Návraty: Do múzeí a galérií aj starou dobrou 13-tkou

H13_16.05.2015BRATISLAVA – Jazdy parných i motorových vlakov po spojkách,  bohatý sprievodný program na Rendezi i v Múzeu dopravy, ako aj štýlové jazdy historického autobusu a električiek. Aj taká bola 11. Noc múzeí a galérií, ktorá sa 16. mája 2015 konala v metropole republiky.

 

 

 

Nostalgické jazdy nie len po bratislavských spojkách a sprievodný program na Rendezi

Zatiaľ čo sa väčšina múzeí pripravovala na prvých návštevníkov, Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava-Východ pred ôsmou hodinou pristavil na 4. nástupište Hlavnej stanice historický motorový osobný vlak M 262.007 + 020.186-3, ktorý odviezol cestujúcich na podujatie Trdlofest v Skalici. Vo vlaku, ktorý odchádzal o 13-minút neskôr oproti cestovnému poriadku, však veľa ľudí nebolo a prívesný vozeň bol takmer prázdny. Ostáva nám preto iba veriť, že v ďalších staniciach sa postupne zaplnil a cestujúci mali príjemný zážitok.

 

 

P5160615
M 262.007 + 020.186-3 čaká na odchod do Skalice

O niečo neskôr už na Hlavnej stanici zavítal ďalší nostalgický vlak – tentoraz v zložení 555.3008 „Mazutka“ + služobný vozeň DF KK STB + osobné vozne Ca a Ci, ktorý dopravil návštevníkov do železničného múzea na Rendezi. Na rozdiel od predošlej akcie, Prvý parný deň, už o jazdu vlakom nebol taký extrémny záujem a tak sa doň bez problémov zmestili všetci cestujúci. „Je to super akcia, počasie nám praje a máme v pláne aj večernú jazdu parným vlakom,“ prezradila jedna viacčlenná rodinka.

P5160619
Mimoriadny parný vlak po bratislavských spojkách čaká na odchod z Hlavnej stanice

Devínska Nová Ves, Lamač, Nové Mesto i Petržalka. Taká bola trasa mimoriadneho vlaku, ktorý po viac ako 2,5 hodinovej jazde dorazil do areálu Múzejno-dokumentačného centra ŽSR. O tom, že to nebol len taký obyčajný historický vlak sa cestujúci mohli presvedčiť zo staničného rozhlasu na petržalskej stanici. „Mimoriadny povinne miestenkový rýchlik 31 452 Železničnej spoločnosti Slovensko smer Bratislava-Východ, pravidelných odchod 11 hodín 45 minút stojí pri nástupišti 1 koľaj 8,“ ozvalo sa v slovenskom, nemeckom i anglickom jazyku.

 

 

P5160624
Parný vlak v ŽST Devínska Nová Ves

V areáli železničného múzea už pre návštevníkov čakalo množstvo sprievodných atrakcií. Najväčším lákadlom boli nepochybne jazdy na nákladnej drezine Tatra T14/52, či spolujazdy na stanovišti parného rušňa 555.3008 „Mazutka“, ktorý v pravidelných intervaloch vozil malých i veľkých železničných nadšencov. Nechýbala však ani komentovaná prehliadka múzea s Michalom Tunegoma a kto bol hladný, alebo smädný, mohol sa posilniť v stánku s občerstvením.

P5160649
Jednou z atrakcií Noci múzeí na Rendezi bola aj jazda drezinkou

Pomerne rušno bolo aj v priestoroch modulového koľajiska, na ktorom nebola o jazdu osobných i nákladných vlakov núdza. Organizátori však nezabudli ani na detských návštevníkov pre ktorých bol v jednom z vozňov pripravený drevený vláčik a výtvarné aktivity so železničnou tematikou. A kto chcel, mohol si v ňom zakúpiť rôzne upomienkové predmety.

Spojenie múzea s Hlavnou stanicou zabezpečovali dva mimoriadne motorové osobné vlaky v zložení T 478.1201 „Zamračená“ + 2 osobné vozne Ca, ako aj večerný parný vlak, ktorý z Hlavnej stanice pokračoval na okružnú jazdu do Petržalky.

P5160680
T 478.1201 „Zamračená“ na Hlavnej stanici

Záujem o  expozíciu Múzea dopravy bol najmä vo večerných hodinách

STM-Múzeum dopravy počas dňa i noci pripravilo pre návštevníkov bohatý sprievodný program. Okrem stálej expozície cestnej a železničnej dopravy, bolo možné vzhliadnuť aj prebiehajúce výstavy 100 rokov Viedenskej električky a 60-te narodeniny Albatrosu, výstavu s tematikou 2. svetovej vojny Zlomené krídla, či výstavu fotografií Milina Imrichová v Galérii na peróne. Nechýbal však ani pohľad do zákulisia cestných pretekov na Slovensku prostredníctvom jazdeckej kariéry viacerých generácií pretekárov „slovenského asfaltu“ spojenú s autogramiádou Huberta Bystrického.

P5160718a
Výstava Vôňa pretekov

Slovenský LEGO – fan klub TatraLUG odprezentoval model „Mesto z kociek“ s jazdiacim vlakom a pre detských návštevníkov bolo pripravené predstavenie v podaní divadla ZkuFraVon.

P5160708
Model „Mesto z kociek“ vystavený v Múzeu dopravy

Najväčším lákadlom múzea boli celodenné jazdy na osobnej motorovej drezine Warszawa 223 Dmv i večerná ohňová šou v podaní skupiny FANDANGO.

P5160705
Jazdy na osobnej motorovej drezine Warszawa 223 Dmv

O občerstvenie sa tentokrát postarala On the Road Coffee, kaviareň na troch kolesách, ktorá priamo z retro ladenej trojkolky Piaggio ponúkla návštevníkom malé občerstvenie v podobe horúcej čokolády, kávy, čaju, minerálky, koláču a iných dobrôt.

Záujem verejnosti o dopravné múzeum bol najmä vo večerných hodinách kedy to v múzeu žilo ako na oslavách 1. mája. Dobová hudba na peróne, dlhé rady na drezinku i množstvo ľudí, ktorí neustále prichádzalo do múzea. „Prezentujeme tu unikátnu Tatru 13 vyrobenú pre pekáreň v Turzovke, ale i prototypy Bratislavských automobilových závodov, ktoré sa žiaľ do sériovej výroby nedostali,“ povedal skupinke návštevníkov riaditeľ múzea Peter Maráky.

CIMG2722
Tatra 13 na návšteve Múzea dopravy

A ako to vnímajú tí pre ktorých bolo toto podujatie určené? „Je to príjemné múzeum s peknou expozíciou a zaujímavým program. Kam inam, ak nie sem do Múzea dopravy,“ pochvaľoval si jeden z návštevníkov. „Minulý rok tu jazdil taký starý vláčik, ale aj tá drezinka je perfektná,“ doplnila pani s úsmevom na tvári. „Tá ohňová šou bola skvelá, účinkujúci to zvládli na jednotku,“ zhodli sa viacerí návštevníci.

CIMG2720a
Večer v Múzeu dopravy

Premávka historických vozidiel MHD aj v znamení populárnej 13-tky

Dopravu medzi jednotlivými múzeami konfortne zabezpečili štýlové historické vozidlá Dopravného podniku Bratislava, ktoré si aj tentoraz našli svojich priaznivcov.

Do Múzea dopravy bolo možné od 13-tej hodiny cestovať dvojnápravovou električka DPMB ≠38 z roku 1958 a štvornápravovou električkou ČKD Tatra K2 ≠317 z roku 1971. 

P5160719
DPMB ≠38 prestávkuje na Hlavnej stanici

Rovnako ako v roku 2011 aj v tom roku jazdili električky na mimoriadnej linke č. 13, ktorú pozitívne hodnotila aj dlhoročná sprievodkyňa Alžbeta Marnulová: „Jazdíme po zaujímavej trase, ľudia nemajú radi jazdy na periférií.“ Najväčší záujem bol nepochybne o električku ≠38, no popularite sa tešila aj „harmonika“ ≠317, ktorá sa v premávke objavuje len sporadicky. Vozidlá tohto typu premávali v uliciach mesta do 31. januára 2010, kedy do premávky naposledy zasiahol voz ≠7084. 

P5160686
ČKD Tatra K2 ≠317 na Kapucínskej ulici

Pravidelní cestujúci majú v linkovom vedení hneď jasno a na svoju električku nedajú dopustiť. „Stará dobrá 13-tka tak ako si ju pamätám,“ zaradovala sa jedna pani keď v centre mesta nastúpila červeno-krémovej električky zo 70. rokov. „Takéto niečo sme na minuloročnej Noci múzeí v Trenčíne nezažili,“ s humorom dodala jej kamarátka. „Tak sme mali šťastie, vďaka Vám sme sa perfektne odviezli a ešte stíhame aj vlak.

Cestujúci sa však zaujímali aj o ďalšie jazdy električiek, pokračuje Braňo Páleš: „Ak je dobrá sezóna, tak od mája do septembra jazdíme aj 4 – 5 krát do týždňa. Samozrejme nie bežne s cestujúcimi, ale na objednávku. Pre verejnosť jazdíme tak 4 – 5 krát do roka a toto je jedna z príležitostí kedy sa s nami môžete odviezť.“

P5160722
DPMB ≠38 na zastávke Námestie SNP

Posledný spoj z Hlavnej stanice bol z počiatku takmer prázdny, no v centre mesta sa postupne začal zapĺňať cestujúcimi. Tí sa pri vystupovaní z vozidla nezabudli poďakovať Peťovi Hrončekovi, ktorý je najobľúbenejším vodičom na týchto akciách. „Ďakujeme Vám za príjemnú jazdu a perfektný výklad. Je vidno, že Vás to baví. Držíme Vám palce.“

Na Obchodnej ulici pristúpili dvaja mladí chalani, ktorí sa až v električke dozvedeli o múzejnej noci. „Čože? Dnes je Noc múzeí? Aké múzea sú otvorené a aké je tam vstupné? Stíhame ešte nejaké z nich pozrieť?“ zaujímali sa 20-minút pred zatvorením múzeí. 😀

P1430022
≠317 na Štefanovičovej ulici

Ten kto sa chcel z múzeí a galérií v centre mesta dostať k Vodárenskému múzeu a ostrovu Sihoť zaiste využil historický autobus Karosa ŠM 11 ¤3350 premávajúci od nákupného centra Eurovea po Kameňolom. „Kto chce ísť na Devín, musí prestúpiť na 28, alebo 29,“ informoval vodič osadenstvo v autobuse.

P5160726
Karosa ŠM 11 ≠3350 na konečnej zastávke Nové SND

Ďalším o čosi novším historickým vozidlom bola Karosa LC 736, ktorá v pravidelných polhodinových intervaloch rozvážala cestujúcich medzi múzeami a galériami v centre mesta, Múzeom dopravy, Múzeom Chorvátov na Slovensku a Volkswagenom.

Naša redakcia však pre Vás mapovala aj dopravnú Noc múzeí v Košiciach. Reportáž z metropoly východu Vám prinesieme v najbližších dňoch.

Ďalšie jazdy historických parných i motorových vlakov, historických električiek i autobusov sa uskutočnia cez víkend 13. a 14. júna 2015 počas celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel RENDEZ 2015.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Jakub Dušan Kelo a Peter Vodička
Video: Jaroslav Filo

Železničná noc múzeí

Noc múzeí v Múzeu dopravy

Premávka historických vozidiel

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.