podrobuje rozsiahlej rekonštrukcii do prevádzkyschpného stavu.

Popoludní to už bolo iné. Kovboji sa rozpŕchli, návštevníkov ubudlo. Akurát historické autobusy aj vláčik ostal. Nezmizli ani malí železničiari a pamätné lístky 😀 Vlak mal stále šesť vagónov, aj Katku na začiatku i Janku na konci, no pred poslednou jazdou sa zmenilo aj radenie vlaku – Katka šla na očistu pred vytúženým spánkom po náročnom dni a na začiatku vlaku ju vystriedala Janka, ktorá si trúfla celý vlak utiahnúť sama.

No a medzitým som sa zaskočil pozrieť do centra mesta, či tam náhodou nebudú vystavené historické autá, alebo aspoň historické električky, ako to v minulých rokoch počas Dní mesta Košice bývalo zvykom. Šiel som tam márne – nebolo tam ani jediného veterána a ani jedinej historickej električky. No nič nie je stratené – podľa toho, čo píšu v programe Dní mesta Košice, Cassovia retro sa uskutoční aj počas tothoročných dní –  a to 9. a 10. mája. Máte sa teda na čo tešiť 😉

Text: Tomáš „Sergej“ Halža

Foto: Viliam Haberland

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.