Návraty: Jazdy historickou električkou v Budapešti

BUDAPEŠŤ – Pri príležitosti 25. výročia električkovej linky č. 9 budapeštiansky dopravný podnik vypravil v nedeľu 6. novembra 2011 do ulíc mesta historickú električku označenú ako L9. Tá premávala po trase bývalej linky 9, z konečnej linky 41 Batthyány tér na konečnu linky 47 Budafok, Városház tér. Na linke premávali električky typu UV, ktoré skončili v premávke v roku 2007. Električky premávali v 90-minútovom intervale, pričom jedna jazda trvala 45 minút a po trase zastavili na 19. zastávkach. 

Zo zastávky BATTHYÁNY TÉR odchádzala historická električka o 10.10, 11.40, 13.10, 14.40, odchody z BUDAFOK, VÁROSHÁZ TÉR boli o 11.00, 12.30 , 14.00, 15.30. O jazdu historickou električkou bol zo strany verejnosti veľký záujem. Za vydarenú akciu sa chceme poďakovať nie len dopravnému podniku – spoločnosti BKHV, ale aj samotnému personálu električky.

Zopár údajov z histórie linky č. 9:

Trasa v roku 1928:
Aréna ut-Podmaniczky u.-Báthory u.-(Hold u.-Kálmán u.)-Kossuth Lajos tér-Akadémia u.-Ferenc József tér-Eötvös tér-Ferenc József rakpart-Fővám tér-Vámház körut-Kálvin tér-Kecskeméti u.-Egyetem tér-Prohászka Ottokár u.-Veres Pálné u.-Irányi u.-Ferenc J. rakpart. 

Trasa v roku 1942:
Horthy Miklós-körtér – Budai Dunapart – Margit-híd budai-hídfô és vissza.

Na záver článku si ešte pozrite zopár videí z tejto akcie a električiek typu UV.

Text a foto: Patrik Špačisnký
Redakčná úprava: Jaroslav Filo
Video: www.youtube.com

Videogaléria:

Budapest Tram Type UV in 2005

UV villamos pesti vonalakon – Old UV tram in Budapest

Uv villamos bemutató

Fotogaléria:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.