Napísali iní: Výlety po kolejích: projeďte si čtyři unikátní vlakové tratě v Česku

Výlety zubačkouČESKÁ REPUBLIKA, POĽSKO – Který tulák by nemiloval výlety vlakem. Česko se navíc pyšní mnoha unikátními železnicemi, takže je z čeho vybírat. Dnes se svezeme kořenovskou zubačkou, s níž se brzy budeme moci podívat až do Polska. Projedeme se také jindřichohradeckou úzkokolejkou, Mladějovskou drahou i Bechyňkou, které hrozí zánik.

Kořenovskou zubačkou brzy až do Polska

Jediná ozubnicová železnice v Česku na trati Tanvald – Harrachov, které se mezi lidmi říká „Kořenovská zubačka“ nebo také „Polubenka“, patří mezi národní kulturní památky.
Vlaky tu kdysi překonávaly několik set metrů převýšení, a proto na nejstrmějším úseku z Tanvaldu do Kořenova využívaly ozubnici. Původní, 4,43 km dlouhá dvoupásová Abtova ozubnice v ose koleje překonává na sedmikilometrovém úseku Tanvald – Kořenov výškový rozdíl 235 metrů maximálním stoupáním až 58 promile. Trať je tak nejstrmější železnicí v České republice.

Příznivci železniční historie se každý rok těší na letní nostalgické jízdy ve vagonech, tažených historickou ozubnicovou lokomotivou.

Z původní šedesátikilometrové rakousko-pruské spojnice mezi Tanvaldem a Hirschbergem (dnešním polským městem Jelenia Góra) je dnes v provozu dvanáct kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova. Na trase stojí pět tunelů, z nichž nejdelší měří 940 metrů.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Zdroj: idnes.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.