Návraty: Jazda s Mikulášom, alebo električka do stanice Peklo

TRENČIANSKY KRAJ – Čerti, anjeli ale aj Mikuláš. Aj toto ste mohli okrem iného vidieť na tohtoročnej Jazde s Mikulášom na TREŽke.

Hoci Mikuláš príde až o týždeň, združenie TREŽ, n.o. chcelo využiť čas a tak sa Mikulášska jazda konala už 30.11. A dobre urobili. Že by malo prísť na akciu toľko ľudí sa im asi ani nesnívalo. Počasie prialo a kto by si mohol nechať ujsť takúto príležitosť?  Sami sa tam radi vraciame a nie sme jediní. Známych tvári, ktoré nesmú chýbať na žiadnej jazde neustále pribúda. Električky vyzdobené čertmi a Mikulášom na oknách vyšli z depa asi 20 minútpred odchodom. Už po pár minútach čakania na odchod sa ukázala maximálna kapacita električky. Pätnásť minút do odchodu sa do električky takmer nezmestili ani motorvodiči. Veselé deti (kým neuvideli čertov) zasa snímala kamera RTVS.

Rozhovor pre RTVS

Tí čo prišili na poslednú chvíľu, mali smolu. Kapacita električky je obmedzená. Červená súprava Philadelphia a Delimonka sa vybrali na cestu presne o 13:00. Do električky sa síce napriek námahe natlačiť sa nezmestilo asi 20 ľudí, ale zato v nej vládla príjemná atmosféra. A akoby nie? Sprievodca sa nevedel natlačiť dovnútra električky a tak v záujme ochrany svojho zdravia zostal pri dverách. „Koľko sme ušetrili“, mysleli si cestujúci. Cestou sme zastavovali na zastávkach, no ak sa niekto zmestil bola to rarita.

Mikuláš v preplnenej električke

Po príchode na konečnú stanicu Trenčianske Teplice nás vystrašili delobuchy po ktorých vyskočili čerti. Oheň z horiacich sudoch dotváral atmosféru pekelnej stanice. Chúďatká deti sa báli ale o chvíľu si ich udobril Mikuláš. Ten im rozdal Mikulášske balíčky. Keďže ho robila TREŽ, n.o. aj tento musel byť originálny. Medovníky v tvare električky s obrázkom so všetkými, ktoré má TREŽ vo vlastníctve ale aj magnetka s obrázkom Philadelphie a mnoho ďalšieho dostalo každé dieťa, ktoré odovzdalo zakúpený cestovný lístok. A tu sa ukázala naša typická vlastnosť. Viete koľko lístkov si kúpili cestujúci, ktorý tak neurobili pred jazdou? Tešili sa, že ušetrili ale nakoniec s nimi takto TREŽka vybabrala. 😀

Čertova družina

V staničnej budove sa dala zakúpiť klobása a suveníry. Uzimenci si zas dali teplý čaj alebo grog, ktorý mali už zakúpený v cene cestovného lístka. Deti si zas po pochutnaní na medovníkoch a pozreli modelovú drážku LGB. Tí rýchlejší si na skok skočili na námestie a zakúpili si vynikajúce čerstvé oblátky. Tentoraz si sprievodcovia a vodiči zobrali ponaučenie z minulej jazdy a pre istotu svoje miesta obsadili skorej.

Drážka LGB v staničnej budove Trenčianske Teplice

Po odvezení sa do Trenčianskej Teplej sme mali možnosť pokochať sa zaujímavosťami depa. Aj ďalšie jazdy boli preplnené, ale zväčša sa zmestili všetci.

Po príchode do Trenčianskej Teplej

Najzaujímavejšia bola posledná jazda v tme. Po príchode na tmavú stanicu Trenčianske Teplice (nazvanej stanica Peklo) nám vyrazili zrak horiace koľajnice. Všade na okolo boli sviečky alebo horiace sudy. Niektorým deťom sa v električke tak páčilo, že nechceli vystúpiť (alebo to bola len zámienka a báli sa vôbec vkročiť na čertovskú stanicu?) Atmosféra tvorená spokojnými ľuďmi, čajom a ohňom bola neopakovateľná a dala by sa krájať. No žiaľ všetko sa raz skončí a aj táto akcia musela.

Horiaca koľajnica v stanici Peklo (Trenčianske Teplice)

Po skúsenostiach s minulým rokom šli len 3 páry vlakov, čo však absolútne nestačilo a preto je budúci rok v pláne vypraviť minimálne 4 páry vlakov. Uvidíme čo nám prinesie budúci ročník. Isté je že si organizátori nasadili latku teraz veľmi vysoko a bude ťažké ju prekonať. Nechajme sa prekvapiť.

Ďalšia jazda je plánovaná pod názvom Trojkráľová električka a bude sa konať 06.01.2014. Bližšie informácie o nej Vám prinesieme už čoskoro. Avšak už teraz sa na túto akciu veľmi etšíme.

Text a úvodné foto: Martin Žarnovický
Foto: Jaroslav Filo
Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.