Návraty: Fotojazda s najstaršou električkou v Bratislave

Fotojazda pod vedením motorvodiča Ing. Petra Plunára

BRATISLAVA -Najstaršia električka GANZ #104 je najväčšou pýchou historických vozidiel dopravného podniku. O jazdu s ňou je veľkým záujem, no v uliciach mesta sa objavuje len sporadicky. Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a občianske združenie Veterány.EU preto uplynulú sobotu pre svojich členov zorganizovali fotojazdu s týmto unikátnym 105-ročným veteránom.

V sobota 7. novembra 2015 sa uskutočnila neverejná fotojazda s električkovým veteránom GANZ #104 z roku 1910. Keď sa po 9-tej ráno pred vozovňou Krasňany objavila partia nadšencov z oboch združení a elegantná zeleno-sivá krásavica so zlatými linkami a motorvodičom Petrom Plunárom, bolo nad slnko jasné, že akcia sa môže začať.

Najstaršia električka dopravného podniku GANZ #104 pred vozovňou Krasňany
Najstaršia električka dopravného podniku GANZ #104 pred vozovňou Krasňany

Pohli sme sa od vozovne a vydali sme sa v ústrety karlovesko-dúbravskej radiále. Staručká električka bola vo výbornej kondícii a bez najmenších problémov si to šinula mestom. Ani sme sa nenazdali a prišla prvá fotozastávka na Kapucínskej ulici.

#104 pózuje pred objektívmi fotografov na Kapucínskej ulici
#104 pózuje pred objektívmi fotografov na Kapucínskej ulici

Druhá hoc len krátka zastávka bola len o pár metrov ďalej pri vyústení tunela pred River parkom.

Elegantná krásavica pri vyústení tunela
Elegantná krásavica pri vyústení tunela

Aby sme neblokovali električkovú dopravu, pokračovali sme v jazde ďalej až ku kostolu svätého Michala v Karlovej Vsi, kde sme na niekoľko minút zastavili na odstavnej koľaji.

GANZ #104 a K2S #7117 v Karlovej Vsii
GANZ #104 a K2S #7117 v Karlovej Vsii

Ďalším ideálnym miestom na fotenie bola šíra trať medzi Dolnými a Hornými Krčacami.

#104 pred zastávkou Horné Krčace
#104 za zastávkou Dolné Krčace

Na konečnej v Dúbravke sa zase naskytla jedinečná príležitosť na spoločnú fotku 104 s najnovšími električkami Škoda Forcity Plus, ktoré v premávke postupne nahradzujú legendy menom T3.

#7402, #104 a #7502 v obrátisku Dúbravka – Pri kríži
#7402, #104 a #7502 v obrátisku Dúbravka – Pri kríži

Po spoločnej fotke účastníkov akcie sme pokračovali v jazde na Hlavnú stanicu. Zhovárali sme sa na rôzne dopravné témy, no nezabudli sme ani fotozábery pod bratislavským hradom.

#104 pod bratislavským hradom
#104 pod bratislavským hradom

Nuž a čo by to bolo za akciu keby sme aspoň na chvíľu nezastavili aj pred hotelom Carlton.

Elegantný veterán pred hotelom Carlton
Elegantný veterán pred hotelom Carlton

Po príchode na stanicu sme sa odstavili na odstavnú koľaj, aby sme si električku v pokoji nafotili do najmenších detailov.

Prestávkujeme na Hlavnej stanici
Prestávkujeme na Hlavnej stanici

No len čo sme sa vydali po pôvodnej trase linky č. 8 do Ružinova počasie s nami prestalo spolupracovať a začalo pršať.

Fotozastávka v obrátisku Atronomická
Fotozastávka v obrátisku Astronomická

Našou poslednou zastávkou bola konečná električiek v Rači. Dážď už medzitým ustál a my sme mohli opäť nerušene fotiť. Na stanovište motorvodiča sa tentokrát postavil Peter Hronček, ktorý je jedným z nadšencov v dopravnom podniku.

Fotozastávka v obrátisku Komisárky
Fotozastávka v obrátisku Komisárky

So 104-kou sme pôvodne chceli zavítať aj na vajnorskú radiálu. Počasie však nebolo našej akcii naklonené a tak sme sa rozhodli zatiahnuť do vozovne. Nebola to však naša posledná fotojazda a tak ja viac ako isté, že sa s historickou električkou do ulíc mesta v blízkej dobe ešte vrátime. Vhodnou príležitosťou môže byť napríklad sprevádzkovanie električkovej trate do Petržálky plánované na začiatok budúceho roka.

Spoločná foto organizátorov
Spoločná foto organizátorov

Hoci táto akcia nebola určená pre verejnosť, nemusíte byť sklamaní. Už túto nedeľu 15. novembra 2015 si totiž budete môcť vychutnať okružné jazdy električkou BMEŽ #18 z Hlavnej stanice do centra mesta a späť.

Za realizáciu fotojazdy ďakujeme riaditeľovi úseku prevádzky a techniky DPB Bronislavovi Weiglovi, motorvodičovi Petrovi Plunárovi a Michalovi Milatovi z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Adam Šulko, Jaroslav Filo a Martin Žarnovický

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.