BRATISLAVA – V sobotu 19. septembra 2015 si široká verejnosť i dopravní nadšenci opäť prišli na svoje. Bratislavský dopravca totiž v rámci Európskeho týždňa mobility po roku opäť otvoril svoje brány širokej verejnosti a vo Vozovni Jurajov Dvor pripravil pestrý program pre malých i veľkých, ktorý sa niesol v znamení 120. výročia električkovej dopravy.
Návštevníci si mohli pozrieť pestrý vozidlový park dopravného podniku – od najstarších vozidiel, ktoré dnes už jazdia len pri nostalgických jazdách až po tie najmodernejšie, ktoré sa v tomto období postupne nasadzujú do premávky. No zatiaľ čo sa dospelí zaujímali o technické parametre toho ktorého vozidla, deti sa rýchlo posadili do jeho kabíny, aby sa aspoň na chvíľu stali vodičmi dopravného podniku.
Najväčším lákadlom boli nepochybne historické električky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou histórie mestskej dopravy. Okrem vozidiel BMEŽ ≠18 a ≠31, ČKD TATRA T2 ≠215 a K2 ≠317 tu verejnosť mohla vidieť aj 3 unikátne električky, ktoré sa pri príležitosti 120. výročia električkovej dopravy zrekonštruovali v ústredných dielňach podniku pod vedením Ing. Petra Plunára.
Najstaršia električka GANZ ≠104 z roku 1928 – pôvodne vlečný vozeň ≠24 z roku 1910 sa predstavila v pôvodnej zeleno-sivej farebnej kombinácii so zlatými linkami, čím pripomínala zašlú slávu 20-tych rokov minulého storočia.
Úplne nový punc dostal aj vozeň ČKD TATRA T3/III – CS ≠275 z roku 1964, ktorý pochádza z prvej série bratislavských električiek tohto typu. Oproti novším vozidlám T3 sa odlišuje ozdobnými hliníkovými lištami a nárazníkmi, ako aj kabínou sprievodcu.
Rekonštrukcie sa dočkal aj dvojnápravový brúsiaci vozeň Schörling ≠8431 s elektrickou výzbrojou 6MT vyrobený v roku 1972 vo vagónke v Hannoveri. V minulosti slúžil na brúsenie koľajníc, dnes ako elegantný výstavný exponát.
Nemenej zaujímavé však boli aj pracovné električky T3 ≠8437 a ≠8434 slúžiace pri oprave trakčného vedenia, resp. ako snežný pluh, ako aj novšie električky z produkcie ČKD Praha a Škoda transportion.
Z vystavených trolejbusov tu návštevníci mohli vzhliadnuť FBW-Oerlikon ≠80 z roku 1947, ktorý je najstarším zachovaným bratislavským trolejbusom. Historické vozidlá ďalej zastupovali Škody 9 Tr H ≠152 z roku 1978 a HT ≠53 z roku 1981. Z novších vozidiel tu boli vystavené Škody 14 Tr a 15 TrM, ktoré sa po príchode nových trolejbusov 30 a 31 Tr postupne odstavujú z premávky.
Na dni otvorených dverí však nechýbali ani autobusy, ktorých história siaha až do roku 1927. Z historických vozidiel sa verejnosti predstavili populárna Škoda 706 RTO ≠236, Karosa ŠM 11 ≠3350 a TAM BUS 232 A 116 M ≠3702. Novšie autobusy boli zastúpené aj Ikarusmi 415 ≠4122 a 435 ≠4827, ktoré už pomaly odchádzajú do histórie. Z hosťujúcich vozidiel sa prezentovali Karosa ŠL 11 Klubu historických autobusov, Karosa LC 735 Albatros klubu a Karosa B 741 z Trnavy, ktorá pôvodne jazdila na linkách MHD v Prešove.
Veľkej priazni sa tešili aj okružné jazdy Cabrio Busom, ktorý rozhodne nemal núdzu o cestujúcich. Niekoľkominútová jazda sa začínala v blízkosti hlavného pódia odkiaľ pokračovala popri moderných a historických vozidlách koľajovej dopravy k odstavnej ploche autobusov. Karosa prešla cez plničku zemného plynu a vrátila sa späť do blízkosti hlavného pódia, aby previedla návštevníkov cez odstavné plochy pre trolejbusy a autobusy.
O dobrú náladu sa počas dňa postarali rocková kapela Atmosferik, skupina Silent Trio a folklórny súbor Kuštárovcov. Na pódiu predpoludním vystúpili aj generálny riaditeľ Ing. Ľubomír Belffi, Juraj Mesík z Divízie elektrických dráh a vedúci ústredných dielní električiek Ing. Peter Plunár, ktorý predstavil najstaršiu električku GANZ ≠104.
Detskí návštevníci mali veľkú radosť z vystúpenia kúzelníka, nafukovacieho hradu a stánku Mladého Slovanistu v ktorom mohli naplno prejaviť svoj výtvarný talent. Organizátori však nezabudli ani na stánky s občerstvením a populárnu tombolu so zaujímavými vecnými cenami.
Do areálu vozovne Trnávka a Jurajov dvor sa okrem bežných liniek mestskej dopravy dalo dostať aj mimoriadnou električkovou linkou číslo 10 premávajúcou z Námestia SNP v pravidelnom 15-minútovom intervale, na ktorej boli nasadené električky Škoda 30T.
Po skončení podujatia sa väčšina historických električiek postupne presunula cez Vajnorskú, Vazovovu a Račiansku ulicu späť do domovskej vozne Krasňany.
Veľké množstvo návštevníkov, ktorí si nenechali ujsť toto podujatie tak opäť ukázalo záujem verejnosti o mestskú hromadnú dopravu. Na svoje si prišiel nie len fanúšikovia dopravy, ktorí sa mohli tešiť z troch vynovených historických električiek, ale aj široká verejnosť, ktorá mohla nahliadnuť do zákulisia dopravného podniku.
Oslavy 120. výročia mestskej hromadnej dopravy mali na druhý deň pokračovať štýlovými jazdami historických vozidiel pre verejnosť, ktoré sa ale pre obmedzenia dopravy z dôvodu konania Pochodu za život nemohli uskutočniť. Organizátori sa však mohli inšpirovať minuloročnou okružnou jazdou historických autobusov a jazdy historických električiek zrealizovať po skončení dňa otvorených dverí.
Ďalšou akciou dopravného podniku k 120. výročiu električkovej dopravy bude konvoj historických vozidiel, ktorý prejde centrom mesta po ukončení opravy Jesenského a Štúrovej ulice.
Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Tomáš Halža
Be the first to comment