Návraty: Hudobná električka v centre Bratislavy

Krátka prestávka pred posledným odchodom na Hviezdoslavo námestie

BRATISLAVA – Jazdy historickou električkou po zrekonštruovanom Starom moste, či vystúpenie swingovej skupiny Funny Fellows. Aj také boli premiérové jazdy hudobnej električky BMEŽ #18, ktoré sa konali uplynulú sobotu 30. júla 2016.

Historická električka sa na prvú jazdu do Petržalky vydala krátko pred 16-tou hodinou a až do posledného miesta bola zaplnená cestujúcimi. Jej trasa začínala na Hviezdoslavovom námestí pred historickou budovou Slovenského Národného divadla odkiaľ pokračovala cez Jesenského, Štúrovu, Starý most a estakádu Einsteinova až na konečnú zastávku Jungmannova. Kto by však čakal, že v Petržalke väčšina ľudí vystúpi a počká si na nasledujúci odchod, mýlil sa. Nevystúpil takmer nikto a preplnená električka sa vydala na spiatočnú cestu na Štúrovu ulicu, odkiaľ sa cez Námestie SNP, Kapucínsku, tunel a nábrežie vrátila späť na Hviezdoslavovo námestie, kde sa už medzitým nazbierala početná skupina obyvateľov i návštevníkov metropoly túžiacich po jazde s električkovým veteránom.

BMEŽ č. 18 pred Univerzitou Komenského na Šafárikovom námestí
BMEŽ č. 18 pred Univerzitou Komenského na Šafárikovom námestí

Rovnaká situácia sa opakovala aj na ďalších štyroch odchodoch. Ten kto nenastúpil už pri divadle riskoval, že sa do hudobnej električky ani nedostane. Niet sa čomu čudovať, veď absolvovať cca 30-minútovú jazdu po Bratislave za doprovodu swingovej skupiny Funy Fellows sa nenaskytne každý deň. Najväčším lákadlom bola nepochybne jazda po novom Starom moste po ktorom električky tohto typu v minulosti bežne jazdili a cez 800 metrový tunel pod hradným kopcom.

BMEŽ č. 18 z roku 1937 na novom Starom moste
BMEŽ č. 18 z roku 1937 na novom Starom moste

Nemenej zaujímavý bol však aj obrat električky na úvraťovej konečnej v Petržalke. Po príchode na zastávku Jungmannova personál električky po vystúpení cestujúcich zatvoril dvere na pravej strane v smere jazdy a otvoril dvere na opačnej strane. Cez výhybku sa električka presunula na 2. koľaj, motorvodič prešiel na opačné stanovište a zrekonštruovaný veterán z roku 1937 vyrobený svojpomocne v ústredných dielňach dopravného podniku (vtedy BEÚS) sa vydal na cestu späť.

BMEŽ č. 18 čakána posledný odchod do centra mesta
BMEŽ č. 18 čakána posledný odchod do centra mesta

Po vystúpení z električky na konečnej zastávke v historickom centre mesta, si cestujúci mohli pochutnať na originálnych Bratislavských rožkoch. Pripravené boli aj minerálky, pamätné cestovné lístky a informačné letáky. Avizovaná káva sa však nakoniec nepodávala. „Sľubovali, že dostaneme aj kávu a nič nám nedali,“ doplnila ďalšia z cestujúcich. Personál električky však oponuje, že zabezpečenie občerstvenia nebolo v jeho kompetencii.

Spoločná foto personálu Hudobnej električky
Spoločná foto personálu Hudobnej električky

Najväčšiu skupinu cestujúcich tvorili rodiny s deťmi, no nechýbali ani seniori, ktorí si prišli vychutnať jedinečný swingový koncert. „Príjemná jazda, skvelá muzika, ďakujeme za spestrenie letných prázdnin,“ pochvaľovala si jedna z cestujúcich.

premiérové jazdy spríjemnila cestujúcim swingová kapela Funny fellows
Premiérové jazdy spríjemnila cestujúcim swingová kapela Funny Fellows

Záujem verejnosti, organizátorov akcie poriadne zaskočil. Pekné počasie a medializácia tohto projektu prispeli k tomu, že záujem cestujúcich prevyšoval kapacitné možnosti historickej električky. „Nápad je to dobrý, len škoda, že električka nejazdí častejšie. Vyriešilo by to problémy s nedostatočnou kapacitou,“ povedal mladý pán. „Nalákajú ľudí na jazdu električkou a potom sa do nej človek ani nedostane. Je to obyčajná fraška,“ sťažoval sa starší pán. Pôvodne sa síce uvažovalo aj so zapojením vlečného vozňa SGP #135, no jeho obeh by mohol spôsobiť zdržanie pravidelných liniek a tak sa od tohto zámeru nakoniec upustilo. Niektorým cestujúcim tak neostávalo nič iné ako počkať si na nasledujúci odchod, alebo to skúsiť opäť o týždeň.

Hudobná električka bola zaplnená do posledného miesta
Hudobná električka bola zaplnená do posledného miesta

Pokiaľ ste uplynulú sobotu hudobnú električku náhodou nestihli, nemusíte byť sklamaní. Odviesť sa s ňou môžete každú sobotu až do 20. augusta. Už túto sobotu Vám večerné jazdy spríjemní ľudová hudba v podaní hudobnej skupiny Kuštárovci, 13. augusta do električky opäť zavíta Funny Fellows a prázdninové jazdy zakončí jazzová hudba v podaní Róberta Ragana. Popoludňajšie odchody sú zase určené najmä detským cestujúcim, ktorých bude zabávať šašo s animátormi za doprovodu reprodukovanej hudby.

Organizátormi Hudobnej električky sú Dopravný podnik Bratislava a Magistrát mesta Bratislava, ktorí s jej premávkou počítajú aj v budúcom roku.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Martin Žarnovický a Matúš Majer

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.