Návraty: Do spomienkových osláv 30. výročia nežnej revolúcie sa zapojil aj Dopravný podnik Bratislava

BRATISLAVA – Jazdy unikátnym trolejbusom Škoda 21 Tr, výstava vozidiel Verejnej bezpečnosti, či jazdy historických a retro vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Uplynulý víkend sa niesol v znamení spomienkových podujatí k 30. výročiu nežnej revolúcie a naša redakcia bola pri tom.

Prvým lákadlom pre rodiny s deťmi i dopravných nadšencov boli sobotné jazdy unikátnym trolejbusom Škoda 21 Tr #6401 od svetoznámeho architekta Patrika Kotasa, ktorý bol prvým nízkopodlažným trolejbusom v Bratislave. Vďaka vhodne zvolenej trase vedúcej od Cintorína Vrakuňa cez Mierovú, Prievozskú, Miletičovu, Šancovú, Pražskú, Brniansku, Palisády, Hodžovo námestie a Karpatskú na Kolibu si bolo možné s týmto trolejbusom spraviť výlet na Bratislavský hrad, či k televíznej veži na Kamzíku. A hoci táto jazda nebola zadarmo, o cestujúcich v ňom rozhodne nebola núdza. Pamätný cestovný lístok stál symbolické 1,- € a platil počas dňa.

Škoda 21 Tr #6401 pózuje pod Bratislavským hradom.
Škoda 21 Tr #6401 pózuje pod Bratislavským hradom.

Nakoľko táto akcia bola súčasťou osláv 110. výročia trolejbusovej dopravy v Bratislave, Dopravný podnik vo vozidle ponúkal na predaj upomienkové predmety práve z oblasti trolejbusovej dopravy – pohľadnice prvého bratislavského trolejbusu, tričká s motívom historických trolejbusov, reflexné vesty s motívom historického trolejbusu Škoda-Sanos S 200 Tr, šiltovky, či pršiplášť vo forme snehovej gule slúžiacej ako ozdoba na vianočný stromček. Veľkým magnetom pre záujemcov o históriu dopravy bola novučičká 256 stranová kniha Trolejbusy v Bratislave, ktorá ponúka doposiaľ najucelenejší pohľad do histórie tohto druhu dopravy. Publikáciu v hodnote 35,- € (po predložení kupónu na zľavu o 5,- € menej) si však bude možné zakúpiť aj v predajniach dopravného podniku. Komu sa cena za túto knihu zdala príliš veľká a nepotreboval najpodrobnejší exkurz históriou, mohol si zakúpiť menšiu publikáciu vydanú k 100. výročiu bratislavských trolejbusov.

#6401 prestávkuje pri Cintoríne Vrakuňa.
#6401 prestávkuje pri Cintoríne Vrakuňa.

Počas jednotlivých jázd panovala vo vozidla príjemná atmosféra. Niektorí cestujúci živo diskutovali o dopravných témach, iní sa zase nechali unášať samotnou jazdou. Mínusom tejto akcie však bolo celodenné meškanie, vďaka ktorému sa v niektorých prípadoch čakalo na tento mimoriadny spoj aj cez 20 minút. Nuž nie všetko sa musí hneď na prvýkrát vydariť.

Unikátny trolejbus od svetoznámeho architekta Patrika Kotasa čaká na výletníkov z Kamzíka.
Unikátny trolejbus od svetoznámeho architekta Patrika Kotasa čaká na výletníkov z Kamzíka.

Zatiaľ čo v uliciach mesta premával unikátny trolejbus, v centre mesta bolo možné popoludní obdivovať vozidlá Verejnej bezpečnosti ako Avia A21 Furgon VB známa pod prezývkou „Anton“, Škoda 120L, Škoda-Favorit, VAZ 2102, Lada 1200, ale aj Trabant, ktorý bol neodmysliteľnou súčasťou ciest východného bloku. Túto symbolickú spomienku na november 1989 každoročne organizuje Klub historickej polície Slovenska pod vedením pána Stanislava Skalu. Príslušníci Zboru Verejnej bezpečnosti priblížili návštevníkom ako sa v období socializmu vykonávala colná a pasová kontrola na vstupe a výstupe do / z Československa a predviedli aj rekonštrukciu zásahu bezpečnosti proti pokojným demonštrantom. Žiaľ, ľudí na Námestí SNP v tom čase veľmi veľa nebolo a tých čo sa bolo ochotných postaviť do symbolického sprievodu, bolo ešte menej. Či to bolo spôsobené slabou propagáciou, alebo ľahostajnosťou ľudí pripomínať si novembrové udalosti, nevedno. Isté je len to, že vďaka nadšencom sa do dnešných dní podarilo zachovať hodnotnú zbierku historických automobilov a motocyklov Verejnej bezpečnosti ako odkaz pre budúce generácie.

Výstava vozidiel Verejnej bezpečnosti na Námestí SNP.
Výstava vozidiel Verejnej bezpečnosti na Námestí SNP.

Pred budovou Univerzity Komenského medzitým vrcholila rekonštrukcia pamätného pochodu bratislavských študentov zo 16. novembra 1989. Z odhodlaných študentov sú dnes už dospelí ľudia, ktorí s láskou spomínajú na udalosti z pred 30-tich rokov.

Spomienka na legendárny pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989.
Spomienka na legendárny pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989.

Najväčšie oslavy Nežnej revolúcie sa konali práve v nedeľu 17. novembra, kedy sa na Námestí SNP konalo spomienkové podujatie na november 1989 aj za účasti Jána Budaja, či skupiny Tublatanka. Túto významnú udalosť našich dejín si pripomenul aj Dopravný podnik Bratislava, ktorý v tento deň vypravil do ulíc mesta mimoriadnu linku N89 s historickými vozidlami, aké vozili študentov na protestné zhromaždenia.

ČKD Tatra T2 #215 na Kapucínskej ulici.
ČKD Tatra T2 #215 na Kapucínskej ulici.

Historické električky ČKD Tatra T2 #215 a K2 #317 premávali na okružnej trase od Národného divadla cez Námestie SNP, Obchodnú, Radlinského, Vazovovu, Krížnu, Špitálsku, Námestie SNP, Kapucínsku, tunel a nábrežie späť k Národnému divadlu. Medzi cestujúcimi neboli len tí skôr narodení, ale aj príslušníci mladšej generácie, pre ktorých boli tieto jazdy veľkým zážitkom. „V takejto električke som sa viezol po prvýkrát a bolo to perfektné. Veľmi rád sa prídem odviezť aj nabudúce,“ prezradil nám Dominik z Bratislavy. „Ja sa na tieto časy dodnes veľmi dobre pamätám. Všetci sme sa báli ako to dopadne, no študentov sme podporovali. Práve vďaka ich odhodlaniu dnes môžeme žiť v slobodnej krajine,“ povedala nám jedna z cestujúcich.

Legendárna električka #317 na Americkom námestí.
Legendárna električka #317 na Americkom námestí.

Historické trolejbusy a autobus Škoda 9 Tr HT #53, Škoda 14 Tr #6278 a Škoda 706 RTO #236 zase spájali Nemocnicu svätého Michala z Kollárovým a Hodžovým námestím, Hradom a konečnou zastávkou na Búdkovej ulici. Cestujúca verejnosť mohla tieto spoje využiť k návšteve Bratislavského hradu, kde práve prebieha výstava k novembru 1989.

Obľúbená Škoda 9 Tr vchádza na zastávku Kollárovo námestie.
Obľúbená Škoda 9 Tr vchádza na zastávku Kollárovo námestie.

Dobovú atmosféru z pred 30-tich rokov umocňovali legendárne slogany „Dubček na hrad“, „Generálny štrajk“, „Sme s Vami“, „Všetky divadlá štrajkujú, iba KSČ pokračuje v hre“, „Slobodné voľby“ a ďalšie, ktoré boli na prednom čele vybraných vozidiel doplnené aj o veľkú Československú vlajku. Bratislavský dopravca aj takouto formou vzdal hold svojim bývalým zamestnancom, ktorí sa v novembri 1989 symbolicky pripojili k požiadavkám študentov a občianskej spoločnosti, požadujúcej zmenu spoločenského systému, reformu školstva, slobodné voľby, dodržiavanie základných ľudských práv, či možnosť slobodne cestovať do zahraničia.

Pohľad na dobové nápisy a trasu linky N89.
Pohľad na dobové nápisy a trasu linky N89.

Na obdobie nežnej revolúcie si mohli cestujúci symbolicky zaspomínať aj pri cestovaní bežnými linkami mestskej dopravy. Na dve poradia liniek číslo 39 totiž boli nasadené retro električky T3SUCS #7819+#7820 a T3M #7733+7734 zdobené logom Verejnosti proti násiliu a dobovými heslami ako napríklad  „Vystupovať panstvo. Konečná!“, „Utvorte koridor!„, či „Vodiči pozor na hmlu, vyparujú sa komunisti“.

Retro električka T3SUCS #7819+#7820 počas prestávky v obrátisku Komisárky.
Retro električka T3SUCS #7819+#7820 počas prestávky v obratisku Komisárky.

Spomienkové podujatie na Námestí SNP si v podvečerných hodinách vyžiadalo aj operatívny odklon električkovej dopravy, vrátane mimoriadnej linky N89, ktorá premávala cez Špitálsku, Vazovovu a Obchodnú ulicu.

Počas spomienkového podujatia na Námestí SNP premávala linka N89 cez Obchodnú ulicu opačným smerom.
Počas spomienkového podujatia na Námestí SNP premávala linka N89 cez Obchodnú ulicu opačným smerom.

Okrem početnej skupiny verejnosti na námestie zavítali aj príslušníci Verejnej bezpečnosti so svojimi vozidlami, ktorí však už neprišli nikoho zatýkať, ale priblížiť mladým ľuďom dobu neslobody. Vyvrcholením podujatia bolo spievanie kultovej piesne novembrových dní Sľúbili sme si lásku, od Ivana Hoffmana.

Takto sa v minulosti zatýkali účastníci nepovolených zhromaždení.
Takto sa v minulosti zatýkali účastníci nepovolených zhromaždení.

Kto si chcel zaspomínať na to, ako to v období socializmu vyzeralo na našich hraniciach s Rakúskom, mohol zavítať na Víkend zatvorených hraníc na Cyklomoste Slobody. Most sa na niekoľko hodín symbolicky uzavrel a každý kto prechádzal cez most pešo i s bicyklom, dostal Turistickú cestovnú doložku vydanú 17.11.2019. Súčasťou akcie boli aj rôzne prednášky, spomienka na podujatie Ahoj Európa, či uctenie si pamiatky obetí železnej opony, ktoré boli usmrtené elektrickým plotom, zastrelením príslušníkmi pohraničnej stráže, či dohryzené útočnými psami púšťanými navoľno.

Ostatné drôty na hraniciach boli jedným zo symbolov neslobody v období socializmu.
Ostatné drôty na hraniciach boli jedným zo symbolov neslobody v období socializmu.

Nuž a čo dodať na záver? Vážme si slobodu, lebo nie je samozrejmosťou. Až keď ju stratíme, zistíme, o aký cenný poklad sme prišli. Ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodli verejnosti priblížiť novembrové udalosti z roku 1989 a veríme, že sa takéto podujatia podarí opätovne zorganizovať aj v budúcich rokoch.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Peter Vodička a Bratislavský samosprávny kraj

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.