BRATISLAVA – V sobotu 18. augusta 2012 si bratislavčania pripomenuli 93. výročie pripojenia Petržalky k Bratislave. O obsadení Petržalky sa rozhodlo 14. augusta 1919. Tej noci sa začal útok na dvoch miestach – pri dnešnom internáte Lanfranconi, kde postavili československí vojaci pontónový most, po ktorom sa prepravil jeden prápor na petržalskú stranu a pri Starom moste, ktorý musela druhá skupina vojakov zbaviť podmínovania. A keďže maďarskí vojaci v tom čase spali, nepadol ani jeden výstrel. Aj vďaka tomu mali ráno 15. augusta už československé vojská celé územie na pravom brehu Dunaja pod kontrolou.
A práve tieto dejiny viedli OZ Petržalský okrášľovací spolok v spolupráci s OZ Jednotka oduševnených Petržalčanov k usporiadaniu malej spomienkovej akcie, ktorá sa uskutočnila pri Mýtnom domčeku zo strany Starého mesta.
Samotná akcia začala príhovorom vzácnych hostí – predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša, ministra školstva Dušana Čaploviča, Vicestarostu Starého mesta Jána Krta a zástupcov Vojenského historického ústavu, Československé obce legionářske – Oblastní jednoty Olomouc a Múzea Colníctva.
Po oficiálnych príhovoroch a ozrejmení situácie z roku 1919 sa návštevníci podujatia rozdelili na tri skupiny. Prvá si pochutnala na čapovanej kofole, druhá si pozrela expozíciu Múzea Colníctva a tretia sa pobrala do priestorov minigalérie, kde bola inštalvoaná výstava obrazov približujúcich udalosti roku 1919. Veľkú pozornosť však budil aj model Légiovlaku. Takýto vlak totiž začne v roku 2014 brázdiť po mestách a obciach bývalého Československa a približovať dejiny československých legionárov. Vlak začne svoju púť v Prahe a v prvej etape pôjde po staniciach Českej republiky.Pri vstupe do galérie mohli návštevníci vzhliadnuť aj niekoľko fotografii s budúcou podobou Starého mosta.
V Múzeu colníctva zase svojim návštevníkom ponúklo malý exkurz do histórie colníctva. Návštevníci v ňom mohli obdivovať nie len dobové uniformy, medaile, tabule, výložky, či pracovňu z 30. rokov 20. storočia. Súčasťou expozície je aj ukážka zakázaného tovaru, ktorý sa k nám nesmie dovážať. Pri vstupe do múzea sa predávali zaujímavé pohľadnice ktoré si mohli záujemcovia označiť dobovými pečiatkami zo 40. rokov 20. storočia. K dispozícii však boli aj propagačné materiály a kalendár na rok 2012 s historickými fotografiami Petržalky.
Pre najmenších účastníkov podujatia bol pripravený detský kútik v ktorom šarmantná slečna s deťmi vyrábala vojenské čiapky a vyfarbovala rôzne omaľovánky.
Malá spomienková akcia sa sa jej jej organizátorom podarila a my Vás už teraz pozývame na pietnu spomienku legionárom z 1. svetovej vojny, ktorá sa uskutoční na vojenskom cintoríne v Petržalke v stredu 1. novembra tohto roku.
Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo
Audio: Patrik Špačinský
Vypočujte si: Príhovor 1 a Príhovor 2
Be the first to comment