Návraty: Jazdy na modulovej železnici aj za účasti verejnosti

BRATISLAVA– V sobotu 26. januára sa v zasadačke budovy SIEMENS s.r.o.; na Stromovej 9 uskutočnilo tradičné stretnutie modulovej železnice, ktoré po viac ako roku zorganizovali priatelia z Klubu Railnet.sk. Akcia bola verejnosti prístupná od 09:00 do 17:00 a každý kto sa na tejto akcii zúčastnil, prežil deň v spoločnosti fajnšmekrov na železničnú dopravu. Malí i veľkí – každý si tu našiel to čo ho zaujíma.

Po vstupe do budovy sa po ľavej strane nachádzalo koľajisko modulovej železnice  v mierke H0 s modernými i historickými vlakmi, ktoré už na prvý pohľad upútalo prekrásnou scenériou. Mohli ste tam vidieť hory, lesy, polia, i vojenský objekt. Na stanici Za kasárňou bol odstavený historický autobus Škoda 706 RTO a na stanici Istebné bola záhradka plná ovocia a zeleniny. Nemenej zaujímavé bolo aj osvetlenie staníc vo večerných hodinách.

Na koľajisku jazdili rušne 750.093-7 „Okuliarnik“,141.0 (E 499) „Bobina“,  T 679.0 „Pomaranč“, 789.0 (T499.0) „Kyklop“, osobné vozne typov BD sheer, Bee a BDs.

Najväčšie kráľovstvo železníc ale bolo v zasadacej miestnosti. Nachádzala sa tu modulová železnica v mierke TT zostavená z hlavnej trate vedúcej z Nitrianskeho Pravna cez stanice Tomášov a Pavúkovo, zastávku Podlužany až do Jurajovho Dvora a vedľajšej trate, ktorá odbočovala z Tomášova a viedla cez zastávku Lesy SSR a odbočku Oboru až do Bocova kde sa napájala vlečka do Kameňolomu a do Pekla. Modulové koľajisko bolo dômyselne prepracované. Popri trati ste mohli vidieť rôzne osobné i nákladné automobily, autobus značky Ikarus, ako aj bytovky, hrady i posedy. Súčasťou koľajiska bolo aj zaplavené územie nachádzajúce sa medzi Nitrianskym Pravnom a Tomášovom.

Na trati jazdili lokomotívy 437 ČSD, T 435 „Hektor“, T 478 „Okuliarnik“ a T 679.1 „Sergej“ za ktoré boli nasadzované nákladné vozne a osobné vozne typov Bp 903 a Bmee. Vidieť ste mohli aj motorové vozne M 131 „Hurvínek“, 810 „Orchestrion“ + Baafx a 850 „Krokodíl“ a legendárny vlak Vindobona.

Na tomto koľajisku sa jazdilo väčšinou podľa grafikonu čo si samozrejme vyžadovalo personálne zabezpečenie jednotlivých staníc a zastávok. Súčasťou výbavy prednostu stanice bol papier s odchodmi a príchodmi vlakov do jeho stanice a služobný telefón s ktorým sa dorozumieval s prednostami okolitých staníc. Dohľad nad dodržiavaním grafikonu mal pod palcom jeden z členov Railnet klubu.

Zatiaľ čo niektorí si vychutnávali možnosť riadenia vlakov, iní zase prostredníctvom kamery a fotoaparátov zachytávali aktuálne dianie na železnici. Pre najmenších návštevníkov bolo pripravené lego s drevenou železnicou, pri ktorej im asistovali ich rodičia. Ak ste sa náhodou na túto akciu nedostali, nemusíte byť sklamaný. Tento rok sa ich po Slovensku uskutoční ešte veľa.O ich konaní Vás samozrejme budeme včas informovať.

Ďalšie fotky z tejto akcie nájdete na našom Facebooku.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo (CIMG2268 – 2443) a Patrik Špačinský (P1260681 – P1260702)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.