BRATISLAVA – Cez víkend 26. a 27. apríla 2014 sa uskutočnil 11. ročník obľúbeného víkendu otvorených dverí samosprávy hlavného mesta, ktorý sa každoročne koná koncom apríla. Aj tento rok ste mohli navštíviť množstvo sprievodných akcií ako odpečatenie mestských brán, tematické prehliadky centra mesta, vyhliadkové jazdy historických vozidiel, prehliadka Kaplnky svätého Jakuba a mnohých ďalších.
Tovarišstvo starých bojov, umení a remesiel si na sobotné predpoludnie pripravilo symbolické odpečatenie mestských brán, ktoré sa tento rok presunulo z Michalskej brány k Primaciálnemu palácu. Dobový sprievod v ktorom nechýbal ani primátor Milan Ftáčnik sa vydal uličkami historického centra k Michalskej bráne, aby všetkých srdečne pozval na otvorenie tohtoročnej turistickej sezóny. Na Primaciálnom námestí sa už medzitým zišlo množstvo ľudí, ktorí si prišli pozrieť tento symbolický akt. Pár minút po desiatej sa začala krátka ukážka bojov spojená s čestnou salvou na počesť primátora, ktorý vo svojom príhovore pozdravil všetkých obyvateľov i návštevníkov nášho mesta.
Pre fanúšikov historických vozidiel Dopravný podnik Bratislava do ulíc mesta vypravil historické vozidlá, ktoré premávali do lokalít s najväčším záujmom verejnosti.
Najväčším lákadlom boli nepochybne dvojnápravové električky BMEŽ ≠18 a ≠31 z roku 1938, ktorých trasa viedla z Námestia Martina Benku (občasná zastávka Vazovova) cez Krížnu, Americké námestiu, Špitálsku, Námestie SNP, Kapucísku, Tunel, nábrežie a Námestie Ľudovíta Štúra k historickej budove Slovenského Národného divadla na Jesenského ulici, odkiaľ pokračovala cez Jesenského, Kamenné námestie, Špitálsku, Americké námestie a Radlinského späť na Námestie Martina Benku. A hoci sa nejazdilo cez Obchodnú, o cestujúcich rozhodne nebola núdza. Veľa ľudí muselo na zastávkach čakať na ďalší spoj a sprievodcovia sa museli uskromniť so státím na schodoch voza.
Počas jazdy ste sa mohli započúvať aj do výkladu sprievodcov Bratislavskej organizácie cestovného ruchu, ktorý sa po dvoch rokoch opäť vrátil do električky. Ten sa síce oficiálne začínal pred Národným divadlo, no ako potvrdila jedna zo sprievodkýň nastúpiť a vystúpiť ste mohli na ktorejkoľvek zastávke po trase. „Je to také Hop ON, Hop OFF takže môžete nastúpiť alebo vystúpiť keď sa Vám páči alebo absolvovať celý okruh ktorý trvá približne 40 minút.“
Televízia Bratislava: Historická električka sa vrátila do ulíc
Kto sa rozhodol navštíviť zoologickú záhradu, či lesnícke dni na Partizánskej lúke zaiste využil nevšednú dopravu v podobe historických autobusov Škoda 706 RTO (1968) prezývanom „Uhorka“ a Karosa ŠM 11 (1979), ktorých trasa viedla z pod mosta SNP, cez nábrežie, Mlynskú dolinu, Patrónku a Cestu mládeže na Železnú studničku.
K bratislavskému hradu ste sa zase mohli odviesť historickým trolejbusom Škoda 9 Tr HT ≠53 z roku 1981 premávajúcim z Autobusovej stanice cez Hodžovo námestie, Palisady a Mudroňovu k vozovni Hroboňova. Zaujímavosťou je, že trolejbus premával s klasickými x-kovými tabuľami používanými v 90. rokoch minulého storočia a v nedeľu večer sa s ním odviezol aj známy spevák Peter Lipa.
Kto sa chcel dozvedieť viac o histórii Bratislavy, nenechal si ujsť vlastivedné vychádzky centrom mesta o slávnych spisovateľoch, korunovačných slávnostiach, mestských hradbách, či lokalite ohraničenej Kamenným námestím, Dunajskou a Gröslingovou ulicou. Stačilo prísť včas na miesto stretnutia a započúvať sa do výkladu sprievodcov Bratislavskej organizácie cestovného ruchu.
Na dnešnom Kamennom námestí sa v minulosti nachádzalo Vavrinecké predmestie, pokračuje jedna zo sprievodkýň:
A čím je zaujímavá Dunajská ulica? Nájdeme tu budovu, ktorá siaha až na Gröslingovu ulicu. Druhý dom, ktorý je fan dam k tomu a patrí na ten istý pozemok má rovnaké parcelné číslo. Tento dom, v ktorom sa dlhé roky nachádzala známa predajňa Teta, dali v roku 1930 postaviť českí podnikatelia Tajchner a Atausik. Časť na Dunajskej ulici slúžila ako nájomný dom s prevádzkami a časť na Gröslingovej ulici ako obytný dom pre nich. Predajňa Teta bola pôvodne galantéria a jej názov vznikol ako skratka mien majiteľov týchto domov.
Budovu známej Liga pasáže dal na základe zadania Slovenskej ligy v 30-tych rokoch postaviť architekt Milan Michal Harmins. Táto pasáž tu bola vytvorená preto, lebo pôvodne sa tu nachádzala Viznerova ulička s troma domami. Za socializmu v nej bolo kino mieru v ktorom filmový klub premietal filmy, ktoré sa inde nehrali. Na bráne susedného domu môžeme nájsť malý znak strážnej služby fungujúcej za prvej československej republiky. Obyvatelia domov si mohli túto službu predplatiť a táto stráž potom chodila v pravidelných intervaloch kontrolovať ich dom pričom po každej kontrole vhodili do schránky lístok že tam boli. Neskôr sa stávalo, že deti, ktoré išli ráno do školy tieto lístočky vyťahovali a gazdinky sa potom hnevali že služba si nevykonala svoju povinnosť.
Na nádvorí staromestského úrade ste v sobotu mohli navštíviť aj malú expozíciu Múzea colníctva, ktoré v rámci tohto podujatia všetkým návštevníkom vydávalo originálne pasy. Tí sa mali možnosť oboznámiť aj so zaujímavým plánom obvodu potravnej dane v Bratislave, ktorá bola zrušená až v roku 1944. Jednou z komodít na ktoré sa táto daň vzťahovala bola aj hus, pokračuje jeden z členov múzea: „Ak ste prichádzali do Bratislavy s husou, museli ste za ňu pri vstupe zaplatiť daň 1,- korunu. Ak ste mali na mierené do Petržalky, ktorá v tom čase nebola súčasťou mesta zaplatili ste za hus a na výstupe z mesta Vám peniaze vrátili, alebo ste neplatili nič a cez mesto prechádzali v sprievode finančnej stráže.“
K nemenej zaujímavým akciám patrili aj vyhliadkové plavby loďou po Dunaji, bezplatné jazdy lanovkou z Koliby na Železnú studničku, prehliadky podzemia kaplnky svätého Jakuba, či Bratislava Brand festival, ktorý prilákal do starej tržnice množstvo návštevníkov.
Sobota patrila prehliadkam kancelárie primátora a starostky starého mesta, prezentácií Základných umeleckých škôl a centier voľného času na Hlavnom námestí, súťažnej výstave fotografií Bratislava objektívom detí a mládeže v autobuse na Hviezdoslavovom námestí, mestskému dňu v Mestskom divadle Pavla Országa Hviezdoslava a sprievodným podujatiam mestskej knižnice v letnej čitárni u Červeného raka. Nedeľa zase patrila lesníckym dňom na Partizánskej lúke, dostihom v Petržalke a vychádzkam za poznávaním vtáctva v Sade Janka Kráľa. Po oba dni ste mohli bezplatne navštíviť mestské múzeá, galérie i zoologickú záhradu a vyvrcholením víkendu otvorených dverí bola Svätojurajská veselica v Starej tržnici.
A prečo sa Bratislava pre všetkých oslavuje práve na Juraja? Na základe privilégií Ondreja II. si práve v tento deň mešťania každý rok slobodne volili richtára a dvanásť prísažných. Na tie časy to bola významná a ojedinelá výsada v celej Európe, ktorá sa spájala s oslavami a neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi kráľovského mesta. Pred 11-timi rokmi bratislavská samospráva nadviazala na tieto oslavy a z Dní samosprávy sa stala tradícia.
Text a foto: Jaroslav Filo a Lukáš Oliva
Audio: Jaroslav Filo
Be the first to comment