Návraty: Jedným z lákadiel Bratislavy pre všetkých aj vyhliadkové jazdy historických vozidiel

CIMG7749BRATISLAVA – Cez víkend 16. a 17. apríla 2011 sa  v uliciach hlavného mesta konalo tradičné podujatie  Bratislava pre všetkých, víkend otvorných dverí samosprávy hlavného mesta. Počas celého víkendu bol pre návštevníkov pripravený bohatá program – od bezplatných vstupov do múzeí a galérií mesta, cez kultúrne programy, vlastivedné a pešie prehliadky mesta až po vyhliadkové jazdy historických vozidiel DPB.  Nuž a ako to teda na dňoch samosprávy vyzeralo?

Z histórie:

Na základe privilégií kráľa Ondreja III v roku 1291 si slobodné kráľovské mesto Prešporok (Bratislava ) na Juraja každoročne volilo svojho richtára  a členov mestskej rady, tzv. 12 miestoprísažných. Svätý Juraj je patrónom Bratislavy. Keďže Bratislava chce nadviazať na tradície, predstavitelia mesta na čele s primátorom Andrejom Ďurkovským sa rozhodli na Juraja „otvoriť brány“ bratislavskej samosprávy a pre obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta pripravili bohatý program. Pre všetkých boli pripravené pešie prehliadky centra mesta, vyhliadkové jazdy s historickou električkou, bezplatná návšteva múzeí a galérií mesta Bratislava a množstvo iných zaujímavých akcií. Záujem verejnosti o toto podujatie bol taký veľký, že z pôvodného jedného dňa ho primátor rozšíril na celý víkend. V tradícií víkendu otvorených dverí samosprávy hlavného mesta pokračuje aj súčasný primátor Milan Ftáčnik, ktorý má záujem pripomínať si významné udalosti mesta Bratislava.

Bratislava pre všetkých 2011 v znamení odpečatenia Michalskej brány a návštevy Primaciálneho paláca

Hoci sa tohtoročný program Bratislavy pre všetkých začal už štvrtok 14. apríla 2011, Hlavný program sa nepochybne konal až cez víkend. Víkend otvorených dverí sa začal slávnostným odpečatením Michalskej brány, ktoré sa konalo v sobotu o 10-tej. O 9:30 sa na Primaciálnom námestí začal formovať dobový sprievod, ktorý sa pomaly presunul pred Michalskú bránu. Slávnostnou salvou z pušiek a krátkym príhovorom primátora i organizátora začali boje najlepších šermiarov, ktorých víťaz mal právo odviesť primátora k slávnostnému prestrihnutiu pásky na Michalskej bráne. Sprievod sa potom vydal späť k Primaciálnemu palácu, do ktorého odprevadili primátora po boku udatného rytiera. To už ale na Primaciálnom námestí čakal obrovský zástup ľudí, ktorí čakali na prehliadku centra mesta s vláčikom Prešporáčikom. Ten odchádzal v sobotu každých 20 minút od 9-tej do 16-tej a v nedeľu každú pol hodinu od 10-tej do 15-tej. Zatiaľ čo niektorí čakali na jazdu Prešporáčikom, iní zavítali na Nádvorie svätého Juraja v Primaciálnom paláci, kde počas soboty až do 18-tej vystupovala kapela Prešporské rána. Počas celej soboty ste mohli zároveň nahliadnuť aj do kancelárie Primátora a v prípade záujmu sa s ním aj osobne porozprávať o veciach ktoré vás trápia. V tento deň ste sa mohli dozvedieť viac informácií o blížiacich sa majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, či o Bratislavskej mestskej karte. Najväčším lákadlom však bolo vystavenie hokejovej trofie – výťazného pohára, ktorý získal slovenský hokejový tím na MS v ľadovom hokeji v roku 2002 v Götebrgu vo Švédsku. V obrazárni Primaciálneho paláca ste zasa mohli obdivovať  Zrkadlovú sieň, či svetoznáme bratislavské gobelíny, znázorňujúce antickú mytologickú báj o tragickej láske Leandra a Héro, jedinú kompletnú sériu svojho druhu na svete, pozostávajúcu zo šiestich kusov tapisérií. Počas soboty ste mohli zavítať aj do Kaplnky svätého Ladislava, ktorá je počas roka prístupná iba počas nedeľných svätých omší.

Na tohtoročných dňoch samosprávy sa verejnosti predstavila zrekonštruovaná električka BMEŽ ≠31

Po slávnostnom odpečatení Michalskej brány sa naša redakcia presunula k Národnému divadlu, odkiaľ premávali historické električky na okružnej tzv. osmičkovej trase: Národné divadlo – Jesenského – Námestie SNP – Obchodná – Radlinského – Vazovovu – Krížnu – Špitálska – Námestie SNP – Kapucínska – Tunel – Nábrežie armády generála Ludvika Slobodu – Námestie Ľudovíta Štúra – Národné divadlo. Historické električky jazdili v sobotu v 20 minútovom intervale a premávka bola zabezpečená s električkami BMEŽ ≠31 + SGP ≠135, DPMB ≠38 a ČKD tatra T2 ≠215 s nasledovnými odchodmi:
ČKD Tatra T2 ≠215: 09:40, 10:20 – 17:20 každú hodinu a 18:05
DPMB ≠38: 09:50, 10:40 – 17:40 každú hodinu a 18:15
• BMEŽ ≠31 + SGP ≠135: 10:00 – 18:00 každú hodinu a 18:35

Tridsaťjednotka mala na tohtoročných dňoch samosprávy svoju historickú premieru. Začiatkom tohto roka totiž bola ukončená jej niekoľkoročná rekonštrukcia. V médiách sa síce hovorilo o tom, že sa verejnosti predstaví na dňoch samosprávy, no do poslednej chvíle to vôbec nebolo isté.

V nedeľu sa do premávky nasadila naša stará známa dvojica električiek DPMB ≠38 + SGP ≠135 a ČKD Tatra T2 ≠215. ktorá premávala v 30 minútovom intervale s nasledovnými odchodmi:
• ČKD Tatra T2 ≠215: 09:45, 10:30 – 17:30 každú hodinu a 18:05
DPMB ≠38 + SGP ≠135: 10:00 – 18:00 každú hodinu a 18:35

Spoje o 18:05, 18:15 (v sobotu)  18:35 išli po trase linky číslo 7 k Železničnej stanici Vinohrady a odtiaľ ako služobný spoj do Vozovne Krasňany.

Ak sa pozrieme na premávku historických električiek pred rekonštrukciou tunela, električky jazdili po rovnakej trase v 20-minútovom intervale pričom premávku zabezpečovali vždy 2 električky. Tento rok sa vďaka nasadeniu tretej električky v sobotu, respektíve predĺženiu intervalu v nedeľu docielilo prestávkovanie električiek pred Národným divadlom, čo v minulosti nebolo možné.

Záujem o vyhliadkové jazdy s historickou električkou bol taký veľký, že všetky nasadené električky praskali vo švíkoch a ani jedna z nich nikdy nešla prázdna.

Aj tento rok v historickej električke BKIS zabezpečilo výklad o histórii tých častí Bratislavy, cez ktoré viedla trasa električky. V sobotu ho zabezpečovali 4 vlastivedné sprievodkyne, ktoré sa počas dňa vystriedali vo všetkých troch električkách. Výklad bol primárne zabezpečený iba v motorových vozňoch, no v nedeľu popoludní sa objavil aj vo vlečnom vozni. Na poslednom kolečku sa v sobotu v tridsaťjednotke robil výklad bez mikrofónu. Sprievodkyňa mala našťastie prenikavý hlas, ktorý rezonoval aj počas jazdy električky. Zaujíímavosťou je, že v hoci v dvojnápravákoch technika haprovala, v T2-jke išla ako hodiny.

Krátko z výkladu sprievodcov:

•  Na rohu kamenného námestia sa nachádza prvý mrakodrap v Bratislave, ktorý nechal v roku 1933 postaviť známy podnikateľ s mäsom Rudolf Manderla a v ktorom sa až do nedávna nachádzalo mäsiarstvo. Dnes je tam kaviareň Na začiatku námestia SNP boĺa v minulosti predajňa Tempo, ktorá bola ako jediná otvorená do 22-hej hodiny. Za 1,50 Kčs ste tu kúpili tresku a rožok. O kúsok ďalej sa nachádza aj býalé Véčko, do ktorého bol vstup na index. Vysokoškoláci do neho však vždy tajne prepašovali aj svoje stredoškolské frajerky.
•  V strednej časti Námestia SNP sa nachádza obchodný dom Dunaj, ktorý bol postavený ako obchodný dom Gróf a babka za rekordných 90 dní.
•  Na rohu Hurbanového námestia sa nachádza budova Dexia banky, v ktorej v minulosti sídlila prvá telefónna ústredňa.
•  Obchodná ulica sa v minulosti nazývala aj Uhorská, Schendorfská, alebo Széplak a bola to prvá ulica za hranicami vtedajšieho mesta. Schendorfská ulica bola pomenovaná podľa Schendorfskej brány nachádzajúcej sa na Kolarovm námestí, ktorá bola súčasťou vonkajších mestských hradieb. Nachádzali sa tu vinohrady a neskôr aj tu boli presťahovaní mäsiari, kožiari,… skrátka všetci ktorí svojou produkciou znepríjemňovali život obyvateľom mesta. Nachádzali sa tu aj nevestince ktoré spravoval kat.
Vysoká ulica bola zase známa svojimi viechami. Zaujímavosťou je, že jednu z nich vlastnila aj babička Karola Marxa a viechy navštevoval aj známy spevák František Krištof Veselý.
Floriánske námestie sa nachádza v časti mesta ktoré sa v minulosti nazývalo Blumen thall, čo v preklade znamená kvetné údolie. Nachádza sa tu komplex budoov Avionu, ktoré boli na svoju dobu veľmi moderné. V Avione sa zároveň nachádzala aj Autobusová stanica, ktorá sa neskôr presunula na Mlynské nivy. Na Floriánskom námestí sa nachádza aj socha svärého Floriána (dlhodobo v rekonštrukcií), ktorý je jedným z patrónov mesta a patrónov hasičov. Svätého Floriána môžeme vydieť aj na fasáde domu na rohu Vazovovej a Radlinského ulice.
• V Blumentálskom kostole sa nachádza socha ukrižovaného Ježiša Krista od Jána Fadrusa, ktorý ju vytvoril tak, že zaplatil žobrákovi aby sa nechal uviazať na kríž a študoval anatómiu jeho tela. keď to žobráka už prestalo baviť, nechal sa na kríž priviazať sám, odfotil sa a na základe tých fotiek spravil túto sochu.
• Krížna ulica, v období socializmu nazývaná ako Štejnerova, nesie názov podľa rozlúčkovej kaplnky, ktorá sa v minulosti nachádzala na konci tejto ulice. Do nej sa chodili posledný krát pomodliť ako aj rozlúčiť sa s rodinou všetci tí, ktorí boli odsúdení na popravu. Verejné popravy sa z počiatku vykonávali v cente mesta a jedným z popravísk bolo aj Hlavné námestie. Neskôr sa popravy presunuli až za hranice mesta. Popravu v Bratislave vykonával kat za pomoci svojich pomocníkov, tzv. knechtov. Ľudia sa kata síce báli, no na druhej strane ho v noci potajomky navštevovali lebo verili že kúsok povrazu, alebo šiat obesenca im prinesie šťastie. Kata navštevovali aj preto lebo bol výborným lekárnikom a tak ako vedel kosti lámať, vedel ich aj naprávať.  Najznámejší katov dom bol na Baštovej ulici.
•  Na Americkom námestí sa nachádza na prvý pohľad nenápadná budova Aspremontovho paláca, ktorú dal postaviť Gróf z Aspremontu, ktorej súčasťou je aj nádherná Medická záhrada. Neskôr bol tento palác darovaný medikom a dnes v ňom sídli Lekárska fakulta Univerzity Komenského. Nachádza sa tu aj budova Štátnej (dnes Fakultnej) nemocnice, ktorú dal postaviť Jozef I. pre ľudí chorých na týfus.
Špitálska ulica bola pomenovaná podľa Špitálov, nemocníc postavených na tejto ulici. Spomenúť môžeme ešte známu budovu “U dvoch levov”. Presne taká istá budova sa totiž nachádza vo francúzskom Lione. Budovy obchodného domu My Tesco (pôvodne prior a neskôr Kejmart a Tesco)  boli postavené v niekoľkých etapách. Prvá budova bola postavená v roku 1967, druhá o 10 rokov neskôr a bola postavená súčasne s Hotelom Kyjev, ktorý bol slávnostne otvorený pri príležitosti Majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní ktorých víťazom sa vtedy stal bratislavský rodák Ondrej Nepela.

Historický trolejbus budil záujem verejnosti

Počas tohtoročných dní Bratislavy do premávky zasiahol aj historický tolejbus Škoda 9 Tr ≠53. Jeho trasa viedla z Autobusovej stancie cez ulicu 29. augusta, Kollarovo námestie, Hoďžvo námestie, Palisády a hrad na Búdkovú ulicu. Výnimkou bol iba posledný odchod z Autobusovej stanice, kedy tolejbus premával až po Vozovňu Hroboňova.  Trolejbus premával v hodinových intervaloch (od 09:45 do 17:45 z Búdkovej, respektíve od 10:15 do 18:15 z Autobusovej stanice) a o jazdu s ním bol veľký záujem. Veď kto z vás by nevyužil možnosť odviesť sa týmto nevšedným veteránom, ktorý v uliciach mesta dojazdil v 90. rokoch 20. storočia. Zatiaľ čo niektorí si iba vychutnávali melodický zvuk historického trolejbusu, iní si v pôvodných označovačoch na pamiatku cvakli cestovný lístok (škoda, že nebol dobový) a s personálom vozidla prehodili zopár slov.

Historické autobusy predsa len zasiahli do premávky

Hoci s historickými autobusmi sa tento rok počas víkendu otvorených dverí pôvodne nepočítalo, nakoniec predsa len vyšli do ulíc. Premávku zabezpečovali autobusy Škoda 706 RTO ≠236 a ŠM 11 ≠3350 premávajúce na linke X30v 30 minútovom intervale po trase Eurovea – Malá scéna – Dostojevského rad – Vajanského nábrežie – Rázusovo nábrežie -Nábrežie arm. gen. Ludvika Slobodu – Slávičie údolie (ZOO) – Patrónka – Lamačská cesta – Vojenská nemocnica a späť. Oba historické autobusy praskali vo švíkoch a jazdy pre verejnosť zvládli až do konca. V autobuse mnohých cestujúcich zaujala modrá tabuľka s trasou linky s dobovým označením ulíc. A tak sa mnohí pýtali, kde sa nachádza Staré pálenisko, či Patrónová továreň. S autpobusom sa prišiel odviesť naozaj každý. Niektorí ho využili na dorpavu k zoologickej záhrade, či do Lesoparku, iní na spojenie k ostatným linkám MHD. Fanúšikovia dorpavy si jazdou autobusovým veteríom spomenuli na roky minulé. 

Nuž a čo vraveli na jazdu historických vozidiel samotní cestujúci?  „V uhorke (RTO-čka) to tak hrkotalo, ze som si nevedela ani odkusnuť z keksu. Bola som prekvapená, že pod Nový most prišla takmer prázdna. Deväť Tr-ka mi pripadala ako normálny trolejbus, ale vozila by som sa v ňom stále. Na jazdu s tridsaťjednotkou som a veľmi tešila. Som rada, že som sa s ňou mohla odviesť“, pochvaľovala si mladá Lucia. Kvôli jazde s dvojnápravovou električkou BMEŽ ≠31 boli niektorí ľudia ochotní čakať aj 40 minút.  No našli sa aj takí, ktorí mali k premávke historických električiek malé pripomienky. „Neviem prečo v sobotu jazdili tri električky a v nedeľu, keď je veľa ľudí v meste, premávajú iba dve“, sťažoval sa starší manželský pár.

Počas sobotného dňa otvorených dverí historickým autobusom na Prvý parný deň na Rendezi

Zatiaľ čo v centre mesta sa konalo víkendové podujatie Bratislava pre všetkých, v železničnom múzeu na Rendezi sa v sobotu konala akcia Prvý parný deň, otvorenie sezóny v železničnom múzeu. Klub historických autobusov Bratislava preto vypravil Ikarus 280.10 premávajúci na mimoriadnej expresnej linke číslo 152 spájajúcej centrum mesta so železničným múzeom. Autobus premával v dvojhodinových intervaloch po trase Nový most – Staromestská – Kollarovo námestie – Radlinského – Račianske mýto – Račianska – Pri Šajbách – Východné a späť a zastavoval na zastávkach Nový most, Kollarovo námestie (v smere na Radlinského ul.), Račianske mýto, Lokomotívne depo I. a Na pasekách. Mnohí Bratislavčania a tak vďaka nemu na chvíľu presunuli z centra mesta do areálu železničného múzea na Rendezi.

Lákadlom víkendu otvorených dverí aj bezplatné pešie prehliadky

Každoročnou súčasťou víkendu otvorených dverí sú aj zaujímavé pešie prehliadky historického centra. Zo začiatku sa organizovali výlučne všeobecné prehliadky centra mesta (každú hodinu od 9-tej do 18-te)j, neskôr sa k ním pridali aj tematicky zamerané prehliadky mesta. Tie sú každý rok iné a lákajú množstvo záujemcov o históiu hlavného mesta.

O 10:00 (sobota), 13:00 (nedeľa) a 17:00 sa konali všeobecne zamerané hodinové (v skutočnosti trvali trošku dlhšie)  prehliadky Bratislavy. O 14-tej sa konala všeobecná prehliadka centra mesta v anglickom a nemeckom jazyku.

Popri všeobecných prehliadkach centra mesta sa konali aj tematické prehliadky bratislavy  Veľké lásky Bratislavy (sobota 10:00 – 11:30), Historické studne a fontány (sobota 12:00 – 13:00), Bratislavské naj… (sobota 14:00 – 16:00), Hudobná Bratislava (nedeľa 10:00 – 11:00), Vojakom v podzemí (nedeľa 11:00 – 13:00) a Čierna a biela smrť v Prešporku (nedeľa 14:00 – 15:30).

Otvórenie národných lesníckych dní, či bezplatný vstup do múzeí a galérií v správe mesta. Aj to bol tohtoročný víkend pre všetkých.

Tohtoročný program Bratislavy pre všetkých bol veľmi bohatý a nech by ste sa snažili akokoľvek, všetky akcie by ste určite nestihli. Aj preto v tomto článku aspoň v krátkosti spomenieme niektoré z ďalších podujatí uplynulého víkendu otvorených dverí samosprávy hlavného mesta.

Veľký nápor návštevníkov zaznamenali bratislavské múzea a galérie, zoologická záhrada i kaplnka svätého Jakuba, ktorá je verejmosti prístupná iba počas podujatia Bratislava pre všetkých. Využiť ste mohli aj jazdu lankou z Kamzíka na Železnú studničku, športoviská STARZ-u, ktoré boli bezplatne k dispozícií pre všetkých Bratislavčanov, či navštíviť Deň otvorených dverí v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava. Pod sloganom “Bratislava, mesto, ktoré číta” sa k víkendovému podujatiu po oba dni pridala aj mestská knižnica, ktorá okrem bezplatného zapisovania nových čitateľov a bezplatného internetu pripravila aj tradičnú burzu kníh, ktorá prebieha až do 20. apríla 2011 na nádvorí knižnice na Kláriskej 16.. V sobotu bola bezplatne otvorená aj Botanická záhrada, na Hlavnom námestí sa prezentovali centrá voľného času a v 20 metrovom autobuse Mercedes CapaCity odstavenom na Hviezdoslavovom námestí sa konala výstava fotografií Bratislava objektívom detí a mládeže.

V nedeľu pripravili Mestské lesy na Partizánskej lúke bohatý program pre malých i veľkých, s ktorým otvorili tohtoročné národné lesnícke dni. Najväčším lákadlom tohto programu bolo bezplatné člnkovanie na IV. rybníku, ktoré zabezpečovalo 6 člnov. Na móle bolo toľko ľudí, že niektorí z nich to vzdali a podľa ich slov si prídu začlnkovať niekedy inokedy. Vyvrcholením tohto programu bolo zapálenie lesníckej vatry, ktoré si nenechalo ujsť množstvo ľudí.

Záverom:

Bratislava pre všetkých patrí každoročne k najnavštevovanejším podujatiam v Bratislave. Záujem o toto podujatie majú nie len samotní Bratislavčania, ale aj obyvatelia z iných častí Slovenska ako aj zahraniční turisti. Každoročne sa do tohto podujatia zapája čoraz viac a viac partnerov, takže si je naozaj z čoho vyberať. Záujem ľudí o toto podujatie naznačuje, že ľudia sa zaujímajú o svoju históriu a ctia si tradície svojich predkov. Bratislava pre všetkých 2011 je teda definitívne za nami a my sa už teraz tešíme na 9. ročník tohto víkendového podujatia.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.