Napísali iní: Pamätníci histórie – Do Viedne sa išlo za 12 hodín

Viedenská električkaK nedeľnej pohode vám ponúkame aj zaujímavý článok Bratislavských novín, ktorých vás prevedie históriou Bratislavy a Viedne a oboznámy vás aj s obľúbenou viedenskou električkou. Medzi obyvateľmi Prešporka a Viedne panovali v minulosti veľmi čulé styky. Územie mesta v 13. storočí obsadili noví prisťahovalci z južného Nemecka. Spoločná reč bola iste jedným z dôvodov, prečo občania Prešporka inklinovali k susedom z Rakúska viac ako k pôvodnému slovanskému obyvateľstvu.
V roku 1287 ovládlo územie novozaloženého mesta rakúske knieža Albert z Babenbergu. S tým, samozrejme, nemohol uhorský kráľ súhlasiť a uzurpátora zo západnej časti svojho kráľovstva vyhnal. Kam sa utiahli počas vojenských udalostí mešťania, nie je známe. Po skončení konfliktu sa obrátili na kráľa s tvrdením, že počas obsadenia mesta prišli o svoje privilegiálne listiny. Požiadali ho, aby im potvrdil stratené privilégiá. Spísali si to, čo sa im hodilo (dá sa predpokladať, že pôvodné privilégiá boli omnoho chudobnejšie) a kráľ to v decembri 1291 podpísal. Už v roku 1300 rakúske kniežatá znovu mesto obsadili. Ich vláda tu trvala do roku 1312.

Kompletný článok si môžete prečítať TU: http://www.bratislavskenoviny.sk/pamatnici-historie/bratislavy-do-viedne-sa-islo-12-hodin.html?page_id=152230

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.