Návraty: Deň zamestnancov Dopravného podniku Bratislava

BRATISLAVA – V nedeľu 18. septembra 2011 sa v areáli vodných športov uskutočnil Deň zamestnancov dopravného podniku. Naša redakcia sa o tejto akcií dozvdela úplnou náhodou. V tento deň totiž posledný krát premávala sezónna rekreačná linka č. 199 jazdiaca medzi Čuňovom a Areálom vodných športov. Pár metrov pred konečnou zastávkou sme však uvidili historický autobus Škoda 706 RTO ≠236, ktorá smerovala do Čuňova. Najprv sme si mysleli, že vozí nejakých turistov, no keď sme za predným oknom zbadali nejakú bielu tabuľku vedeli sme, že to môže byť aj inak.

A veru aj bolo. Na parkovisku už stála Cabrio karosa, ktorá mala za predným oknom tabuľku 199. Ako sme sa od prítomných ľudí dozvedeli, oba autobusy jazdili na linke č. 199 podľa osobitného cestovného poriadku. Cez deň každých 20 a večer každých 30 minút až do cca 23:00.

Spolu o ostatnými bežnými cestujúcimi sme absolvovali jazdy Cabrio busom. Hoci o tejto akcií verejnosť nevedela (predsa len bola to viac menej zamestnanecká akcia) zdalo sa, že dopravný podnik nebude za čo kritizovať. Ale opak bol pravdou. Zatiaľ čo vodič Cabrio busu na zastávke Čuňovo – námestie naznačoval ľuďom, aby vystúpili z autobusu a prestúpili na linku č. 91 smerujujúcu do mesta, vodič RTO-čky tam pre istotu vôbec nezastavil. A keby linka 91 išla z Čuňova o pár sekúnd skôr, ľudia môžu 20 minút čakať na ďalší spoj. Môj kolega Patrik bol v Čuňovo s otcom. Keďže auto mali zaparkované v blízkosti zastávky Čuňovo – námestie a vodič tam nezastavil, je logické, že msel v jazde s autobusom pokračovať ďalej. To sa však vodičovi veľmi nepáčilo a len s nevôľou im tam zastavil.

Podobná situácia bola aj po 21-vej hodine. Vodič RTO busu síce zastal na nástupnej zastávke Čuňovo, no ľudé odmietolk zobrať s tým, že na linke funguje jednosmerná preprava a ak stihneme prísť k areálu vodných športov do 21:30, odvezie nás späť do Čuňova. Hoci sme sme sa dostali iba po zastávku Čuňovo – záhrady, žiadny z historických autobusov sme do 22:09 ísť naspäť nevideli.

Keďže autobusy boli nasadené na linku číslo 199 môžeme sa domneivať, že jazdili, respektíve mali jazdiť aj pre verejnosť. Nepropagovanie ich premávky by sa dalo odôvodniť charakteerom akcie, ktorá bola určená pre zamestnancov mestského dopravcu. Avšak v čase finančnej krízy dopravného podniku by bolo určite rozumnejšie keby tieto autobusy namiesto vzduchu vozili bežných ľudí, ktorí by sa takýmito vozidlami radi odviezli.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.