Návraty: Jazdy Záhoráckym expresom poznačené koronavírusom

ZÁHORIE – Jazda motorovými jednotkami 813+913 „Bageta“, sprievodný program v jednotlivých obciach, či predaj upomienkových predmetov s dopravnou tematikou. Aj takto vyzerali septembrové jazdy Záhoráckym expresom, ktoré sa uskutočnili v sobotu 26. septembra 2020.

Hoci sa nám to nepíše ľahko, železničná trať Zohor – Záhorská Ves má najlepšie roky svojej existencie už dávno za sebou. S nástupom nového GVD 2019/2020 si Bratislavský kraj na tejto trati prestal objednávať pravidelnú osobnú dopravu a hoci sa táto zmena cyklovlaku Záhoráčik dotknúť nemala, opak bol nakoniec pravdou. O sezónne spoje do najzápadnejšej obce na Slovensku krajská samospráva neprejavila záujem a reálne hrozilo, že sa Záhoráčikom toto leto neodvezieme ani do Plaveckého Podhradia. No vďaka projektu turistických vlakov, ktorý začiatkom leta spustilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, sa tak našťastie nestalo. A tak zatiaľ čo motorové vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko 3x denne počas víkendov a sviatkov zabezpečovali spojenie  Bratislavy so Zohorom a Plaveckým Podhradím, železničná trať do Záhroskej Vsi ostala opustená a na mnohých miestach už pomaly začínala zarastať vegetáciou.

Záhoráčik v „dočasnej“ koncovej stanici Plavecké Podhradie

Nášmu združeniu však osud tejto trate nie je ľahostajný. Poslednú septembrovú sobotu sme preto v spolupráci s miestnou samosprávou vypravili mimoriadny motorový vlak Železničnej spoločnosti Slovensko z Bratislavy do Záhorskej Vsi. Ako to už pri našich akciách býva zvykom, jej prípravy sme si nenechávali na poslednú chvíľu. No ako sa hovorí, človek mieni, ale… Hoci sme Železniciam Slovenskej republiky v dostatočnom predstihu poskytli návrh cestovného poriadku, s jeho schválením si dávali na čas. A tak sme túto akciu mohli začať propagovať len týždeň pred jej uskutočním. Za normálnych okolností by sme jej termín posunuli, no vzhľadom na sprísňujúce sa protiepidemiologické opatrenia zo strany štátu, to nebolo možné.

Pozvánka na jazdu Záhoráckym expresom

Prišiel deň D a dvojica motorových jednotiek rady 813+913 „Bageta“ sa pomaly vydala za krásami Dolného Záhoria. Zastavili sme ešte v Lamači a Devínskej Novej Vsi a o pár minút neskôr sme sa už ocitli na železničnej stanici v Zohore, kde privítal cestujúcich starosta obce Martin Zálesňák a zástupcovia miestnej akčnej skupiny Dolné Záhorie. K dobrej nálade zahrala kapela Pollák BAND a pre najmenších cestujúcich bolo pripravené aj drobné občerstvenie. MAS Dolné Záhorie zároveň poskytovala informácie a propagačné predmety o podujatí, cestovné poriadky mimoriadnych vlakov, ako aj informácie o našom združení a aktivitách ich združenia.

Motorové jednotky 813+913 „Bageta“ prestávkujú v Zohore

Po 20-minútovej prestávke, počas ktorej do motorového vlaku pristúpili ďalší cestujúci, sme pokračovali v jazde do najzápadnejšej obce na Slovensku. Odbočili sme na trať miestnej železnice a pomaly uháňali malebnou krajinou. Na chvíľu sme ešte zastavili na zastávke Lábske jazero a o niečo neskôr sa už objavili prvé domy obce Vysoká pri Morave. Na železničnej stanici, ktorej budovu už nahlodáva zub času, nás ako „prednosta stanice s červenou čapicou a výpravkou v ruke“ privítal starosta obce Dušan Dvoran a zmiešaný spevácky zbor Hochštetňan. „Po 10-tich mesiacoch k nám do našej obce opäť zavítal osobný vlak a obávam sa toho, že je to na dlhú dobu posledný vlak, ktorý po tejto trati pôjde,“ povedal starosta na úvod svojho príhovoru, v rámci ktorého poukázal na nezáujem krajskej samosprávy a úprimne sa poďakoval všetkým, ktorí aj napriek aktuálnej situácii prišli. Nuž a ako by to bolo, keby si starosta obce spolu s miestnym zborom nezaspieval legendárnu pieseň Prednosta stanice. O tom, že pán Dvoran má medzi obyvateľmi obce veľkú podporu, svedčia ja záverečné slová skladby „…Červený nos i čepice, to je starosta vesnice. Hochštetno.“ 🙂 Súčasťou slávnostného privítania mimoriadneho vlaku bolo aj malé občerstvenie i obecný stánok so suvenírmi.

A teraz tú našu. Přednosta stanice, ten nekouká jen mašiny…

Do Bagety okrem obyvateľov obce pristúpil aj miestny spevácky zbor, ktorý sa počas jazdy vlaku postaral o neopakovateľnú atmosféru. V koncovej stanici Záhorská Ves nás privítal starosta obce Boris Šimkovič a folklórna skupina Uhranka, ktorá nám zahrala viacero známych i menej známych piesní. Pán Šimkovič sa v oficiálnom príhovore posťažoval na nezáujem krajskej samosprávy. Okrem akútneho problému s komármi, poukázal aj na chýbajúcu železničnú dopravu. Namiesto zrušených vlakov im síce v pracovných dňoch pridali pár autobusov, no dopravnej situácii to veľmi nepomohlo. Hoci má obec z hľadiska cestovného ruchu čo ponúknuť, turisti a najmä cykloturisti sa tam majú problém dostať. Autobusy narozdiel od vlaku nie sú ekologické a nie sú prispôsobené na prepravu bicyklov. Dušan Dvoran v tejto súvislosti doplnil, že problém je najmä so sobotnými autobusmi, ktoré odchádzajú zo Zohora o 10:48 a 12:48. Tie idú z Bratislavy súbežne s vlakom, na ktorý ale v Zohore vôbec nečakajú. Ak cestujúci z dôvodu meškania vlaku autobus nestihnú, musí im vo vlastnej réžii zabezpečiť alternatívnu dopravu.

V Záhorskej Vsi nás privítala folklórna skupina Uhranka

Pobyt v Záhorskej Vsi mohli cestujúci využiť na prechádzku náučným chodníkom, plavbu kompou do rakúskeho Angernu, či na prehliadku expozície Uhranského múzea. A kto chcel, mohol sa občerstviť v niektorom z gastronomických zariadení. Zatiaľ čo účastníci akcie spoznávali obec a jej okolie, Martin Jurčo s nami nahrával rozhovory do Rádia Regina Západ. A že bolo o čom hovoriť, si môžete vypočuť v nasledujúcich príspevkoch.

Spoločné foto musí byť – Martin Jurčo a organizátori

 

Počas dňa sme vypravili 2 páry mimoriadnych vlakov zo Záhorskej Vsi do Zohora a späť, ktorých cestovný poriadok sme prispôsobili príchodom a odchodom pravidelných vlakov v Zohore. Žiaľ človek mieni, ale ŽSR menia. Vzhľadom na to, že pravidelná doprava je na tejto trati zastavená, je na nej obmedzená rýchlosť na 30  km/hod.. Železnice však túto zmenu do nami navrhovaného cestovného poriadku nezahrnuli, a tak sme obojsmerne jazdili s meškaním. No vďaka ochote personálu Železničnej spoločnosti Slovensko, bol prípoj na vlak do Bratislavy zabezpečený. Prečo ŽSR trvalo schvaľovanie cestovného poriadku tak dlho, a prečo ho odsúhlasili v nezmenenej podobe, ak vedeli o znížení traťovej rýchlosti, nevieme.

Mimoriadny motorový osobný vlak čaká na odchod do Zohora

Jazdy Záhoráckym expresom však neboli len o zážitkovej ceste vlakom spojenej s atraktívnym sprievodným programom, ale aj o ponuke suvenírov s dopravnou tematikou. Záujemcovia si mohli zakúpiť magnetky, puzzle a pohľadnice s motívom železnice do Záhorskej Vsi. V ponuke bola aj zaujímavá brožúrka o histórii miestnej železnice od pána Halfara z Klubu železničných modelárov Bratislava, ako aj magnetky, puzzle, pohľadnice, hrnčeky a vystrihovačky z našich predošlých akcií. Každý, kto si zakúpil niektorý z upomienkových predmetov, podporil aktivity nášho združenia.

Vtedy a teraz, alebo retrospomienka s pohľadnicou motorového vozňa 810.159-4 na železničnej stanici Záhorská Ves (31.10.2011)

Nuž a ako túto akciu hodnotili cestujúci? „Je to super akcia, sme radi, že sa niečo také podarilo zrealizovať. Kiež by sem jazdili vlaky častejšie,“ povedala nám jedna rodinka. „Dozvedeli sme sa, že sem pôjde vlak, tak sme sa prišli odviezť. Je škoda, že sem vlaky zrušili. Minimálne v lete by určite boli využívané turistami, či záhradkármi.  Nuž, ale to by kompetentní asi museli chcieť,“ pridal sa ďalší cestujúci. „Páči sa mi, že máte v ponuke aj suveníry z tejto trate. Budem mať na túto jazdu peknú spomienku,“ doplnil. „Máte to perfektne zorganizované, nadväznosť vlakov, široká ponuka suvenírov, brožúrka pre cestujúcich, sprievodný program. Je fakt vidno, že viete čo robíte,“ pochvaľoval si Peter Martinko, ktorý nás taktiež poctil svojou návštevou.

Na slávnostné privítanie mimoriadne vlaku vo Vysokej pri Morave (Hochštetne) sa prišiel pozrieť aj malý psík

Hoci sme si na príprave tejto akcie dali veľmi záležať a propagovali sme ju na všetkých dostupných miestach, záujem verejnosti bol oveľa menší, ako sme pôvodne očakávali. Do veľkej mieri za to môže súčasná epidemiologická situácia a prehnaná panika, ktorá v súvislosti s ochorením Covid-19 vznikla. Nepomohol tomu ani premiér Igor Matovič, ktorý večer pred akciou vo svojej tlačovej besede uviedol, že situácia na Slovensku je veľmi vážna a môžeme si za to sami, svojím nezodpovedným správaním. Povedal nám, aby sme sa vyhýbali hromadným podujatiam a radšej ostali doma. A ak k tomu pridáme aj skutočnosť, že ŽSR si s odsúhlasením akcie dávali načas a počasie veľmi priaznivé nebolo, mnoho potenciálnych cestujúcich nakoniec neprišlo.

Záhorácky expres čaká na odchod do Záhorskej Vsi

„Ďakujem organizátorom, že sa rozhodli usporiadať túto akciu, ktorá okrem toho, že obrúsila hrdzu z koľajníc, na chvíľu aj oživila trať, na ktorú žiaľ už všetci kompetentní zabudli…

Počasie a asi aj pandemická situácia sa síce podpísali na návštevnosti, no verím, že dnešná akcia je iskrou nádeje pre nové začiatky a nie labutia pieseň tejto trate…,“ uzatvára Tomáš Morávek, administrátor FB stránky Trať 112 a 113 Záhorská Ves – Zohor – Plavecký Mikuláš.

Jeseň na záhorskej lokálke

Za spoluprácu na realizácii tejto akcie ďakujeme starostovi Zohora Martinovi Zálesňákovi, starostovi Vysokej pri Morave Dušanovi Dvoranovi, starostovi Záhorskej Vsi Borisovi Šimkovičovi, Adriáne Očenášovej a Kristíne Kamrlovej z Miestnej akčnej skupiny Dolné Záhorie, Jánovi Palinskému zo Železničnej spoločnosti Slovensko, Železniciam Slovenskej republiky, Richardovi Halfarovi z Klubu železničných modelárov Bratislava, Martinovi Jurčovi z Rádia Regina Západ, spoločnostiam LB Creative, Wigger a Anwel, ako aj všetkým tím, ktorí sa podieľali na jej propagácii.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička, Jaroslav Filo, Martin Jurčo a Tomáš Morávek
Audio: Martin Jurčo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.