Napísali iní: Renault 12 Francúzi navrhli ako svetové auto

Renaut 12Sedan nižšej strednej triedy od francúzskeho Renaultu si našiel mnoho priaznivcov po celom svete. Dovážal sa dokonca aj do vtedajšieho Československa a patril medzi to lepšie na našich cestách. Prečítajte si článok denníka Pravda o automobiloch Renaut 12.

V roku 1965 začal Renault pracovať na nástupcovi modelov 8 a 10, ktoré ešte vychádzali z modelu Dauphine z polovice päťdesiatych rokov. Zadanie projektu 117, ako sa vývojové plány Renaultu 12 nazývali, znelo, že auto musí byť dosť priestranné pre posádku aj pre batožinu, jednoduchéna výrobu aj údržbu, spoľahlivé a zároveň komfortné.

Renault 12 mal zavŕšiť modernizáciu modelovej palety. Jeho dizajn pripomína úspešný Renault 16 (Auto roka 1966), aj keď karosérie majú úplne odlišnú koncepciu (Renault 16 bol jedným z prvých hatchbackov). Karosériu R12 horizontálne rozdeľovala hrana, ktorá nebola iba dizajnérskym výstrelkom. Pri jazde po mokrom povrchu zabezpečovala, že vrchná časť karosérie, okná a kľučky sa nezašpinili. Zadné okno bolo riešené tak, že aj v daži zostávalo suché.

Kompletný článok si môžete prečítať tu: http://auto.pravda.sk/renault-12-francuzi-navrhli-ako-svetove-auto-fzn-/sk-amagazin.asp?c=A100224_002319_sk-amagazin_p53

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.