Návraty: Električky Tatra T2 odviezli po 64. rokoch svojich prvých cestujúcich

PRAHA – Po takmer 64. rokoch majú bežní cestujúci opäť príležitosť odviezť sa s električkami typu Tatra T2. Reč je o vozoch #6003 a #6004, ktoré v minulosti jazdili v Ostrave a Liberci. Po ich derniére v Liberci v roku 2018, boli odoslané do ostravskej firmy Ekova, kde sa podrobili renovácii do podoby zo 60. a 80. rokov minulého storočia.

V decembri minulého roku následne prišlo k prevozu späť do ich rodného mesta, Prahy, kde boli vyrobené. Po absolvovaní povinných technicko-bezpečnostných skúšok boli na konci februára tohto roka vo vozovni Střešovice slávnostne predstavené novinárskej obci.

Premiérové jazdy s cestujúcimi sa uskutočnili až počas víkendu 7. a 8. marca 2020, kedy boli oba vozy nasadené na dve poradia linky číslo 2, ktorá prechádza práve popri Střešovickej vozovni. Prípadní záujemcovia tak mohli jazdy historických električiek využiť k návšteve múzea mestskej hromadnej dopravy s rozsiahlou zbierkou zachovaných vozidiel. Vzhľadom k tomu, že té-dvojky nie sú pre bežných cestujúcich tak okúkané ako o generáciu mladšie té-trojky, bol o tieto jazdy obrovský záujem. Mnoho dopravných nadšencov zavítali do metropoly českej republiky len preto, aby si spravili čo najlepšie fotky týchto vozidiel.

#6003 na Sídlisku Petřiny.

Po premiérových jazdách na linke 2 sa mali byť oba vozy nasadené na nostalgickú linku 23. Zaujímavosťou týchto električiek je, že môžu jazdiť v súprave s vozňami typu Tatra T3, nakoľko ex ostravské vozy majú rovnaký zrýchľovač ako té-trojky. V súvislosti s pandémiou Covid-19 však bola prevádzka linky 23 dočasne zastavená a ich vypravenie do “pravidelnej” premávky bolo odložené na neurčito.

#6003 na zastávke Podolská Vodárna.

K veľkému prekvapeniu prišlo už p 2 mesiace neskôr, keď boli vozne #6003 a #6004 v dňoch 7. a 8. mája 2020 opätovne nasadené na linku 2. Aj napriek tomu, že pridelenie jedného poradia tejto linky střešovickej vozovni bolo určené pre 2 vozy typu Tatra T3SUCS #7188 a #7205 k najazdeniu kilometrov na pravidelnú prehliadku, objavili sa na nej aj iné vozne. Mnohých nadšencov dopravy to príjemne prekvapilo.

#6004 odchádza zo zastávky Výtoň.

Verím, že nostalgická linka 23 bude už čoskoro obnovená a legendárne té-dvojky sa tak budú objavovať v uliciach mesta častejšie.

Poznámka redakcie:

Rozlúčkové jazdy legendárnych električiek T2R v Liberci boli pre dopravných nadšencov veľkou atrakciou. Nenechala si ich  ujsť ani naša redakcia, ktorá pri tejto príležitosti navštívila aj tamojšie Technické múzeum Liberec. Reportáž z tejto akcie Vám  prinesieme už čoskoro.

Text a foto: Honza Tran
Úprava: Jaroslav Filo

Buďte prví komentujúci

Pridať komentár

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.