Návraty: Jesenná električka prilákala množstvo cestujúcich

TRENČIANSKY KRAJ – Naša redakcia sa pravidelne zúčastňuje jázd kúpeľnej električky v Trenčianskych Tepliciach. Združenie TREŽ n.o. má akcie zorganizované vždy na veľmi vysokej úrovni.

Táto akcia nebola výnimkou. Približne o trištvrte na jednu vyšla žiariaca súprava tvorená z červených električiek Philadelphia a Delimonka na nástupište 1, koľaj 1u. Hoci sa celý deň zmrákalo a asi pol hodinu pred odchodom električky začalo pršať, do odchodu sa nazbieralo viacero cestujúcich. Nik si nechcel nechať ujsť túto dobrodružnú cestu na výlet do Trenčianskoteplického parku, alebo len tak si pripomenúť „staré dobré časy s TREŽ“. Súprava sa chvíľu po 13:00 pohla do Teplíc. Zastavovali sme na nácestných zastávkach Trenčianska Teplá obec, Trenčianska Teplá zastávka, Trenčianske Teplice sídlisko a Trenčianske Teplice zastávka. Na konečnú Trenčianske Teplice sme prišli približne 13:20. Cestou však začalo liať a tak tí, ktorí sa chystali na výlet do parku radšej zostali v električke. Iba pár ľudí vystúpilo a šli si kúpiť aspoň výborné čerstvé oplátky do parku. Keďže bolo chladno, prívetivý personál pripravil pre cestujúcich citrusový čaj a punč. Ten cez približne 20 minútovú prestávku porozdával cestujúcim v električkách. Vďaka takýmto „doplnkom“ má istotu, že sa cestujúci prídu odviezť aj nabudúce.

Pravidelní cestujúci nechýbali ani na tejto akcii

Električky počkali na „oplátkových“ cestujúcich a súprava sa vydala na spiatočnú cestu. So zahmlených okien síce vidieť veľmi nebolo, ale zato ste mohli pozornosť upriamiť na predajcov suvenírov.  Tí predávali naozaj skvostné magnetky. Za 1,- € ste si mohli kúpiť klasickú obrázkovú, ale ak ste si priplatili, tak za 2,- € ste mohli mať už prekrásnu vyrezávanú drevenú magnetku s červenou, modrou alebo s historickou električkou. Práve o tú najprepracovanejšiu poslednú písanú bol záujem najväčší a tak sme si jednu museli kúpiť aj my, kým sa nevypredá. Po vystúpení v Trenčianskej Teplej nám personál „odhalil“ električkové depo, v ktorom sa schovávajú mnohé zaujímavosti.

Na stanici Trenčianske Teplice

Okrem tretej električky Cukorničky sme si mohli pozrieť napríklad polovrak parného rušňa ČKD 1 patriacemu pôvodne ČHŽ. Málokto vie, že presne táto dnes rozobratá zhrdzavená lokomotíva „hrala“ v slávnom filme „Nevera po Slovensky“. Okrem nej sme si mohli pozrieť historické auto, ktoré malo namiesto pneumatík  železničné kolesá, vrak autobusového prívesu a k nahliadnutiu bol aj malý nákladný vagónik, ktorý sa plánuje zrekonštruovať na bufetový vozeň. Kto mal pri sebe foťák, nemohol vynechať koľajnicový bicykel. Deti zas lákala rozostavaná detská železnička, z ktorej je zatiaľ vyhotovený parný rušník a vagónik. Do vagónika sa plánuje zabudovať motor a táto detská železnička má podľa plánu premávať z depa približne po koniec areálu. Dospelí si zas mohli prečítať čo to o histórii TREŽky. Nechýbali ani nástenky z väčšiny akcií organizovaných združením TREŽ, n.o. Úplne najväčšie lákadlo bola veľká modelová dráha v mierke 1:22,5. Na nej premávali 3 súpravy ťahané „parnými a motorovým“ rušňami. Po rozpálení kotla sa uviedol do prevádzky aj model parného valca.

Modelová železnica v mierke 1:22,5

Po hodinovej prestávke sme sa opäť odviezli do Teplíc. Počas tejto jazdy nás sprevádzala kontrola ŽSR, keďže sa trať plánuje preradiť medzi špeciálne. Dnes sa totiž za používanie koľajníc musia platiť nemalé financie. Hoci sa počas jazdy vyčasilo, po príchode do Teplíc sa zase strhol dážď. Nasledovala ešte jazda späť, tam a späť.  Verejnosť, ktorá sa chcela o prevádzke dozvedieť viac, si mohla kúpiť veľmi zaujímavú knihu zachytávajúcu históriu trate, doplnenú obrovským množstvom fotografií, ktorej spoluautor Peter Joachymstál bol motorvodičom električky. K dispozícii je už len 8 kusov, tak neváhajte a ak máte záujem kúpte si ju aj Vy.

Spokojní cestujúci

Ďaľšia jazda je naplánovaná na sobotu 30.11.2013 pod názvom Jazda s Mikulášom, o ktorej sa môžete viac dočítať TU. Tak neváhajte a príďte sa odviezť touto legendou. Personál TREŽ sa už na Vás teší.

Text: Martin Žarnovický
Foto a video: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.