NÁVRATY | Depo Krasňany sa po niekoľkých rokoch opätovne sprístupnilo verejnosti

BRATISLAVA – Pri príležitosti sviatku Medzinárodného dňa detí sa pravidelne koná viacero zaujímavých podujatí pre rodiny s deťmi a ani tento rok nebol výnimkou. Z dopravných akcií môžeme spomenúť mimoriadnu jazdu vlakom vedeným parným rušňom 498.104 „Albatros“ z Bratislavy do Komárna, Deň otvorených dverí v Depe Krasňany, jazdu historickým motorovým vlakom z Košíc do Slavošoviec a istým spôsobom tu môžeme zaradiť aj Piešťanské zlaté stuhy, ktoré otvorili novú turistickú sezónu v kúpeľnom meste.

Aj napriek maximálnemu úsiliu však naša redakcia nemôže byť všade. To máte tak. Podujatí je veľa, ale ľudí málo. No aj napriek tomu sme pre vás zmapovali nepochybne zaujímavé veteránske podujatia. Veď napokon posúďte sami.

S výstavbou Depa Krasňany sa začalo ešte v roku 1966 a jeho dokončenie bolo plánované o 2 roky neskôr. Pre rôzne komplikácie a zmeny v projekte sa však jeho výstavba výrazne natiahla a skúšobná prevádzka sa začala až začiatkom roka 1973. V novej vozovni boli deponované električky typu T a K2 pre račianske linky 3, 5 a 7. V 90-tych rokoch sa v rámci krytej haly vyčlenila „prvá koľaj“ na ktorej sú deponované historické električky. Takéto provizórne riešenie je síce nedostatočné, ale buďme radi, že sú aspoň pod strechou.

Historická električka Ganz #104 na odstavnej koľaji pre historické vozidlá (01.05.2019)

Myšlienka otvoriť brány Depa Krasňany siaha až do roku 1995, kedy sa 26. augusta v rámci osláv 100. výročia mestskej hromadnej dopravy uskutočnil prvý deň otvorených dverí. Tie ďalšie sa konali 2. septembra 2000 pri príležitosti 105. výročia mestskej hromadnej dopravy, 18. mája 2002 v rámci osláv 75. výročia autobusovej dopravy a 17. septembra 2005 pri príležitosti 110. výročia mestskej hromadnej dopravy.

Pamätný cestovný lístok vydaný pri príležitosti 100. výročia mestskej hromadnej dopravy v Bratislave

Od roku 2008 sa toto podujatie koná každoročne v priebehu septembra v areáli Depa Jurajov dvor.

Brúsiaci vozeň Schörling #8431 na Dni otvorených dverí vo Vozovni Jurajov dvor (september 2019)

Táto história je zaiste veľmi zaujímavá, no aj vzhľadom na absenciu vlastných fotografií z tohto obdobia sa presuňme späť do súčasnosti. Ako sme už v úvode tohto článku naznačili, pri príležitosti osláv medzinárodného dňa detí sa konalo viacero zaujímavých akcií a jednou z nich bol aj spomínaný Deň otvorených dverí. Prvú júnovú sobotu tak mohli malí i veľkí obyvatelia a návštevníci Bratislavy po 17-tich rokoch opätovne nahliadnuť za brány tohto depa.

Pohľad do areálu depa Krasňany

Počas celého dňa panovalo príjemné letné počasie, čo vyvolalo úsmev na tvári nejedného návštevníka. Mládenci v tričkách a nohaviciach, dievčence v krátkych šatách, kockovaných košeliach, tielkach, či krátkych nohaviciach, tí všetci si prišli vychutnať jedinečnú atmosféru tohto podujatia.

Jeden balónik si prosím

Najväčším magnetom bola nepochybne výstava rôznych typov električiek, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou mestskej dopravy už od roku 1895. Veľkej pozornosti sa tešili najmä dvojnápravové vozidlá s pozdĺžne usporiadanými ľavicami a jednoduchým ovládaním. Veď kto z nás by sa aspoň na chvíľu netúžil stať motorvodičom a nevyskúšal si ten povestný zvonček. Cink, cink. Ale pozor. Na to lano radšej nesiahajte. 😉

Historická súprava BMEŽ #18 + SGP #135 sa prezentuje verejnosti

Medzi prezentovanými vozidlami však nechýbali ani novšie električky typu T s koženkovými a neskôr laminátovými sedadlami. Vozeň T2 #215 je verejnosti známy hlavne z obdobia adventu, kedy sa v rokoch 2011 – 2015 predstavil v úlohe vianočnej električky. Málo kto však vie, že rovnako ako novší vozeň T3 #275 mal ešte stanovište sprievodcu.

Kabína vodiča v historickej električke ČKD Tatra T2 #215

V posledných dvoch rokoch dostala sviatočnú výzdobu štvornápravová električka K2G #7085, ktorá dokáže poňať oveľa viac cestujúcich. Pri každom z vozidiel bol prítomný vodič, alebo sprievodca z dopravného podniku, aby fundovane odpovedal na všetky zvedavé otázky. Môžete si byť istý, že ich vôbec nebolo málo.

Interiér električky #7085, ktorá sa v rokoch 2020 a 2021 prezliekla do vianočného šatu

No hoci nešlo o jediné podujatie s prezentáciou vozidlového parku bratislavského dopravcu,  na pekné fotky čakalo pomerne dlho. Najprv sa totiž musia fotiť rodiny s deťmi a keď už sa chystáte stlačiť spúšť na vašom zariadení, ako na potvoru vám do záberu vbehne ďalšia nepovolaná osoba. Postaví sa pred vystavený exponát ako soľný stĺp a nie a nie sa pohnúť z miesta. Pre objektívnosť ale treba povedať, že aj fotka s návštevníkmi môže mať svoje čaro.

Najstaršie zachované vozidlo Ganz #104 s návštevníkmi dňa otvorených dverí

Veľkou atrakciou však boli aj ukážky nakoľajovania električky a magnetických bŕzd a ukážky elektrobusu s prejazdom cez umyvárku.

Ukážka nakoľajovania električky ČKD Tatra T3 #7842

V oddychovej zóne si bolo možné posedieť pri dobrej káve od Coffee Brothers, no v areáli depa nechýbal ani Foodtruck so skvelými hamburgermi a hotdogmi od Lokal unas. Nezabudlo sa ani na detských návštevníkov, ktorí si mohli pochutnať na cukrovej vate a chutnej zmrzline.

Dobrý deň, niečo pod zub si prosím

A keďže vonku už bolo pomerne teplo, v ponuke bolo aj osvieženie pod „sprchou“. Škoda len, že mladé dievčence pritom neodhalili aspoň kúsok zo svojich tajomstiev. 😉

Trochu osvieženia ešte nikoho nezabije

Súčasťou dňa otvorených dverí bol aj zaujímavý sprievodný program pre malých i veľkých návštevníkov. Okrem Osmijankových rozprávok o princeznách v podaní Bratislavského bábkového divadla bolo v ponuke aj obľúbené maľovanie na tvár a vymaľovávanie tričiek s motívom električky. Nechýbali však ani trblietavé tetovačky, originálne darčeky a zábavný fotokútik.

Úsmev prosím

Vyvrcholením podujatia bolo nepochybne vystúpenie Kristíny, ktorá určite rozospievala nejedného návštevníka i zamestnanca podniku.

Sledujeme program na pódiu

Nie len pre nadšencov dopravy bol pripravený stánok so skromnou ponukou suvenírov. Kto sa chcel stať vodičom, či dielenským pracovníkom, zaiste navštívil náborový stánku dopravného podniku, v ktorom dostal odpovede na všetky dôležité otázky.

Dobrý deň. Jedno tričko a pexeso si prosím

Do Depa Krasňany bolo možné pricestovať pravidelnými spojmi liniek 3 a 51, ako aj mimoriadne premávajúcou linkou číslo 7 z Hlavnej stanice, ktorá zároveň vykonávala aj okružné jazdy s výkladom po areáli podujatia. Okrem veľkého množstva fotiek, suvenírov, či skvelých zážitkov si návštevníci mohli domov odniesť aj pamätný cestovný lístok a informačný letáčik o histórii depa.

Škoda 30T ForCity Plus #7509 na linke číslo 7 čaká na okružnú jazdu po areáli vozovne

Areál vozovne má svoj genius loci a mnohí z nás by si v ňom vedeli predstaviť aj múzeum mestskej hromadnej dopravy. Čas plynul ako voda a hoci sa nám s týmto podujatím nelúčilo ľahko, museli sme sa presunúť o niekoľko kilometrov ďalej v ústrety ďalšej veteránskej akcií. Na kúpeľnom ostrove v Piešťanoch sa totiž konal 90. ročník obľúbených zlatých stúh na ktorých sa zúčastnila celá plejáda historických automobilov. Ale to je už na iný článok.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Dopravný podnik Bratislava, a. s.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.