Návraty: Cyrilometodské slávnosti v Nitre aj v znamení veteránov

NITRA – Rok 2013 sa na Slovensku nesie v znamení 1150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. V dňoch 5. – 7. júla sa preto v meste pod Zoborom konali veľkolepé oslavy, ktorých súčasťou bol aj bohatý sprievodný program. Počas predĺženého víkendu si tak na svoje prišli priaznivci histórie, kultúry, umenia, ľudových remesiel, či starých veteránov.

Najviac atrakcií ponúkala pešia zóna, kde ste mohli nájsť stánky s najrôznejšou ponukou tovaru, medzi ktorými nechýbali ani originálne kúpeľné oblátky, či výrobky domácich remeselníkov. Ľudia mali možnosť vzhliadnuť výrobu bábky so šúpolia, či prácu na hrnčiarskom kruhu. Na Svätoplukovom námestí sa zase odohrával bohatý hudobný program z ktorého vypichnem napríklad vystúpenie známej slovenskej kapely Desmod, no vzhliadnuť ste tu mohli a zaujímavé exponáty zo zbierok Slovenského poľnohospodárskeho múzea.

Pohľad na exponáty Slovenského poľnohospodárskeho múzea

Organizátori cyrilometodských osláv však nezabudli ani na priaznivcov cestných veteránov a pripravili pre nich nemenej zaujímavý program do ktorého sa zapojil aj vyhliadkový vláčik tzv. Nitriansky expres. Ten premával v hodinových intervaloch (v piatok od 14:00 do 19:00, cez víkend od 10:00 do 17:00) z Palárikovej ulice k Nitrianskemu hradu a späť, pričom v piatok po celý čas a cez víkend od 15:00 boli pripravené jazdy s odborným sprievodcom. Túto informáciu sme sa však dozvedeli až po absolvovaní dopoludňajšej jazdy vláčikom, ktorý v tej dobe nešiel na hrad, ale len do Mestského parku na Sihoti.

Nitriansky expres prestávkuje v Mestskom parku na Sihoti

Po krátkej prehliadke tohto prekrásneho parku v ktorom sa nachádza aj kúpalisko sme sa vrátili na pešiu zónu a presunuli sme sa na Kúpeľnú ulicu, kde sa v nedeľu od 13:00 konala výstava cestných veteránov. Návštevníci, ale aj obyvatelia Nitry tu mali možnosť vzhliadnuť legendárne motocykle ako napríklad ČZ 250 a 500 „Vatikán“, Valorex a automobilové veterány Praga Picolo 1929, Praga Alfa, Praga Baby, Trabant, Škoda 1001-P, typ 938 „Bojový túdor“, Škoda 102 Tudor „Žabiak“, Tatra 75 „Cabrio“, Lincoln, Corveta, Fiat 500 a Fiat 500 „Cabrio“.

Výstava cestných veteránov na Kúpeľnej ulici

Na zvýšený nápor cestujúcich sa pripravil aj mestský dopravca ARRIVA NITRA a.s. (predtým Veolia transport a.s.), ktorý do centra osláv odviezol návštevníkov mimoriadnymi linkami P1 a P2. Linka P1 spájala sídliská Klokočina a Chrenová s Divadlom Andrea Bagara. Táto linka bola určená aj všetkým fanúšikom historických autobusov, lebo počas víkendu na nej v hodinivých intervaloch premávala stará harmonika, Ikarus 280.08 # NR-441 BE premávajúci podľa bežnej tarify. Jazdu s legendárnou Čabajkou, ako sa tieto autobusy nazývali, okrem domácich obyvateľov využilo aj viacero turistov. Zatiaľ čo najmenším cestujúcim pri pohľade na autobusový veterán žiarili očká od šťastia, staršia generácia sa čudovala aký autobus im prišiel na zastávku. Niektorí z nich nemohli uveriť že prvý sériový kĺbový autobus, ktorý dlhé roky brázdil ulicami sa symbolicky opäť zaradil do premávky.

Pohľad na prednú časť Ikarusu 280.08

Ikarus premával od 13-tej do 23-tej a najmä v sobotu sa tešil obrovskému záujmu cestujúcich. V nedeľu bol zvýšený nápor cestujúcich najmä v súvislosti s večerným hudobný programom na Svätoplukovom námestí.

Tu však nesmiem opomänúť ani historický autobus Škoda 706 RTO LUX, ktorý sa mi podarilo zachytiť na križovatke pred zastávkou Andrea Hlinku, Centro.

Na spiatočnej ceste do Bratislavy nás v úseku Nitra – Zbehy – Leopldov odviezla súprava motorového vlaku 812 a prívesného vozňa 811, ktorá už pomaly odchádza z našich tratí.

Vypočujte si:

Jazda v Ikaruse 1
Jazda v Ikaruse 2
Naštartovaný Ikarus

Text: Jaroslav Filo
Foto a audio: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.