Návraty: 29. Tramwaytag der Wiener Linien vo vozovni Favoriten

P9071021VIEDEŇ – Medzi jednu z najznámejších akcií spojenou s mestskou dopravou istotne patrí viedenský Tramwaytag. V uplynulom roku sa uskutočnil v poradí už 29. ročník. Do Viedne sme prišli približne o 08:45 REXom z Bratislavy. Tentokrát sme si nekupovali špeciálny cestovný lístok, ktorý platí vo vlaku aj v MHD. V tento deň bola mestská doprava po Viedni pre účastníkov akcie Tramwaytag zadarmo. Stačilo si len vyzdvihnúť špeciálny cestovný lístok v predajni cestovných lístkov viedenského dopravcu. Napadlo by Vás, že predajňa na obrovskom prestupnom bode na Hlavnej stanici bude cez víkend zatvorená? Nás teda určite nie.

Do vozovne Favoriten, kde sa konal populárny električkový deň sme sa preto chceli vybrať s historickým autobusom. No a chaotické označenie zastávok v okolí stanice zmarilo naše plány. Dokonca ani samotní viedenčania nás nevedeli správne nasmerovať. Po vyše hodine sme našťastie natrafili na jedného dopravného nadšenca z Čiech, ktorý nás zaviedol až priamo na podujatie, kde už medzitým vyhrávala dychová hudba viedenského dopravcu.

29. Tranwaytag slávnostne otvorila dychová hudba Wiener Linien
29. Tranwaytag slávnostne otvorila dychová hudba Wiener Linien

V areáli vozovne čakali na návštevníkov historické i súčasné električky zastúpené vozidlami T2 ≠432 + c3 ≠1110, vyhliadkovou električkou Vienna Ring Tram, pracovnou električkou GP ≠6408, konskou električkou a salónnym vozňom Lokalbahn.

Do prívesného vozňa ≠53 konskej električky sa dalo nahliadnuť len z vonka
Do prívesného vozňa ≠53 konskej električky sa dalo nahliadnuť len z vonka

Najväčším lákadlom bol však električkový simulátor umiestnený v autobuse. Okrem neho ste si v remíze mohli „zašoférovať“ aj autobus v hre OMSI, do ktorého v tej dobe vyššiel addon Viedne obsahujúci ako vozidlá tak aj mapu. Pri oboch simulátoroch boli nekonečné rady návštevníkov. V stánkoch viedenského dopravcu ste sa mohli dozvedieť užitočné informácie o premávke mestskej dopravy a vyzdvihnúť si voľný cestovný lístok platný v rámci podujatia. Pre deti boli pripravené rôzne súťaže, pri ktorých si mohli napr. vyrobiť svoj odznak. Pripravený bol aj kvíz o viedenskom metre. Nechýbali tu však ani stánky s občerstvením a najrôznejšou ponukou kníh, časopisov, DVD, pohľadníc a modelov s tematikou dopravy. Predávali sa tu aj rôzne tabuľky s trasou linky, mapy a zastávkové označníky mestskej i prímestskej dopravy. Okrem toho sa dali zakúpiť aj sprievodcovské čapice a v simulátorbuse dokonca aj tričká či modely.

Pri stánku s detským kvízom sa počas dňa vystriedalo množstvo detí
Pri stánku s detským kvízom sa počas dňa vystriedalo množstvo detí

Vo vozovni nechýbala ani každoročná výstava najrôznejších technických zariadení dopravcu medzi ktorými ste mohli vidieť označovače cestovných lístkov, či informačné tabule s odchodmi liniek, ktorých ovládanie sa mohli vyskúšať aj samotný návštevníci.

Tak sa zdá že vo Viedni informujú o zmenách doprave v neďalekej Bratislave :-)
Tak sa zdá že vo Viedni informujú o zmenách doprave v neďalekej Bratislave 🙂

Súčasťou podujatia bol aj sprievodný program pre malých i veľkých. Deti sa mohli zabaviť na kúzelnínom klaunovi Popovi, pozrieť si magickú šou kúzelníka Tietra a nechýbal ani detský muzikál “Urban, der hilfreiche Maulwurf”. Dospelí sa zase mohli započúvať do najväčších tanečných hitov 70. – 90. rokov, jazzových a bluesových hitov a na záver programu vystúpila kapela Caro.

Každoročnou súčasťou Tramwaytagu je aj premávka historických vozidiel a ani v uplynulom roku to nebolo inak. Historické električky M1 #4152 + m3 #5400, M #4149 + m3 #5235, T1 #408 + m3 #5376 a moderná nizkopodlažná električka ULF A7 premávali v 15-minútových intervaloch po okružnej trase Bhf. Favoriten – Linie O – Schleife Quartier Belvedere – Schwarzenbergplatz – Lothringerstraße – Matzleinsdorfer Platz – Bhf. Favoriten. Viedenské múzeum električiek zase vypravilo historickú električkovú súpravu G2 #2051 + K1 #3210 premávajúcu ako linka 13 medzi Reumannplatz a Bhf. Favoriten.

Historická súprava M ≠4149 + m2 ≠5235
Historická súprava M ≠4149 + m3 ≠5235 v centre Viedne

Keďže o jazdy s historickými električkami bol zo strany obrovský záujem, električky nepremávali v spomínanom 15 min. intervale, ale podľa potreby na pokyn dispečérov, ktorí dohliadali aj na výstup a nástup cestujúcich.

Na svoje si však prišli aj milovníci historických autobusov, ktorí sa mohli odviesť s autobusmi Gräf & Stift 120 OGW a Gräf & Steyr LU 200 #8731 premávajúcimi v 10-minútových intervaloch medzi hlavnou stanicou a vozovňou Favoriten.

O jazdu autobusom Gräf & Stift, OGW-120 (M 649) bol obrovský záujem
O jazdu autobusom Gräf & Stift, OGW-120 (M 649) bol obrovský záujem

29. Deň električiek sa pomaly končil, no do odchodu vlaku do Bratislavy sme mali ešte kopec času. A keďže na stanici sa nám čakať nechcelo a voľný lístok na MHD nám platil až do 20:00, nastúpili sme do metra a previezli sme sa po najzaujímavejších trasách tohto podzemného dopravného prostriedku. Na stanici Karlsplatz sme potom prestúpili do elektrobusu jazdiacom po historickom centre Viedne.

Elektrobus prestávkuje v centre Viedne
Elektrobus čaká na odchod v centre Viedne

Plní suvenírov, zážitkov, fotiek i cukríkov od Wiener Linien sme sa potom vybrali na spiatočnú cestu vlakom do Bratislavy. No ak nám to zdravie a naše osobné i veteránske povinnosti povolia, určite na Tramwaytag pôjdeme aj toho roku.

Text a foto: Jaroslav Filo a Martin Žarnovický

2 Comments

  1. ťažko povedať dátum 30. Tramwaytag der Wiener Linien ešte nebol jednoznačne určení prvým dátumom bol dátum 12. 07. 2014 potom sa Dátum sa zmenil z 12 07. 2014 na 11. Októbra 2014 takže ešte sa nedá určiť presni dátum

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.