NÁVRATY | Dopravné akcie na východnom Slovensku sa tešili veľkému záujmu verejnosti

VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Slávnostná jazda elektrického rušňa E 499.062 „Bobina „s retro Tatranom, či okružné jazdy historickým autobusom Ikarus 280.03. Druhá októbrová sobota 2023 sa niesla v znamení zaujímavých veteránskych podujatí a naša redakcia bola ako inak pri tom.

Pri príležitosti 150. výročia železničnej trate Prešov (- Plaveč) – Orlov Železničný klub Tatran a mesto Lipany zorganizovali slávnostnú jazdu retro vlaku Tatran na čele s elektrickým rušňom E 499.062 „Bobina“ z roku 1957 z Liptovského Mikuláša cez Okoličné, Liptovský Hrádok, Poprad-Tatry, Spišskú Novú Ves a Prešov do mesta Lipany, ktoré bolo centrom osláv okrúhleho výročia tejto trate. Okrem pamätného cestovného lístka bola pre cestujúcich pripravená aj zaujímavá brožúrka o histórii tejto trate.

Historickú jazdu Tatranom si nenechali ujsť ani rodiny s deťmi

Na železničnej stanici v Lipanoch počas celého dňa prebiehal zaujímavý kultúrno-historický program súčasťou ktorého bolo aj odhalenie pamätnej tabule, oceňovania dlhoročných pracovníkov železníc z Lipian a hudobná produkcia Goralské trio z Lendaku. Na svoje si prišli aj železniční nadšenci, pre ktorých Klub železničných modelárov Vrútky vo svojich dvoch vozňoch pripravil tradičnú výstavu modelových koľajísk, súčasťou ktorej bola aj výstava obrazov a detských prác na tému Železnica a Lipany – včera, dnes a zajtra. Nechýbalo však ani premietanie v kinovozni a prednáška o vzniku tohto železničného spojenia. Zo železničnej stanice bola zabezpečená bezplatná autobusová doprava do miestneho akvaparku, v ktorom mali cestujúci z historického vlaku zľavu na vstupnom.

Čakanie na odhalenie pamätnej tabule

Nielen pre miestnych obyvateľov boli počas dňa pripravené dve vyhliadkové jazdy (o 11:00 a 14:10) najkrajším a technicky najnáročnejším úsekom trate prekonávajúcej hlavné európske rozvodie v masíve Spišsko-šarišského medzihoria. Magnetom jázd bolo nepochybne otočenie súpravy na tzv. „triangli“ – úvraťou cez Plaveč a orlovsku spojku, ako aj zastávka v skalnom záreze pod vrchom Balážka s možnosťou fotenia, posedenia v altánku  a návštevy Talianskej studničky a blízkej rozhľadne.

Skupinka cestujúcich krátko po vystúpení z vlaku
Pohľad na neďalekú rozhľadňu a okolitú prírodu

Väčšina cestujúcich sa v podvečerných hodinách následne vrátila domov legendárnym Tatranom. No boli aj takí, ktorí z akcie odišli o niečo skôr a na spiatočnej ceste využili niektorý z pravidelných osobných vlakov.

Legendárny Tatran a organizátori akcie v železničnej stanici Prešov

Nemenej zaujímavé podujatia však boli aj v samotnej metropole východu. Kto sa rozhodol zavítať do Košíc už počas dňa, mohol sa odviezť historickým motorovým vlakom v Čermeľskom údolí, vydať sa na prehliadku Múzea letectva, alebo sa vybrať na prehliadku sídelnej budovy Slovenského technického múzea, ktoré prezentuje technické zbierkové predmety z oblasti baníctva, hutníctva, kováčstva, strojárstva, elektrotechniky, astronómie, geodézie, kartografie a fyziky. No keďže planetárium je z neznámych dôvod cez víkendy zatvorené, najväčším lákadlom bola výstava starej elektrotechniky v podobe vreckových bateriek, magnetofónov, dobových rádií, televíznych prijímačov, kalkulačiek, písacích strojov a prvých počítačov.

Dobový rádioprijímač s gramofónom značky Dunajec

V podvečerných hodinách sa začali prípravy na obľúbené podujatie Biela noc, ktorá svojim hudobným a vizuálnym umením každoročne láka malých i veľkých obyvateľov i návštevníkov mesta. Na túto početnú masu ľudí sa pripravili aj rôzny pouliční predajcovia, ktorí mali v ponuke rôzne svietiace balóny, rohy, okuliare a iné svetelné predmety.

Komu sa večer nechcelo blúdiť mestom, alebo sa chcel presunúť medzi jednotlivými „stanovišťami“ Bielej noci, mohol využiť špeciálnu dopravu v podobe historického Ikarusu 280.03 občianskeho združenia Retrobusy Košice, ktorý v pravidelnom hodinovom intervale premával po 20-minútovej okružnej trase centrom mesta. Stačilo iba nastúpiť na niektorej z označených zastávok, zakúpiť si originálny cestovný lístok a vychutnať si cestovania ako za starých čias. No hoci bol zo strany verejnosti o tieto jazdy celkom slušný záujem, boli aj takí, ktorí sa rozhodli šetriť a namiesto pohodlnej jazdy uprednostnili peší presun.

Ikarus 280.03 naberá cestujúcich na Staničnom námestí

Na jednej z posledných jázd sa o dobrú náladu nečakane postaral jeden z cestujúcich, ktorý sa počas vystupovania na Staničnom námestí takmer vykotil z autobusu. No keďže bol údajne vodičom kamiónu, nič sa mu našťastie nestalo. O tom, že s ním bola naozaj sranda svedčí aj nasledovná konverzácia s vodičom: „Idete na stanicu?“ „Nejdem.“ „Dám vám 5,- €.“ „Tak idem.“ 😀 Ako sa však neskôr ukázalo, jeho veľkou túžbou bolo šoférovanie tohto autobusu a za jej splnenie bol ochotný zaplatiť až 500,- €. Peniaze ale nie sú všetko a bezpečnosť cestujúcich je vždy na prvom mieste.

Pohľad do interiéru historického Ikarusu

Medzi pasažiermi retrobusu neboli len rodiny s deťmi, mladí ľudia a tí skôr narodení, ale aj dopravní nadšenci, pre ktorých si vodič pripravil neverejnú jazdu na Lingov s možnosťou fotografovania v tomto rozľahlom obrátisku. Ak by to ale potiahol až do Východoslovenských železiarní, pre mnohých z nás by mohla byť spiatočná cesta domov v ohrození.

Historický Ikarus zavítal aj na Lingov

A keďže niektorí z nás išli domov práve nočným rýchlikom do Bratislavy, vodič Ikarusu nás bez problémov dopravil až na Staničné námestie. Ešte raz ĎAKUJEME!

Historický Ikarus po príchode na Staničné námestie

Ikarus 280.03 sa podobá na československý typ 280.10. Okrem inej podlahy a veľkých vetracích okien má aj odlišné sedadlá typické pre mestský Ikarus 283. No hoci je toto vozidlo po motorickej stránke v pomerne dobrej kondícii, na jeho interiéri sa už podpísal zub času a bude ho potrebné dať do pôvodného stavu.

Ak ste sa ale týmto veteránom počas Bielej noci nestihli odviezť, nevešajte hlavu. V sobotu 13. apríla 2024 sa môžete tešiť na cca 10 hodinovú fotojazdu v rámci ktorej vás  čaká jazda po Košiciach a okolí, URBEX a jazda okolo VSŽ. Začiatok akcie je o 12:00 na Staničnom námestí, predpokladaný koniec o 22:00. Ak potrebujete byť na stanici medzi 19.30 – 20:00, bude vám vyhovené. Cena fotojazdy je 15,- € / osoba.

Autor: Mgr. Jaroslav Filo
Foto: Ing. Jozef Valigurský (Železničný klub Tatran) a Mgr. Jaroslav Filo

150 rokov trate Prešov – Lipany – Orlov

Slovenské technické múzeum

S Ikarusom na Bielu noc

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.