Návraty: Deň otvorených dverí na leteckej základni Kuchyňa predstavil návštevníkom nielen leteckú techniku

KUCHYŇA – V prvý júnový deň sa na leteckej základni v Kuchyni konal už tradičný deň otvorených dverí. Okrem toho, že bol medzinárodný deň detí, podujatie sa tento rok konalo aj z príležitosti 20. výročia vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky (resp. do polovice roku 2002 ešte ako Armády Slovenskej republiky).

1. júna 2013 bola zároveň po niekoľkých odkladoch spustená 1. etapa Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) a tak sa naša redakcia vybrala na túto akciu z Bratislavy autobusom Slovak Lines na linke 269 (Bratislava – Stupava – Rohožník). Po vystúpení na zastávke Kuchyňa, ZŠ, sme sa pešo presunuli do areálu vojenského letiska.

Už pred príchodom na letisko sme počuli zvuk turbovrtuľového lietadla L-410, z ktorého po dosiahnutí potrebnej letovej hladiny začali vyskakovať parašutisti. Pri jeho pristávaní na VPD už bolo vidieť aj jeho evidenčné číslo 2818. Tento L-410UVP-E20 spolu so strojom ev. č. 2901 patria k najnovším prírastkom našich vzdušných síl. Keďže ich domovským útvarom je dopravné krídlo generála Milana Rastislava Štefánika Kuchyňa, boli na tomto letisku 2. mája tohto roku za účasti ministra obrany SR Martina Glváča a náčelníka Generálneho štábu OS SR genpor. Petra Vojteka obe lietadlá aj predstavené a posvätené. Mená Pernek a Rohožník dostali podľa obcí, s ktorými letecká základňa Kuchyňa susedí. Video z tejto slávnostnej udalosti si môžete pozrieť na stránke http://www.youtube.com/watch?v=-y0kKinpirI.

Na statickej ukážke sa okrem iných lietadiel predviedol aj tento L-410UVP-T ev. č. 0930, vyrobený v roku 1982 v závode Let Kunovice.

Okrem už spomínaného Turboleta sa na letovej ukážke predstavil aj Antonov 26 ev. č. 2506. Na statickej ukážke sa verejnosti predstavili tieto lietadlá:
L-39CM Albatros ev. č. 5301
Antonov AN-26 ev. č. 3208
L-29 Delfín ev. č. 3404
Antonov AN-24B ev. č. 5803
Let L-410UVP-E20 ev. č. 2718
Let L-410FG ev. č. 1521
Let L-410UVP-T ev. č. 0930

Návštevníci dňa otvorených dverí sa mohli pri týchto lietadlách nielen vyfotiť, ale aj pozrieť si ich interiér a vyskúšať si, ako sa sedí v kokpite toho-ktorého lietadla. Najmä deti sa na túto príležitosť veľmi tešili, veď niektoré ešte predtým v lietadle v živote neboli. Zaujímavosťou tohtoročného DOD bol aj Albatros L-39CM ev. č. 5301 (ex. L-39C ev. č. 0443), ktorý sem priletel z letiska Sliač. Toto lietadlo v šedo-šedej kamufláži obdržalo minulý rok na chvostové plochy špeciálne sfarbenie s motívom pripomínajúcim nedožité 90. výročie narodenia genmjr. Otta Smika. Aj o ďalšie cvičné lietadlo, dnes už legendárny Delfín L-29 z produkcie závodu Aero Vodochody, bol zo strany nielen malých návštevníkov veľký záujem. Veď tento rok je to už 10 rokov, čo v našich vzdušných silách tento typ lietadla dolietal.

Pohľad zozadu na L-29 Delfín ev. č. 3404.

Okrem vojenských lietadiel priniesla spestrenie programu aj prítomnosť domácich i zahraničných leteckých modelárov, ktorí tu predvádzali svoje modely.

Z lietadiel prítomných na DOD ešte za povšimnutie stojí Mikojan-Gurevič MiG-21MA ev. č. 1208, ktorý už v areáli leteckej základne stojí len ako pamätník, keďže posledné stíhacie lietadlá typu MiG-21 dolietali v našom vojenskom letectve v roku 2002.

Okrem leteckej techniky tu mala svoje zastúpenie aj tá cestná. Návštevníci podujatia tu mohli vzhliadnuť automobily natreté vo farbách niekdajšej verejnej bezpečnosti, ale aj staršie automobily značiek Citroën, Mercedes-Benz, Volkswagen a ďalších značiek. Nechýbal ani historický autobus Karosa ŠL 11. Ďalej tu mali zastúpenie hasičské a nákladné vozidlá, no nechýbal ani tank T-72 či samohybný protilietadlový komplet.

Atraktívny program dopĺňali aj staršie cestné vozidlá patriace majiteľom z okresu Malacky.

Sprievodný program dopĺňali ukážky výcviku psov a koní, maľovanie na tvár, prehliadka vojenským stanom a ďalšie atrakcie nielen pre deti. Pre tých čo si chceli dať niečo pod zub, nechýbali ani stánky s občerstvením. Tých mladších však nemenej priťahovali aj stánky s hračkami, z ktorých bol najväčší záujem o rôzne lietadielká. K v celku vydarenej atmosfére DOD napomohlo aj počasie, i keď predpovede meteorológov boli všelijaké. Nejaká tá kvapka dažďa síce spadla, ale naplno sa rozpršalo až po ukončení tohto vydareného podujatia.

Text: Peter Vodička
Foto: Peter Vodička (001-095) a Patrik Špačinský (096-110)
Video: Veterany.EU

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.