Návraty: Jazda so starým motorákom cez hraničné priechody vzbudila záujem u železničných nadšencov

ZÁPADNÉ SLOVENSKO, JUŽNÁ MORAVA – Ako už každoročne býva zvykom, aj tento rok si portál VLAKY.NET pripomenul svoje výročie narodeninovou jazdou na niektorej z tratí. Pri príležitosti jeho 12. výročia sa tak mohli cestujúci odviezť aj medzi Skalicou a Sudoměřicami, či Hodonínom a Holíčom, kde už bežne osobné vlaky nejazdia. Premiérovo sa na narodeninovej jazde tohto portálu zúčastnila aj naša redakcia.

Celá táto akcia prebehla v prvú májovú sobotu a začala sa na bratislavskej hlavnej stanici. Vonku vládlo príjemné slnečné počasie a po príchode na železničnú stanicu som sa z informačnej tabule vo vestibule dozvedel, že „Fontána“ M 262.004 je pristavená na 4. nástupišti. Spravil som teda fotku tabule s netradičným spojom, označeným ako vlak kategórie Mos – dopravca VVÚŽ  – cieľ Sudoměřice a hneď som sa aj presunul k motoráku, ktorý už čakal na 18. koľaji aj spolu s personálom a ďalšími cestujúcimi.

Z Bratislavy sme sa pohli o 10:25 h., teda presne podľa plánovaného cestovného poriadku. Ďalšou stanicou, kde sme zastavili, boli Malacky. Na tunajšej info tabuli bol náš vlak pre zmenu uvedený ako kategória Sp – dopravca MDC – cieľ Hodonín.

Nasledovali Kúty, kde prístúpili ďalší cestujúci, vrátane tých z Českej republiky. Po odchode z Kútov prechádzame na trať 114. Keďže práve prebieha aj hokejový zápas Slovensko – Maďarsko na majstrovstvách sveta, viacerí cestujúci počas jazdy sledujú aktuálny stav cez svoj internet na mobiloch. To už nás ale čaká Holíč nad Moravou, kde sme boli dvoma miestnymi slečnami privítaní občerstvením, pochutinami a bola možnosť vziať si so sebou aj propagačné materiály o meste a regióne. Zároveň sme tu križovali aj osobný vlak ZSSK smerujúci na Kúty.

Križovanie s osobákom ZSSK - Holíč nad Moravou
Križovanie s osobákom ZSSK – Holíč nad Moravou

Našou ďalšou zastávkou bola prihraničná stanica Skalica na Slovensku, no väčší záujem u zúčastnených vzbudil až fotohalt na štátnej hranici SK – CZ. Motorák tu bolo možné fotiť z rôznych flekov. V rámci tohto prihraničného úseku, kde už bežné osobné vlaky od decembra 2007 nejazdia, sa aj posúval (alebo ako vravia bratia na opačnej strane hranice „pojížděl“), takže vzniklo viacero zaujímavých záberov.  To už sme sa ale presunuli na ŽST Sudoměřice nad Moravou, kde mala Fontána stanovený pobyt medzi 13:15 – 13:40. Tu sme križovali aj osobný vlak Českých dráh, konkrétne Os 2710 Vrbovce – Hodonín.

Historický motorák medzi Skalicou a Sudoměřicami
Historický motorák medzi Skalicou a Sudoměřicami

Po odchode zo Sudoměříc frčíme už po trati SŽDC č. 343. Našou prvou zastávkou je Rohatec kolonie, ktorá je situovaná medzi okrajom borovicového lesa a miestnou železničnou vlečkou. Na hlavnej rohateckej stanici sme sa však zdržali o čosi dlhšie, ako bol pôvodný plán. Dôvodom bol meškajúci rýchlik, ktorému bolo treba uvoľniť dopravnú cestu. Po tom, ako cez Rohatec „preletel“ plnou rýchlosťou, sme už mohli pokračovať v jazde do Hodonína.

Po prestávke v Hodoníne smerujeme po jednokoľajnej elektrifikovanej trati ŽSR č. 115 späť na Slovensko. Určite je to veľký zážitok pre mnohých cestujúcich, ktorí sa nemali možnosť po tejto trati odviezť v čase, keď tu fungovala pravidelná osobná doprava. Tá bola zastavená ešte v decembri 2004 a ku koncu prevádzky tu jazdili 4 páry vlakov v pracovných dňoch. Po jej zastavení bola táto trať istý čas jedinou, ktorá prechádzala cez slovenské hranice a nebola na nej prevádzkovaná pravidelná doprava.

M262.004 na hraničnom moste cez Moravu
M 262.004 na hraničnom moste cez Moravu

Jedinou zastávkou na cca 6 km dlhej trati Hodonín – Holíč nad Moravou je Hodonín zastávka a tak sme ju nemohli len tak obísť bez zastavenia a vyfotografovania. Nemenej zaujímavý fotohalt nás čakal aj na hraničnom moste ponad rieku Morava, kde bolo dosť času na to, aby po ňom M 262-ka prešla niekoľkokrát. Po nastúpení do vlaku sme pokračovali už po slovenskom úseku ďalej a keďže sa podarilo personálu ušetriť zopár minút, podarilo sa zrealizovať ešte jednu fotozastávku.

Po príchode do Holíča, kde sme križovali „bagetu“ 813+913 nasadenú na osobnom vlaku ZSSK z Kútov do Skalice nasledovala ešte spoločná fotka pred motorovým vozňom a mohli sme pokračovať ďalej cez Kúty a Malacky späť do Bratislavy. Počas jazdy nebola núdza o občerstvenie v podobe chlebíčkov a zákuskov, ktoré sprievodcovia podávali cestujúcim. Takisto bolo možné zahnať aj smäd. Bola to jednoznačne podarená akcia, z ktorej si jej účastníci iste priniesli hodnotné zážitky.

Text a foto: Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.