Návraty: Historické vozidlá v Bratislave opäť praskali vo švíkoch

BRATISLAVA – V nedeľu 16. septembra 2012 sa v meste opäť objavili historické vozidlá dopravného podniku Bratislava. Tie premávali od 10-tej do 19-tej v rámci Európskeho týždňa mobility pri príležitosti 50. výročia dodania prvých trolejbusov Škoda 9 Tr a začatia ich pravidelnej premávky, 55. výročia premávky modernej štvornápravovej električky typu ČKD Tatra T2 a 85. výročie začatia premávky autobusov v Bratislave a najstaršej autobusovej linky do Devína.

Historické autobusy Škoda 706 RTO ≠236 a Karosa ŠM 11 ≠3350 premávali na linke 29 spájajúcej Most SNP s hradom Devín a počas celého dňa sa tešili obrovskému záujmu cestujúcich. Veď kto by si nechal ujsť jedinečnú príležitosť odviesť sa k starobylému hradu Devín autobusovým veteránom.

S historickými trolejbusmi Škoda 9 Tr HT ≠53 a ≠152 ste sa zase mohli odviesť na vložených poradiach linky 212 spájajúcej Zimný štadión s Vojenskou nemocnicou. Z dôvodu poškodenia trolejového vedenia na križovatke Záhradnícka – Miletičova nastala krátkodobá zmena premávky oboch trolejbusov. Voz ≠53 bol odstavený na zastávke „Saleziáni“ a čakal na sprejazdnenie traťového úseku. Voz ≠152 zase od zastávky „Karaďžičova“ pokračoval odklonom cez Svätoplukovu a Prievozskú ulicu na konečnú zastávku Hraničná Táto výluková trasa však trvala iba jedno kolo, lebo vrchárom sa podarilo poškodený traťový úsek po viac ako hodine úspešne spojazdniť.

V tento deň bola mimoriadne vypravená električková linka č. 6 premávajúca medzi Karlovou vsou a Slovenským národným divadlom. Jej premávku zabezpečovali historické električky DPMB ≠38 a ČKD TATRA T2 ≠215, ktorých premávku vo večerných hodinách využili aj vysokoškolskí študenti bývajúci v oblasti internátu Družba.

Popoludní si na svoje prišli aj fanúšikovia histórie. Bratislavský okrášľovací spolok totiž zorganizoval zaujímavú vychádzku “Po stopách Viedenskej električky” v rámci ktorej Vás Peter Martinko a Michal Milata zoznámili s jej históriou a povedali Vám o zaujímavostiach na jej trase v Starom meste. Zraz bol o 13:00 a 16:00 na Námestí Ľudovíta Štúra, odkiaľ vychádzka pokračovala cez Mostovú, Hviezdoslavovo námestie, Jesenského, Štúrovu, Šafárikovo námestie a Vajanského nábrežie k parčíku pri Slovenskom národnom múzeu.

Premávka historických vozidiel počas týždňa mobility sa pomaly stava tradíciou. Viac sa môžete dočítať TU.

Text: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský
Foto: Jaroslav Filo (CIMG1824 – 1852) a Patrik Špačinský (P9160141)


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.