Návraty: Historickým trolejbusom k Dolom Michal

P4190716OSTRAVA – Dopravný podnik Ostrava a  Klub priateľov MHD Ostrava zorganizovali v sobotu 19. apríla 2014 jazdy historickým trolejbusom Škoda 8 Tr ≠29 s prívesom Karosa B40 ≠141, ktoré sa uskutočnili v rámci Dňa pamiatok a sídiel. Trolejbus premával v dvojhodinových intervaloch po trase Hlavní nádraží – Most M. Sýkory – ZOO – Michalkovice a späť.

Naša jazda sa začínala na Hlavním nádraží na ktoré 1. mája 1847 prišiel prvý vlak. Odtiaľ sme sa vydali na cestu okolo trolejbusovej vozovne na Sokolovskej ulici postavenej v roku 1954 ako náhrada za nevyhovujúce vozovne v Hrušove a Michalkoviciach a pokračovali sme v jazde okolo najznámejšej stavby Ostravy a najväčšieho radničného komplexu v Českej republike Novej radnice, ktorá bola spolu s vyhliadkovou vežou postavená v rokoch 1925 – 1930. Jedným z hlavných dôvodov jej vzniku bola príprava župného zriadenia a vznik tzv. Veľkej Ostravy zlúčením s okolitými moravskými obcami Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh nad Odrou. Od roku 1999 stojí pred radnicou na Prokešovom námestí socha Ikara od akademického sochára Františka Štorka, ktorá je treťou najväčšou bronzovou plastikou v Českej republike.

P4190698
Na zastávke Hlavní nádraží

Po prejdení mostu Miloše Sýkory (hovorovo Sýkorův most) nad riekou Ostravica spájajúceho moravskú a sliezsku časť mesta vyrobeného v roku 1913 vo Vítkovických železiarňach a charakteristického vďaka svojmu 15 metrovému predpoliu sme sa dostali až k Zoologickej záhrade, ktorú mohli cestujúci tak isto navštíviť. História ostravskej ZOO siaha do 26. októbra 1951 kedy bola podpísaná jej zriaďovacia listina. ZOO sa pôvodne nachádza v Sade, ktorý vznikal od roku 1948 pozdĺž dolu Alexander v Ostrave – Kunčičkách. V roku 1960 došlo k jej presťahovaniu do Sliezskej Ostravy, kde bola verejnosti sprístupnená 1. mája toho istého roku.

Poslednou zastávkou na trase bola národná kultúrna pamiatka Doly Michalkovice, ktorú Národný pamiatkový ústav v Kroměříži v tento deň sprístupnil verejnosti za znížené vstupné 50,- Kč. Počas prehliadky dolu ste mohli vzhliadnuť autentické vybavenie a vzhľad retiazkových šatní, kúpeľne mužstva, cechovňu, lampovňu, jamovú budovu, most pre pohyb mužstva z lampovne do jamovej budovy a strojovňu s pôvodným technickým zariadením, ktoré predstavujú jedinečný súbor elektrických ťažných strojov a kompresorov z obdobia začiatku elektrifikácie nachádzajúcich sa na pôvodnom mieste svojej prevádzky.

P4190686
Škoda 8 Tr ≠29 + Karosa B40 ≠141 na konečnej zastávke Doly Michalkovice

Z histórie dolov:

Najstaršia história dolu Michal je spojená so snahou rakúskeho štátu podporovať uholné baníctvo ako hlavný predpoklad rozvoja priemyslu. V roku 1842 položil tzv. montánny erár v Michálkoviciach kruhové privilegované kutisko a o rok neskôr v ňom začal hĺbiť tri jamy. Prvá z nich je Ferdinand (zanikla v 80. rokoch 19. storočia), druhá je tzv. Vrtná, tretia bola nazvaná jamou Michal podle zosnulého c. k. dvorného rady Michaela Laiera. V roku 1856, kedy banské podnikanie v štátnej réžii vykazovala značné straty, kúpila dol spoločnosť Severní dráhy Ferdinandovy, ktorá postavila a prevádzkovala železnicu vedúcu z Viedne cez Ostravu k poľským soľným dolom. Vo vlastníctve tejto spoločnosti zostal dol Michal až do znárodnenia v roku 1945, kedy bol začlenený do koncernu národného podniku Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly. V roku 1946 bol dol premenovaný podla sociálno demokratického poslanca rakúskeho ríšskeho snemu Petra Cingra. Od tej doby sa názov niekoľkokrát zmenil. V rámci reštrukturalizácie ťažkého priemyslu dol Peter Cinger ukončil k 30. máju 1993 ťažbu. Posledná klietka vyšla na záložnom ťažnom stroji 2. júna 1994. V roku 1995 bolo dokončené zasypanie ťažnej jamy. Ešte v priebehu útlmových prac, v roku 1994, prevzalo celý areál Ministerstvo kultúry Českej republiky, ktoré tu vybudovalo Priemyselné múzeum v Ostrave, neskoršie zlúčené s Pamiatkovým ústavom v Ostrave.

Trolejbusová trať do Michalkovíc bola postavená v roku 1953 ako náhrada za úzkorozchodnú električku. Počas prvých dvoch mesiacov prevádzky však ešte fungovali oba systémy mestskej dopravy – trolejbus i električka. Pre zaujímavosť spomenieme že vozovňa úzkorozchodných električiek bola na Sládkovej ulici a neskôr slúžila aj ako odstavná plocha pre trolejbusy. O 4 roky neskôr, 23. decembra 1957 začali trolejbusy jazdiť aj na ostravské Hlavní nádraží.

P4190683
Pohľad do kabíny historického trolejbusu

V historickom trolejbuse vládla počas jazdy príjemná atmosféra. Cestujúci si mali možnosť zakúpiť rôzne upomienkové predmety ako napríklad pexeso, či pohľadnice.

Rok 2014 sa nesie v znamení 120. výročie mestskej hromadnej dopravy v Ostrave. Ďalšia jazda historickým trolejbusom sa síce uskutoční až v sobotu 5. júla, no historickými vozidlami sa budete môcť odviesť už 17. mája kedy budú v uliciach mesta premávať historické električky a autobusy.

Text, foto a video: Patrik Špačinský
Úprava: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.