Návraty: Počas Agrokomplexu zavítalo do Slovenského poľnohospodárskeho múzea množstvo ľudí

NITRA – V dňoch 23. – 26. augusta 2012 sa na výstavisku Agrokomplex uskutočnil už 33. medzinárodný poľnohospodársky veľtrh súčasťou ktorého boli aj sprievodné podujatia v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu. Jazdy parným vlakom, výstava historických traktorov, ukážky tradičného senobrania, dychová hudba a pekné počasie. To všetko čakalo na návštevníkov poľnohospodárskeho múzea.

Aj tento rok ste sa do areálu múzea mohli odviesť historickým vlakom ťahanými lokomotívami U 25.001 a U 36.001. Ten premával zo stanice Brána v 30-minútových intervaloch od 09:00 do 18:00 s obedňajšou prestávkou medzi 12:00 – 12:30. Po príchode do stanice Skanzen sa vlak vydal na okružnú jazdu skanzenom a potom späť na stanicu Brána. Historické vlaky počas celého dňa praskali vo švíkoch a počas dňa sa s nimi odviezlo nespočetné množstvo návštevníkov. Prednosta stanice Skanzen počas celého dňa informoval návštevníkov nie len o odchodoch nostalgických vlakov, ale aj o sprievodných atrakciách múzea.

Po príchode do Skanzenu čakalo na návštevníkov jediné celoslovenské stretnutie traktorov na Slovensku na ktorom sa predstavilo 25 traktorov medzi ktorými nechýbal ani Zetor. Na námestí pred Konzumom ste v sobotu mohli obdivovať výstavu automobilových veteránov z Janíkoviec. Nedeľné popoludnie zase návštevníkom spríjemnila známa dychovka z nitrianskeho regiónu.

K ďalším atrakciám múzea nepochybne patrili piatková celoslovenská súťaž v kosení lúk, sobotné senobranie, ukážky mlátenia obilia, ukážky orby konským záprahom a historickými traktormi, či ukážky práce gepľa ťahaného koňom. Nuž a ako by to bolo keby sa v múzeu neprezentovala aj legendárna Lokomobila.

V múzeu ste však mohli vzhliadnuť aj expozície školy, či tradičného poľnohospodárskeho života. Nechýbala však ani prezentácia historickej poľnohospodárskej techniky, hasičskej techniky, či poľnohospodárskeho letectva. Nemenej zaujímavá však bol aj expozícia venovaná archeológii. V Konzume si mohli návštevníci pochutnať na meltovej káve a kúpiť si rôzne suveníry. O kúsok ďalej ste mohli vzhliadnuť aj ukážky pečenia slaného i sladkého pečiva, ktoré ste si potom mohli aj kúpiť či už na ochutnávku, alebo na cestu domov.

Tohtoročný Agrokomplex sa v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu vydaril a my sa už teraz tešíme na ďalšie zaujímavé podujatia, ktoré múzeum pripraví pre svojich návštevníkov.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.