SLAVNICA – Záver septembra uplynulého roku patril tradičnej česko-slovenskej rallye, ktorej symbolické ukončenie bolo tentokrát na letisku Slavnica. Široká verejnosť si tak mala možnosť pozrieť nie len historické automobily a motocykle rôznych rokov výroby, ale aj zbierku lietadiel, ktoré sú súčasťou miestneho leteckého múzea. No hoci sa jednalo o neveľkú akciu, naša redakcia bola pri tom.
Skôr, ako vám priblížime atmosféru tohto podujatia, ponúkame vám zopár historických údajov na dokreslenie celej situácie:
• 1948 – Založená odbočka Slovenského národného aeroklubu v Domove mladých v Dubnici nad Váhom. Prvé letisko aeroklubu Dubnica nad Váhom bolo svahové nachádzalo sa pod Ostrým vrchom medzi Dubnicou nad Váhom a obcou Kolačín, kde v marci 1949 postavili aj drevený hangár.
• 1951 – Založenie druhého letiska aeroklubu Dubnica, ktoré bolo rovinného typu s rozmermi 900 x 80 m a nachádzalo sa medzi strojárskymi škodovými závodmi Dubnica nad Váhom a obcou Prejta. Otvorené bolo v rámci I. Leteckého dňa Aeroklubu Dubnica nad Váhom a zrušené v roku 1953 z dôvodu výstavby strojárskeho závodu v Dubnici nad Váhom.
• 4. novembra 1958 – Zakladajúca schôdza nového Aeroklubu Dubnica nad Váhom na ktorej sa členovia dohodli na výstavbe nového letiska pri obci Slavnica.
• 1958 – 1963 – Členovia Aeroklubu Dubnica nad Váhom dochádzajú lietať na letisko do Žiliny.
• Jún 1963 – Slávnostné otvorenie nového letiska Aeroklubu Dubnica nad Váhom pri obci Slavnica, zahájené II. Leteckým dňom Aeroklubu Dubnica nad Váhom a I. Leteckým dňom na území letiska Slavnica.
Letisko Slavnica však neponúka iba výcvik bezmotorových pilotov, ubytovanie a občerstvenie, ale sústreďuje aj početnú zbierku historických letúnov, ktorá zaujme malých i veľkých nadšencov leteckej techniky. Letecké múzeum je neoddeliteľnou súčasťou Aeroklubu Dubnica a vzniklo z podnetu jeho členov,, ktorí postupne začali skupovať chátrajúce lietajúce stroje. Aj vďaka spolupráci s Vojenským historickým ústavom v Piešťanoch sa podarilo zachrániť lietadlá Mig-15, Lisunov Li-2, Mig-21MF, AVIA Av-14S, Antonov An-2, Tupolevov Tu-134 A, Suchoj SU-7 BM, Zlín 37 A „Čmelák“ a mnohé ďalšie.
Malé leteckí múzeum je voľné prístupné širokej verejnosti. Netreba sa nikde sa vopred registrovať, ba ani platiť vstupné. Jednoducho stačí iba prísť a obdivovať menšiu zbierku letúnov. Poslednú septembrovú sobotu sme tak urobili aj my. Spojili sme totiž príjemné s užitočným a prehliadku múzea sme spojili s československým zrazom historických vozidiel. Vonku bolo príjemné polooblačné počasie a nič nenasvedčovalo tomu, že by malo pršať. Kombináciou rýchlika „Považan“, osobného vlaku a prímestského autobusu sme sa preto rozhodli presunúť do obce Slavnica (1. písomná zmienka je z roku 1379) ležiacej v Považskom údolí, v podcelku Ilavská kotlina, na pravej nive Váhu v nadmorskej výške 236 m. n. m., cez ktorú preteká Košariský a Slavnický potok. Takmer trojhodinová cesta nám pomerne rýchlo ubehla a čakal nás už iba záverečný niekoľkominútový peší presun na miesto určenia.
Po príchode do miestneho múzea sme najprv podrobne zdokumentovali jednotlivé lietadlá a potom sa presunuli na obed do priľahlej reštaurácie, v ktorej si okrem iného môžete zakúpiť aj rôzne suveníry ako napríklad magnetky, či turistické vizitky. Treba si ale dávať pozor na to, že ponuka jedál nie je najlacnejšia.
Česko-slovenský jednomotorový dvojplošník Zlín 37 A bol v spolupráci firiem LET Kunovice a Moravan Otrokovice vyvinutý ako poľnohospodárske lietadlo, no používal sa aj na iní účely. Prvý prototyp označený ako XZ-37 po prvý krát vzlietol 29. júna 1963. V rokoch 1965 – 1984 bolo celkovo vyrobených 713 lietadiel tohto typu.
Tupolevov Tu-134 A je sovietske dvojmotorové prúdové dopravné lietadlo vyrábané v rokoch 1966 – 1989, ktoré bolo v roku 1967 po dlhom vývoji po prvý krát nasadené na linku Moskva – Soči. Išlo o jedno z najpopulárnejších osobných dopravných lietadiel Varšavskej zmluvy, z ktorých sa celkovo vyrobilo 854 kusov vrátane 2 prototypov.
O jednotlivých exponátoch by sa dalo písať pomerne veľa. Pre zaujímavosť však ešte spomenieme, že na upravenom Antonove s turbokompresorom boli v rokoch 1953 – 1954 v kategórii C-1-e (vrtuľové lietadlá s hmotnosťou 3 000 – 6 000 kg) ustanovené 2 svetové výškové rekordy.
,Hoci by sa dali vyššie uvedené letúne obdivovať pomerne dlho, presunuli sme sa na miestnu príjazdovú cestu a čakali na príjazd veteránov. A urobili sme dobre. O niekoľko minút neskôr sa spoza zákruty vynorili historické automobily a motocykle, ktoré však až na malé výnimky pochádzali z obdobia socializmu. Zdokumentovali sme ich prejazd a potom hor sa opäť do múzea.
Zatiaľ čo sa účastníci podujatia pobrali na občerstvenie v miestnej reštaurácii, my sme s fotoaparátom v ruke obdivovali jednotlivé vozidlá. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že čo si nenafotíš, to nemáš. 😆
Ani sme sa nenazdali a prišlo na rad slávnostné oceňovanie jednotlivých účastníkov. Aby to ale bolo spravodlivé, ceny sa udeľovali zvlášť pre českých a slovenských veteránistov. Kto všetko nakoniec dostal pohár si už žiaľ nepamätáme. Nevylučujeme však, že to zo spoločnej fotky pred jedným z letúnov spoznáte aj samy.
Z počiatku polooblačná obloha sa ako na potvoru zatiahla čiernymi mrakmi a nad letiskom začalo pršať. A keďže sme nechceli mať mokré tenisky i trenky, neostávalo nám nič iné, ako sa vybrať na ústup. O pár minút neskôr sme s úľavou zistili, že sme o nič neprišli, lebo cestou k autobusovej zastávke popri nás prefrčalo veľké množstvo veteránistov, ktorí sa vydali na poslednú etapu jazdy do Českej republiky, alebo sa už vracali domov do svojich príbytkov. Česko-slovenský zraz historických vozidiel sa uskutočnil aj v tomto roku so slávnostným vyhodnotením v Českej republike.
Autor: Jaroslav Filo
Video: Aeroklub Dubnica
Be the first to comment