Návraty: Električkou za gulášom, alebo s Karosou do Trenčianskych Teplíc

P9121109TRENČIANSKY KRAJ – Súťaž vo varené gulášu, jazdy na ťahači kamiónov, či premiérová jazda s Karosou B 732 ≠101 do Trenčianskych Teplíc. Aj také boli septembrové jazdy električiek, ktoré v sobotu 12. septembra 2015 zorganizovali nadšenci z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica.

Uplynulú sobotu to v Trenčianskej Teplej už od skorého rána široko ďaleko rozvoniavalo gulášom. V areály električkového depa sa s vareškou v ruke a bublotajúcim kotlíkom plným najrôznejších ingrediencií zišlo 8 súťažných tímov, aby si zmerali v súboji o najlepší TREŽkársky guláš. Mohlo by sa zdať, že súťažiaci boli len z blízkeho okolia, no opak bol pravdou. „Bývame v Modre a tak ako každý rok sme sem prišli do kúpeľov. Dozvedeli sme sa o tejto akcií a rozhodli sme sa, že sa zapojíme do súťaže,“ povedala jedna zo súťažiacich. Varenie gulášu je vážna vec a preto každý vsadil na vlastný a osvedčený postup jeho prípravy. Najlepšími odborníkmi na guláš sú muži, čo priznávajú aj ich nežnejšie polovičky. „Ja som síce dobrá kuchárka, ale guláš vie dobre uvariť jedine manžel,“ priznala sa jedna z návštevníčok.

P9121016
Celkový pohľad na prípravu gulášu

S úderom 13-tej hodiny prišiel čas na degustáciu porotou a vyhlásenie výsledkov. Na prvom mieste sa umiestnili Martin Jakúbek a Ľubo Martinka, no ako sa hovorí, nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Pre návštevníkov bol víťazom každý, kto prišiel ukázať svoje kulinárske umenie. Jednotlivé kotlíky sa rýchlo vyprázdňovali a kto prišiel neskôr, nemal už veľmi na výber.

P9121049
Ceny pre prvé 3 miesta sú už pripravené

No zatiaľ čo si už prví návštevníci pochutnávali na výbornom guláši, vyzdobená električková súprava 411.901-2 + 411.903-8 sa vydala na prvú jazdu do Trenčianskych Teplíc. Cestujúcich v nej veľa nebolo a na časti cesty sa jej zúčastnili aj reportéri z televízie Markíza, ktorí si nenechali ujsť túto akciu.

P9121061
Spokojní cestujúci…

V kúpeľnom meste nás už čakalo množstvo ľudí, ktorí sa prišli odviesť električkou za dobrým gulášom. Veľkým lákadlom pre rodiny s deťmi však boli aj jazdy na ťahačoch kamiónov, ktoré počas celého dňa vozili deti po Trenčianskej Teplej a jej okolí. Stačilo si iba počkať na 1 zo 4 ťahačov, nasadnúť do kabíny a vychutnať si túto nevšednú jazdu.

P9121025
Ťahače kamiónov pripravené na jazdy s deťmi

Nemenej atraktívne však boli aj jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, ktoré boli veľkým magnetom pre detských návštevníkov. Štatistiky hovoria za všetko. Na 50-tich jazdách sa celkovo odviezlo 348 detí, ktoré sa mohli dosýta vyblázniť aj na skákacom hrade, povoziť sa na koni, alebo si nechať pomaľovať svoje ruky, či tváre. Rodičia im zatiaľ mohli kúpiť nejakú hračku na pamiatku.

P9121087
Pohľad na električky úzkeho a ešte užšieho rozchodu
P9121078
O maľovanie detí bol zo strany návštevníkov veľký záujem

Nechýbala však ani prehliadka depa s malou expozíciou cestných a železničných vozidiel, modelovým koľajiskom, informačnými panelmi o Trenčianskej elektrickej železnici a mikroregióne Teplička, ako aj malou výstavou dobových rádioprijímačov, telefónov a železničnej techniky.

P9120970
Malá výstava nákladiakov v električkovom depe

Kto bol hladný alebo smädný, mohol si okrem gulášu pochutnať aj na hod-dogu, hranolkách, vinei, pive, káve či kofole. Organizátori však nezabudli ani na detských návštevníkov a do ponuky občerstvenia pridali aj džúsy a napolitánky.

P9121075
Občerstvenie bolo k dispozícii počas celej akcie

O dobrú náladu sa postaralo duo bratov Dobiášovcov, ktorí počas niekoľkých hodín odspievali tie najznámejšie domáce a zahraničné hity. A kto chcel, mohol si od personálu neziskovky zakúpiť na pamiatku magnetky s motívom električky.

P9121027
Duo bratov Dobiášovcov v plnom nasadení

Vyvrcholením akcie bola nepochybne súbežná jazda kamiónov a ťahačov za sprievodu polície. Súčasťou sprievodu bol aj autobus Karosou B 732 ≠101, ktorý bol náhradou za električku 411.902-0 na ktorej sa vykonáva technická kontrola. Kto sa nezmestil do električiek, mohol si vychutnať premiérovú jazdu Karosy s cestujúcimi pod hlavičkou TREŽ.

P9121153
Na zastávke Trenčianska Teplá obec počas súbežnej jazdy s ťahačmi a autobusom

Po príchode do Trenčianskych Teplíc sa ťahače s autobusom odstavili na parkovisko pri autobusovej stanici, kde ich obdivovali nie len cestujúci, ale aj obyvatelia a návštevníci kúpeľného mesta.

P9121137
Výstava ťahačov a autobusu v Trenčianskych Tepliciach
P9121127
Spoločné foto organizátorov

Na poslednej jazde boli električky celkom slušne zaplnené. Cestujúci, si domov odnášali suveníry i spomienky na akciu. „Veľmi pekne Vám ďakujem za túto jazdu. Určite prídem aj v októbri,“ povedala jedna zo spokojných cestujúcich. „Sme radi, že sa staráte o túto železničku. Chceli nám ju zrušiť, no vďaka Vám premáva dodnes,“ pripája sa ďalšia pani. „Škoda len, že nejazdíte častejšie,“ dodala.

P9121208
Karosa B 732 ≠101 čaká na odchod do električkového depa

Prvý ročník súťaže vo varení gulášu je za nami a jeho organizátori veria, že sa z nej stane tradícia. Ďalšie jazdy električiek a uskutočnia v sobotu 10. októbra kedy na TREŽ zavíta Ľudovít Štúr.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Martin Bielik

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.