Návraty: Bratislavský samosprávny kraj spustil turistickú dopravu na železničnej trati do Plaveckého Podhradia

ZÁHORIE – Malý krok pre Slovensko, ale veľký krok pre železnicu. Aj takto by sa dalo charakterizovať oživenie železničnej trate Zohor – Plavecké Podhradie, na ktorú sa po 14-tich rokoch (v úseku Rohožník – Plavecké Podhradie), resp. po 12-tich rokoch (v úseku Zohor – Rohožník) opäť vrátila pravidelná osobná doprava. Stalo sa tak vďaka Bratislavskému samosprávnemu kraju, ktorý v spolupráci s obcami na trati, Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. a Bratislavskou integrovanou dopravou zaviedol 2 páry turistických vlakov, tzv. vláčikov Záhoráčikov.

Vlaky do Plaveckého Podhradia sú priamym pokračovaním spojov zo Záhorskej Vsi, ktoré taktiež financuje Bratislavský samosprávny kraj. Dopravu na trati zabezpečuje modernizovaná súprava 813+913  „Bageta“, za ktorou je pripojený prívesný vozeň upravený na prepravu bicyklov.

Otvorenie sezóny na jednokoľajnej, neelektrifikovanej trati ŽSR č. 112 sa uskutočnilo v sobotu 29. apríla 2017. Na historicky prvom spoji boli z dôvodu očakávaného náporu cestujúcej verejnosti radené 2 motorové jednotky 813+913, čo sa už v Zohore ukázalo ako správne rozhodnutie. Vlaková súprava bola poriadne naplnená, voľných miest na sedenie v nej veľa nebolo. Na každej stanici a zastávke na trati pristupovali ďalší a ďalší cestujúci, čo spôsobilo, že vo vlaku sa už takmer nedalo ani pohnúť. Neboli to však len miestni obyvatelia a železniční nadšenci, ale aj cykloturisti a rodiny s deťmi, ktorí sa rozhodli stráviť príjemný deň v mikroregióne Záhorie.

Súprava 2x 813+913 uprostred s cyklovozňom v ŽST Zohor

Prvé niekoľkominútové zastavenie vlaku sa uskutočnilo už v železničnej stanici Lozorno, kde sa pri tejto príležitosti konal od 08:30 krátky kultúrny program spojený s vystúpením skupiny Country trop a drobným občerstvením. Po krátkom príhovore predsedu BSK Pavla Freša sa pokračovalo v jazde ďalej.

Po rokoch opäť pravidelný osobný vlak v Lozorne

V Rohožníku k nám pristúpila miestna country skupina Ralboch. V Sološnici pristúpila početná skupina obyvateľov s transparentmi „Po 14 rokoch“, „Huhúúúú“ a domácou Orechovicou, ktorá nás zahriala na tele i na duši.

Nevšedná súprava v Rohožníku

Po príchode do dočasnej koncovej stanice Plavecké Podhradie nasledovalo oficiálne privítanie krajskou a miestnou samosprávou, na ktorom nechýbala ani Západoslovenská televízia, či TV Bratislava. Celoštátne média by ste tam však hľadali márne. O to smutnejšia bola informácia vo verejnoprávnej RTVS, že cyklisti z okolia železničnej trate Piešťany – Vrbové spustili petíciu za zrušenie železnice a 4 dotknuté samosprávy založili združenie Zelená cesta, ktorého zámerom je získať trať do dlhodobého prenájmu a prebudovať ju na cyklotrasu. 🙁 A to aj napriek tomu, že v zahraničí je úplne bežné mať cyklotrasu súbežne so železnicou.

Interiér cyklovozňa

Ale poďme späť do Plaveckého Podhradia. Ako prvý sa slova ujal starosta obce Milan Kousal. „Dovoľte mi, aby som Vás privítal na zatiaľ dočasnej konečnej stanici prvého pravidelného vlaku do Plaveckého Podhradia, ktorý zatiaľ bude vyrážať len v takej obmedzenej forme, ale ďakujeme aj za to, že nám sem bude dovážať aj turistov, ktorí veríme, že nám tu nechajú aj zopár korún a veríme, že aj bratislavský samosprávny kraj nám pomôže a trošičku aj prispeje, aby sme si to tu pre tých našich turistov skrášlili, aby sme mali čo ukazovať. Dúfame, že tento spoj je len začiatkom a postupne sa ukáže že je to vec, ktorá má budúcnosť. My ako obec robíme všetko preto, aby to malo zmysel a aby tu ľudia mali čo vidieť.

Po 14. rokoch sa konečne podarila dobrá vec o ktorej sme skoro vždy keď sme tu boli zo župy rozprávali, ale nie len tu, ale aj v Rohožníku, ale aj v Lozorne a koniec koncov aj v Záhorskej Vsi, Vysokej a všade inde. A tá vec je, že aby sa táto trať, ktorá bola pôvodne v roku 2010 určená na to, aby sa koľajnice vytrhali. Pamätáte si ten výborný nápad? Bojovali sme hlavne za to, aby sa v žiadnom prípade ani meter trate za našej éry nemohol vytrhať. To bolo dobré rozhodnutie a druhé dobré je, že sa nám aj vďaka Železničnej spoločnosti Slovensko, za čo im veľmi ďakujeme, podarilo túto trať obnoviť. Pán starosta povedal hlbokú pravdu, ktorú si ináč rozprávame vo vlaku už od začiatku, že začíname víkendami a samozrejme po víkendoch príde na rad celoročná prevádzka a potom aj prevádzka cez normálne všedné dni. Každý kto má pochybnosť či má takáto trať zmysel, či takáto trať vie sa uživiť, či táto trať je zmysluplná pre ľudí, tak nech sa pozrie na tie davy, ktoré tu dnes máme. A samozrejme to napojenie na celý tento mikroregión umožní ľuďom aj z druhej strany, keď idú na bicykloch sa bezpečne zviezť, čo tuná umožní mimochodom rozvoj cestovného ruchu. Nikto sa nebude ponáhľať preč, každý bude vedieť, že odtiaľto má poriadny odvoz. Je to jednoducho naša dlhodobá filozofia tento víkendový cestovný ruch u nás rozvíjať. Podarilo sa to naozaj vďaka Železničnej spoločnosti, vďaka starostkám aj starostom, ale aj vďaka bratislavskej župe. To znamená, dávame do toho podstatné peniaze a hovorím to úplne otvorene, platíme to celé, tak ako mimochodom platíme aj trať, ktorú máme do Záhorskej a do Vysokej a robíme to jednoducho preto, lebo veríme, že tam kde je trať, tak tam je aj život. Zároveň hovoríme a pevne verím, že železničiari aj v iných krajoch dokážu oživiť takéto trate a doniesť ten život oveľa ďalej, že to bude pre nich taká vzpruha, takže zoberte kohokoľvek od Vás, nech sa sem na Záhorie príde pozrieť ako to vyzerá, keď sa obnoví trať,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.

Slávnostný príhovor predsedu BSK Pavla Freša za účasti Západoslovenskej televízie a TV Bratislava

„Som starosta Vysokej a som veľmi rád, že tento vlak chodí. 13. mája ideme celá obec týmto vlakom, Milan Kousal nám povedal, že nám spraví exkurziu na Plavecký hrad, potom tuná sa budeme snažiť niekde si vypiť a zajesť a o pol tretej sa budeme vracať k nám do Vysokej. Kto chce ísť s nami, 13. mája bude celá Vysoká vo vlaku, pozývam Vás,“ povedal starosta obce Vysoká pri Morave Dušan Dvoran.

„Pozerajte ako sa usmievam, akú mám radosť z toho, že to čo urobila bratislavská župa, že nedovolila vytrhať koľajnice je ostatným príkladom aj pre ostatné kraje, špeciálne pre Piešťany – Vrbové, kde takto uvažujú a je to dobrá správa pre nás cyklistov, cykloturistov, ktorí takýmto vláčkom sa môžu sem doviezť, ísť hore, horským bicyklom sa previesť po Karpatoch a objavovať túto peknú krajinu a zároveň je to skvelý príklad kooperácie a spolupráce všetkých ľudí, ktorí chcú aby bola. Ďakujem všetkým,“ povedal Peter Klučka, národný cyklokoordinátor.

„Vážení priatelia, ak dovolíte, aj starostka obce Plavecký Mikuláš by sa veľmi rada usmievala a rozdávala takéto nejaké propagačné materiály, keby aspoň do Plaveckého Mikuláša z Podhradia drezina išla,“ pridala sa starostka obce Plavecký Mikuláš Marta Hlavatá. Predseda kraja Pavol Frešo na to v krátkej reakcii uviedol, že bratislavská župa v tejto chvíli pracuje na tom, aby sa železničná trať medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom vyčistila a mohli na nej premávať dreziny na ručný pohon ako ďalšia atrakcia mikroregiónu.

Slova sa ujala aj poslankyňa kraja Táňa Mikušová, ktorá okrem iného povedala, že v tomto roku vydajú krásny magazín o bratislavskom kraji a tam uvidíme, čo všetko v ňom zo Záhoria bude.

Zástupca Železničnej spoločnosti Slovensko Karol Martinček je rád, že ich spoločnosť môže tomuto kraju pomôcť železničnou technikou a doplnil, že tu budú platiť všetky štandardné prepravné podmienky, t.j. ako zľavy ZSSK, tak zľavy integrovanej dopravy. „Je to pozitívna časť železnice, kedy má železnica svoju perspektívu, má svoj rozvoj, zbližuje ľudí a je niekedy nepríjemné čítať v novinách keď vidíte článok, že sa má prehodnotiť 300 km železníc v rámci Slovenska, čo si myslíme, že Vy ste takým vzorným príkladom toho, ako by sa malo k tomu pristupovať.“

Príhovory v Plaveckom Podhradí:

Slávnostné prestrihávanie pásky v Plaveckom Podhradí

Po oficiálnych príhovoroch sa k slovu dostala country skupina Ralboch, ktorá pri tejto príležitosti zahrala niekoľko skladieb nie len so železničnou tematikou. Cestujúca verejnosť si mohla pochutnať aj na pečenom sumcovi, šťuke, domácich pagáčikoch, alkoholických i nealkoholických nápojoch.

O dobrú náladu sa postarala aj country skupina

Vlakový personál medzitým odpojil jednu „Bagetu“, aby sa na mimoriadnom spoji vrátila späť do Zohora. Pôvodne plánovaný odchod o 10:20 sa síce posunul o 40 minút, no nikomu z prítomných to nevadilo. Práve naopak. Všetci sa tešili z obnoveného vlakového spojenia. Zaujímavosťou je, že hlavná traťová koľaj v ŽST Plavecké Podhradie je neprejazdná a vlaky jazdia po tretej staničnej koľaji.

ŽST Plavecké Podhradie po obnovení osobnej dopravy

Prvý deň obnovenej premávky však nebol len o oficiálnych príhovoroch, ale aj Kvetinovom dni v Sološnici. Na ulici vedúcej od železničnej zastávky do centra obce si bolo možné zakúpiť množstvo kvetín do záhradky i na balkóny. Pozornejší návštevník mohol nájsť aj zopár kvetín vhodných do domácnosti. Na predaj však boli aj rôzne liečivé bylinky, či zelenina. Nechýbali ani stánky so syrovými produktmi, zemiakovými lupienkami, cigánskou pečienkou, hračkami i oblečením.

Na Kvetinovom dni v Sološnici boli na predaj aj tujky

V miestnej cukrárni TYMJA si od 13-tej hodiny bolo možné pochutnať na vynikajúcich zákuskoch od výmyslu sveta za primeranú cenu. Ak budete mať cestu okolo, určite sa zastavte na malý dezert. 😉 Nuž a ako by to bolo, keby sme sa pani v cukrárni nespýtali na minulosť i možnú budúcnosť tejto trate. „Vlaky sem chodili preplnené a boli využívané najmä turistami. Bola chyba, že ich zrušili. Obyvatelia si museli hľadať iný spôsob dopravy. Železničiari z Lozorna museli do Zohora cestovať autobusom s prestupom na bratislavskej Patrónke, lebo priame spojenie neexistovalo. Som rada, že sa po rokoch opäť obnovili vlaky na tejto trati. Domácim obyvateľom síce zatiaľ veľmi nepomôžu, no určite budú hojne využívané turistami, ktorí zaiste zavítajú aj do našej obce. Výhodou je, že zatiaľ čo my sme museli pri ceste do / zo Záhorskej Vsi v Zohore prestupovať a čakať na ďalší vlak, oni môžu cestovať priamo bez prestupu.“

Krásy prírody v sološnickom chotári

Aby sme odsledovali celkovú vyťaženosť tohto spojenia, rozhodli sme sa cestovať vlakom až do Záhorskej Vsi. Na prvom pravidelnom spoji z Plaveckého Podhradia rozhodne nebola núdza o cestujúcich. Takmer na každej stanici a zastávke nastupovali a vystupovali obyvatelia i návštevníci jednotlivých obcí, ktorí sa rozhodli cestovať vlakom či už sami, so svojou rodinou, kamarátmi, alebo s bicyklom. S nakládkou a vykládkou bicykla im ochotne pomohol sprievodca ZSSK.

Cyklovlak s Plaveckým hradom v pozadí

Po krátkom pobyte v stanici Zohor, kde k nám pristúpili cestujúci z Malaciek i Bratislavy, sme pokračovali v jazde ďalej až do najzápadnejšej obce na Slovensku, známej aj niekdajšou električkou do cukrovaru.

Čakanie na odchod do Záhorskej Vsi

Na železničnej trati 113 jazdia osobné vlaky pravidelne, takže oficiálne príhovory neboli potrebné. Na stanici v Záhorskej Vsi bolo možné vidieť nevšedné posunovanie vlakovej súpravy. Až do zavedenia víkendových jázd s cyklovozňom sa totiž využívala iba jedna staničná koľaj. Odteraz sa vďaka nutnému posunu využije aj ďalšia zo štyroch koľají. Posledná z nich je už ale pre vlaky nepoužiteľná. Je zarastená a na niektorých miestach chýbajú koľajnice. Iná situácia je na poslednom zvyšku trate od malého železničného priecestia do areálu niekdajšieho cukrovaru. Vlaky sem už niekoľko rokov nezachádzajú, čo sa podpísalo aj nad celkovým stavom tejto časti trate. Koľajnice sú hrdzavé a zarastené.

Cyklovozeň na konečnej stanici v Záhorskej Vsi

Po krátkej prehliadke obce sme pôvodne plánovali navštíviť susednú obec Vysoká pri Morave. Nakoniec sme sa ale rozhodli ostať v Záhorskej Vsi a vydať sa po stopách náučného chodníka s 22 informačnými panelmi rozmiestnenými takmer po celej obci. Turistov tu síce veľa nebolo, no počas leta sa to určite zmení. Prispieť k tomu môže aj Uhranské múzeum i kompa, ktorá však v čase našej návštevy pre vysokú hladinu rieky Morava nepremávala.

Socha sv. Vendelína v Záhorskej Vsi

Po celodennom výlete na Záhorí plnom skvelých zážitkov nám padol vhod priamy spoj zo Záhorskej Vsi do Bratislavy. Na prvý deň bol tento spoj celkom slušne zaplnený a v letnom období bude cestujúcich určite oveľa viac.

Bageta na najzápadnejšom mieste Slovenska, kde premávajú vlaky

Zavedenie turistických spojov na trati ŽSR č. 112 propaguje nie len samotný dopravca, ale aj krajská a miestna samospráva. Bratislavský samosprávny kraj pri tejto príležitosti dokonca vydal brožúrku s cestovným poriadkom, tarifou a turistickými informáciami o jednotlivých obciach na trati.

Maľovaná mapka s trasou vláčika Záhoráčika

A ako vníma obnovenie vlakov do Plaveckého Podhradia cestujúca verejnosť. „Sme radi, že si vďaka pohodlnému spojeniu môžeme spraviť výlet na Plavecký hrad,“ povedal nám manželský pár v strednom veku. „Aj ja mám veľkú radosť z obnovenia tohto spojenia, len nerozumiem tomu, prečo to nejde až do Mikuláša. Myslím si, že by to mohlo jazdiť aj častejšie. Ale veď čas ukáže,“ povedal jeden pán. „Ja som povedal manželke, že obnovujú vlakové spojenie do Plaveckého Podhradia, tak sa na to idem pozrieť. Je to veľmi vzácna udalosť, bola by škoda ostať doma a neodviezť sa týmto vlakom,“ prezradil jeden zo železničných nadšencov. Niektorí cestujúci by radi uvítali aj doobedňajší spoj do Záhorskej Vsi, aby si mohli spraviť výlet v okolí rieky Morava. S rovnakým nápadom prišiel aj starosta Jablonového a Bratislavský samosprávny kraj ho podporuje.

Obnovenie vlakov do Plaveckého Podhradia môže byť impulzom aj pre ďalšie samosprávy na Slovensku. Nemáme na mysli len plánované zavedenie sezónnej dopravy do Lupkowa a Spišského Podhradia, ale aj oživenie ďalších tratí so zastavenou osobnou a v niektorých prípadoch aj nákladnou dopravou. Pozorne budeme sledovať dianie ohľadom železničnej trate Piešťany – Vrbové, ku ktorej miestna samospráva pristupuje úplne inak a namiesto využitia jej potenciálu bojuje za jej fyzickú likvidáciu.

Veríme, že o obnovené spoje do Plaveckého Podhradia bude zo strany cestujúcej verejnosti veľký záujem a že sa počet spojov premávajúcich na tejto trati bude v budúcnosti postupne navyšovať. Situáciu ohľadom posledného 5 km úseku trate do Plaveckého Mikuláša budeme pozorne sledovať a o všetkom Vás budeme samozrejme včas informovať.

Vláčik Záhoráčik premáva cez víkendy a sviatky až do 1. októbra 2017. Cestovný poriadok a zaujímavé tipy na turistiku, cykloturistiku a kultúrne podujatia v regióne nájdete TU.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička a Jaroslav Filo
Audio: Jaroslav Filo a Peter Buček (RTVS)
Video: TV Bratislava a Západoslovenská televízia

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.