BRATISLAVA – V stredu 10. mája 2017 uplynulo presne 90 rokov od zavedenia prvej autobusovej linky „M“ ktorej trasa viedla od Železničnej stanice Bratislava–Nové mesto (neskôr Bratislava–Nivy) nachádzajúcej sa pri dnešnej autobusovej stanici cez Grôsslingovu k Národnému, vtedy ešte Mestskému divadlu. Dopravný podnik Bratislava, a.s. na toto významné jubileum nezabudol a na uplynulý víkend pripravil pestrý sprievodný program.
Centrom 3-dňových osláv sa stalo nádvorie Starej radnice, kde si obyvatelia a návštevníci mesta mohli pozrieť unikátny historický autobus Praga RND z roku 1948 zo Šumperku. Rovnaký autobus, ktorý sa ešte donedávna nachádzal v Múzeu dopravy sa v súčasnosti rekonštruuje v ústredných dielňach dopravného podniku.
V piatok 19. mája 2017 s úderom 10-tej hodiny celú akciu otvoril primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal: „Týmto pekným podujatím chceme spropagovať verejnú dopravu medzi ľuďmi a dosiahnuť, aby sa počet Bratislavčanov cestujúcich v MHD zvyšoval. Verejná doprava sa za tých 90 rokov postupne vyvíjala a zlepšovala. Spolu s Dopravným podnikom každoročne zvyšujeme komfort cestovania najmä nákupom nových vozidiel, aktuálne osádzame nové elektronické informačné tabule a zavádzame platbu za lístky v automatoch platobnou kartou.“
Slova sa následne ujal generálny riaditeľ dopravného podniku Milan Urban, ktorý okrem iného povedal: „Aj takýmto spôsobom môžeme verejnosti pripomenúť históriu, keď vozidlá tohto typu jazdili po starej Bratislave. Želáme si, aby sme mohli služby cestujúcej verejnosti poskytovať ešte ďalších 90 rokov a viac a neustále mestskú hromadnú dopravu skvalitňovať. Nie je to len tento autobus s ktorým je možné absolvovať aj historické jazdy pre verejnosť. Okrem toho čo teraz vidíte okolo mňa je história autobusov na takých malých birlbordíkoch, sú tu kresby jedného z našich kolegov, ktoré nám okrášľujú túto akciu, tak v rámci zajtrajšieho programu bude ako podpora Noci múzeí do prepravy nasadená väčšia paleta našich historických vozidiel.“
Po oficiálnych príhovoroch prišlo na rad krájanie čokoládovej fondánovej torty v tvare zeleno-bieleho autobusu Praga RN.
Nasledovala krátka okružná jazda Pragou RND centrom mesta za účastí primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, generálneho riaditeľa DPB Milana Urbana a prítomných médií. „To by bol šok pre cestujúcich keby sme normálne zastavili na zastávke a otvorili dvere,“ zažartoval generálny riaditeľ DPB, ktorý ocenil výbornú kondíciu vozidla a pochválil vodiča za jeho vzornú starostlivosť.
S autobusovým veteránom s kapacitou 20 miest sa mohla odviesť aj verejnosť. Počas 3 dní sa uskutočnilo 8 jázd o ktoré bol zo strany obyvateľov i návštevníkov mesta veľký záujem. Bezplatné lístky sa dali vyzdvihnúť od personálu DPB na nádvorí Starej radnice. Kto neprišiel v dostatočnom predstihu riskoval, že sa do vozu už nedostane. „Tri jazdy za deň sú žalostne málo. Pri takom počte obyvateľov a návštevníkov mesta ich mohlo byť aj viac, samozrejme aj s prestávkami,“ povedal jeden zo sklamaných návštevníkov. Cca 15-minútová jazda historickým centrom viedla cez Františkánske námestie, Námestie SNP, Štúrovu, nábrežie, Zochovu, Hurbanovo a Františkánske námestie späť k Starej radnici.
A ako vníma tento autobus cestujúca verejnosť? „Ja som sa s týmto autobusom ešte ako malý chlapec vozil na Liptove. Mesačník stál vtedy 6 korún. Peňazí veľa nebolo a tak som sa vždy zavesil za rebrík a než na to šoféra upozornili, už som bol preč,“ zaspomínal si jeden starší pán.
Podujatie však nebolo len o zástupcovi jedného z prvých autobusov v Bratislave, ale aj o výstave perokresieb od Jaroslava Matúšeka s autobusmi Praga, Škoda, Tatra, Karosa, Ikarus, či TAM BUS na linkách mestskej i prímestskej dopravy.
Na piatich informačných paneloch zase bola spracovaná história autobusovej dopravy od zavedenia prvej linky „M“ až po súčasnosť.
Vystavený bol aj motor z autobusu Praga, palubné počítače, dobová vysielačka Božena, či dobové označovače cestovných lístkov. Atmosféru podujatia umocňovala reprodukovaná hudba, ktorá vrátila návštevníkov o niekoľko desaťročí späť.
Príjemným prekvapením boli upomienkové predmety vo forme magnetiek, či žetónov do nákupných vozíkov. Nechýbala však ani brožúrka o histórií autobusovej dopravy v Bratislave i historicky prvé číslo nového občasníka DPB MHDčka. Pre najmenších návštevníkov boli pripravené omaľovanky autobusov, cukríky, či balóny.
Spestrením podujatia boli piatkové okružné jazdy Cabriobusom od historickej budovy SND cez Námestie SNP, Hodžovo námestie, Kollárovo námestie, Hodžovo námestie, Zochovu a nábrežie späť k Národnému divadlu. Stačilo nastúpiť do otvoreného autobusu a vychutnať si iný pohľad na Bratislavu.
O deň neskôr premávala v uliciach mesta pri príležitosti obľúbenej Noci múzeí a galérií celá plejáda historických vozidiel s ktorými sa bolo možné bezplatne odviesť až do neskorých nočných hodín.
Zaujímavosti z histórie:
Hoci autobusová linka „M“ začala premávať až v roku 1927, prvé autobusy sa v uliciach mesta objavili už o 23 rokov skôr. Lekárnik Július Ámon a obchodník Žigmund Jalowetz založili v roku 1904 podnik „Bratislavská automobilová dopravná spoločnosť“ a 8. septembra toho istého roku zahájili premávku dvoch benzínových motorových vozidiel z Hurbanovho námestia na Železnú studničku. Vozidlá premávali v nedeľu a vo sviatok od 08:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00. Od 1. októbra si ich mohli prenajať aj súkromné osoby. Cestovné bolo stanovené na 60 halierov, blok 10 lístkov sa predával za 5 korún. Zlý stav ciest, časté nehody a poruchovosť vozidiel spôsobili, že o 2 roky neskôr bola prevádzka autobusov ukončená.
Prvotná trasa autobusovej linky „M“ viedla z Hviezdoslavovho námestia cez Molecovu (Strakovu), Jiráskovu, Michalskú, Františkánske (Dúbravovo) námestie, Laurinskú, Námestie Republiky a Ondrejskú späť na Hviezdoslavovo námestie. Z dôvodu veľmi úzkych uličiek v historickom centre mesta ju Bratislavská elektrická účastinná spoločnosť (predchodca dnešného dopravného podniku) po dohode s mestom po niekoľkých dňoch skrátila po Národné divadlo.
Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Martin Žarnovický a Milan Radványi
Be the first to comment